Spis treści:
- Podlewanie storczyków - najważniejsze zasady
- W jaki sposób podlewać storczyki?
- Nawożenie storczyków - umiar to podstawa
Podlewanie storczyków - najważniejsze zasady
Najważniejsza zasada – zawsze należy unikać zastoju wilgoci. Korzenie nie powinny mieć kontaktu z wodą, bo to powoduje ich gnicie. Dlatego też sadzimy storczyki w odpowiednim podłożu, które ma za zadanie odprowadzać wodę. Ponadto nigdy nie lejemy wody na liście, żeby nie zalegała w ich zagłębieniach. To również powoduje gnicie rośliny.
Do podlewania storczyków najlepiej użyć wody o temperaturze ciała lub o temperaturze pokojowej. Powinna być to woda miękka, o niskiej zawartości wapnia. Jak ją uzyskać? Możemy nalać do konewki wody i pozostawić ją na noc.
Wodę można też zmiękczyć przez gotowanie. A jak często należy podlewać storczyki? Żelazna zasada brzmi – dopiero wtedy gdy podłoże dostatecznie przeschnie. Można to łatwo sprawdzić przez podniesienie doniczki. Powinna się wtedy wydawać po prostu lekka. Zwykle wystarczy podlać rośliny raz w tygodniu. Świeżo przesadzone storczyki oraz rośliny, które stoją nad włączonymi kaloryferami, a także te, które są właśnie w pełni kwitnienia, dobrze znoszą też drugie podlanie w ciągu tygodnia. Storczyki stojące w chłodniejszych pomieszczeniach, np. w nieogrzewanym pokoju, można podlewać rzadziej, np. co 10 dni.
Storczyki można zraszać, ale nie wolno podlewać po liściach. Fot. vetalanas/123RF.com
W jaki sposób podlewać storczyki?
Możliwości jest wiele. Można roślinę podstawić pod kran na mniej więcej 2-3 minuty, oczywiście bez osłonki i przepłukać podłoże wodą o temperaturze pokojowej lub nieco cieplejszej.
- Strumień wody kierujemy na podłoże, nie na roślinę. Przepłukiwanie plastikowej doniczki, np. raz w miesiącu pozwala usunąć resztę lub nadmiar nawozu. Ta metoda sprawdza się też przy szybko wysychających substratach - wyjasnia Izabella Schick, prowadząca kanał "Ogród na co dzień" na YouTube.
Można storczyki podlewać tak samo jak inne rośliny, konewką, bezpośrednio na podłoże, pamiętając przy tym, aby nie polewać liści. Nadmiar wody wylewamy z osłonki, żeby nie spowodować gnicia korzeni. Jeszcze inny sposób, to podlewanie storczyków przez podsiąk, czyli zanurzanie w wodze. Należy wlać wodę do miski, włożyć do niej roślinę na kilka lub kilkanaście minut, wyjąć i ponownie umieścić w osłonce. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wszystkie rośliny będziemy zanurzać w tym samym pojemniku, pojawi się spore ryzyko przeniesienia się chorób bakteryjnych, grzybowych czy szkodników.
Przeczytaj również: To dlatego storczyki nie chcą ponownie kwitnąć. Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji
Zaleca się, aby storczyki podlewać w godzinach porannych. Dzięki temu mają dość czasu, żeby przeschnąć przed chłodniejszym wieczorem.
Żeby prawidłowo podlewać i nawozić storczyki, należy dokładnie obserwować rośliny. Różne gatunki storczyków mają własny cykl wegetacji, określone fazy wzrostu i okresy spoczynku, które mogą być mniej lub bardziej wyraźne. Okres wzrostu możemy poznać po tym, że storczyki wypuszczają nowe korzenie, ukazuje się nowy liść sercowy lub na zeszłorocznym pędzie zaczynają się tworzyć pseudobulwy, czy też zaczynają rosnąć pędy kwiatowe.
Jedną z metod podlewanie storczyków, jest podstawienie rośliny pod odkręcony kran. Fot. sereznyi/123RF.com
Nawożenie storczyków - umiar to podstawa
W okresie wzrostu niezmiernie ważne jest prawidłowe i stopniowe zwiększanie podlewania oraz nawożenia. Jeśli nie zauważymy, że storczyk wszedł w fazę wzrostu i dostarczymy mu za mało składników odżywczych, nie pojawią się kwiaty i roślina zmarnieje. To dość częsty błąd.
Mimo że storczyki to rośliny o niewielkich wymaganiach pokarmowych, nie można rezygnować z ich odżywiania. Dokarmianie jest tak samo ważna dla roślin jak prawidłowa dieta i witaminy w odżywianiu człowieka.
Rośliny, które znajdują się w okresie spoczynku, nie wymagają nawożenia. Nie wymagają też częstego podlewania. Za to w fazie wzrostu i kwitnienia jest zupełnie inaczej. Warto pamiętać, że nawóz jest najskuteczniej wchłaniany przez wilgotny substrat, dlatego najpierw podlewamy roślinę, a dopiero potem ją nawozimy. Chroni to też korzenie. Można stosować nawóz w płynie, w pałeczkach, odżywki w aplikatorach czy domowej roboty nawozy do storczyków. Jakikolwiek sposób wybierzemy, najważniejsza jest regularność, odpowiednie stężenie stosowanego nawozu oraz stosowanie nawozów z umiarem. Niedostatek substancji pokarmowych często skutkuje brakiem kwiatów, a nadmiar zasoleniem korzeni, które zbrązowieją, staną się miękkie i nie będą pobierać ani wody, ani nawozu.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 15.01.2021 roku.
Źródło: Deccoria.pl, Ogród na co dzień/YouTube
Przeczytaj również:
Do storczyków, rozmnażania i lasu w słoiku. Jak stosować węgiel aktywny do roślin doniczkowych?
Zakwas z buraków do roślin doniczkowych. Najlepsza odżywka dla kwiatów kwasolubnych
Anturium nie chce kwitnąć? Zrób odżywkę z popularnego warzywa, obsypie się kwiatami