Spis treści:
Co to są ziemiórki?
Ziemiórki pleniówki to bardzo małe muchówki. W dorosłej postaci są muszkami nie większymi niż 6 mm. Postrzegamy je jako czarne, ale ich odwłok jest od spodu jaskrawo żółty. Charakteryzują się długimi odnóżami. Cały cykl życia tych owadów trwa zaledwie miesiąc. Dorosłe muszki żyją tydzień. W tym czasie składają od 100 do 400 jaj, z których po paru dniach wylęgają się larwy. Te żerują około dwóch tygodni w podłożu naszych roślin, po czym zamieniają się w poczwarki, które po trzech dniach wylęgają się dorosłe osobniki.
Jeśli zauważysz drobne muchówki unoszące się wokół twoich doniczek, musisz się liczyć z tym, że z każdym miesiącem będzie ich coraz więcej. Ziemiórki najchętniej atakują rośliny doniczkowe, które często podlewamy lub przelewamy. Te owady lubią ciepło i wilgoć, dlatego dbając o swoje kwiaty, stwarzamy im idealne warunki do rozwoju i rozmnażania. W pierwszej kolejności ziemiórki pojawią się na roślinach lubiących wilgotne środowisko, takich jak skrzydłokwiaty, bluszcze, zielistki, paprocie czy begonie. Ponieważ jednak rozmnażają się bardzo szybko, z czasem przeniosą się nawet na draceny, kaktusy, juki czy palmy.
Ziemiórki mogą skutecznie zaszkodzić naszym roślinom doniczkowym. Fot.Tomasz Klejdysz/CanvaPro
Skutki żerowania ziemiórek
Jak już wspominaliśmy, w przypadku ziemiórek najgroźniejsze dla naszych roślin doniczkowych są ich larwy. Mają postać przezroczystych, małych robaczków. Rodzą się bardzo głodne i żerują, kierując się zasadą "co po drodze, to jedzenie".
Larwy ziemiórek żyją w podłożu, żywiąc się obumarłą materią organiczną. Niestety przy okazji często dobierają się do korzeni naszych roślin. To dla nich smaczne kąski, gdyż są pełne minerałów i substancji odżywczych. Skutki żerowania ziemiórek bywają opłakane: żółknące lub brązowiejące liście i stale pogarszająca się kondycja naszych roślin. Spadek odporności sprawia, że uprawy stają się łatwiejszym łupem dla chorób grzybowych. W konsekwencji może to doprowadzić do całkowitego obumarcia zaatakowanych przez muchówki roślin.
Dorosłe muszki są o tyle szkodliwe, że przenoszą choroby. A ponieważ przemieszczają się z rośliny na roślinę, wkrótce wszystkie nasze domowe uprawy mogą stać się ofiarami na przykład fuzarioz. To jedna z groźniejszych chorób grzybowych.
Jak się pozbyć ziemiórek - 7 skutecznych sposobów
Jeśli zauważysz muchówki wokół swoich roślin domowych, nie ma na co czekać. Reaguj szybko, bo będzie ich w krótkim czasie dużo więcej. Tym bardziej że ich drobne, przezroczyste larwy często umykają naszej uwadze. Jak pozbyć się ziemiórek? Oto siedem skutecznych sposobów:
- Żółte tablice lepowe
Te pułapki na ziemiórki można kupić w sklepach ogrodniczych. Działają na dorosłe osobniki, które przyciąga żółty kolor. Lecąc do niego, przyklejają się do lepu. Żółte tablice lepowe nie są groźne dla roślin, nie zawierają chemii.
- Oprysk z oleju rydzowego
Olej rydzowy należy rozpuścić w wodzie w proporcji 10 ml oleju na litr wody. Miksturą po wstrząśnięciu opryskaj wszystkie rośliny domowe. Olej pokryje ciała owadów i je unieruchomi.
- Mechaniczne wyłapywanie
Przygotuj odkurzacz. Potrząśnij lekko rośliną, a kiedy poderwie się nad nią chmura ziemiórek, po prostu wciągnij je do odkurzacza.
Skutecznym sposobem na wykrycie ziemiórek są żółte tablice lepowe. Fot.CanvaPro
- Olej z miotły indyjskiej (olej neem)
Miotła indyjska to roślina bardzo skuteczna w walce ze szkodnikami i chorobami. Decyduje to zawarta w nim azadirachtyna. Blokuje ona układ hormonalny owadów, które nie osiągną przez to dorosłej postaci. Stosuj jako oprysk dolistny, mieszając olej z wodą w stosunku 5 kropel oleju neem na litr wody. Powtórz zabieg po dwóch tygodniach.
- Preparaty zawierające nicienie i roztocza
Nicienie i roztocza to naturalni wrogowie ziemiórki. Jeśli dostaną się w podłoże, w którym występują jaja lub larwy muchówek, będą żerowały tak długo, aż nie zabraknie im pożywienia. Kiedy zjedzą już wszystkie postacie muchówek, umrą z głodu, nie zagrażając naszym roślinom.
- Ocet winny i woda z kurkumą
Ziemiórki, jak wszystkie muszki, lubią zapach octu winnego czy jabłkowego. Wymieszaj łyżkę octu z połową szklanki wody, wlej do miseczki i koniecznie dodaj kurkumę. Przyprawa zabarwi ciecz na żółto, co dodatkowo przyciągnie owady. Postaw miseczkę w pobliżu roślin doniczkowych. Kiedy muchówki wpadną do roztworu, już z niego nie wyjdą.
- Wybór dobrego podłoża
Kupuj ziemię do kwiatów od sprawdzonych dostawców i nie oszczędzaj na podłożu. Warto zapłacić za nie nieco więcej, ale nie narażać roślin domowych na ataki muchówek.
Ziemiórki żerują również w ogrodach i w górskich lasach. Tam jednak nie stanowią takiego zagrożenia – nie są w stanie "przejeść" całego podłoża i mają wielu naturalnych wrogów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak poradzić sobie z pleśnią w doniczce? Pokrój czosnek i posyp popularną przyprawą
Kup w aptece i zrób odżywkę. Skrzydłokwiat będzie kwitnąć jak nigdy dotąd
Storczyk obsypie się pąkami. Wystarczy czosnek, woda i pół tabletki