Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście? Zmieszaj ten składnik z wodą i podlewaj regularnie

Fikusy to niezwykle popularne rośliny doniczkowe, występujące w wielu gatunkach i odmianach. Doskonale oczyszczają powietrze i pięknie się prezentują, jeśli tylko właściwie się o nie dba. Jakie są odmiany fikusa, jak go pielęgnować i jak pobudzić do wzrostu? Jest prosty sposób na to, by figowiec szybko się rozrastał. Wystarczy dodać do wody jeden łatwo dostępny składnik. Jaki? Dowiesz się z naszego poradnika.

Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście? Zmieszaj ten składnik z wodą i podlewaj regularnie
Jak dbać o fikusa i co zrobić, żeby wypuścił nowe liście? Poznaj rewelacyjny sposób. Fot.123RF.com

Spis treści:

Fikus – charakterystyka

Fikus to rodzaj rośliny, należącej do rodziny morwowatych. Jego inna nazwa to figowiec. W naturze rośliny te występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Wyróżniamy setki gatunków fikusa, przy czym najpopularniejszy jest figowiec pospolity, będący drzewem owocowym, z którego pozyskiwane są figi. Z niektórych gatunków można pozyskiwać kauczuk, a jeszcze inne wykazują działanie lecznicze. Fikusy to również wspaniałe rośliny ozdobne, które można uprawiać w doniczkach, jako dekorację salonów czy biur.

Fikus to roślina kapryśna, ale niezwykle pożyteczna. Potrafi oczyszczać powietrze z benzoli i fenoli. Fikus benjamina znalazł się na liście roślin najlepiej oczyszczających powietrze z toksyn, przygotowanej przez NASA. Trafił na miejsce dwunaste. Gatunek ten posiada zielone, błyszczące, ostro zakończone liście, które w niektórych odmianach są jaśniejsze na brzegach. W sprzyjających warunkach może dorosnąć nawet do 5 metrów, chociaż dostępne są także odmiany karłowate tej rośliny.

Fikus – odmiany

W naszym klimacie fikusy możemy uprawiać wyłącznie w domu. Wszystkie są bowiem wrażliwe na niskie temperatury. Wśród najpopularniejszych fikusów, na jakie możemy się zdecydować, są:

  • Fikus benjamina – w uprawie domowej może osiągnąć nawet kilka metrów. Ma drzewkowaty pokrój i ostro zakończone liście. Ten gatunek figowca jest dość wrażliwy na przeciągi i gwałtowne zmiany temperatury. Ma wiele odmian, w tym Barok, Golden King, Starlight czy Variegata.

  • Fikus sprężysty – niezwykle popularny, o dużych, jajowatych, ciemnozielonych liściach. Jest to roślina dość odporna i mało wymagająca.

  • Fikus pnący – gatunek będący pnączem samoczepnym. Ma drobne, twarde, biało-zielone liście.

  • Fikus wąskolistny – roślina o krzaczastym pokroju, którą można formować. To jeden z odporniejszych gatunków fikusów.

  • Fikus lirolistny – dekoracyjny gatunek o bardzo dużych liściach, przypominających lirę i pofalowanych na brzegach.

Czego potrzebuje fikus – zasady pielęgnacji

Fikusy najbardziej lubią światło rozproszone. Nie stawiajmy ich w pełnym słońcu, gdyż intensywne promienie mogą nawet poparzyć roślinę. Nie wybierajmy też jednak stanowiska zbyt ciemnego. W takim miejscu fikus prawdopodobnie szybko zrzuci liście.

Fikusy najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Lubią ciepło, ale nie może być im zbyt gorąco. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura spowodują, że roślina zacznie gubić liście. Idealna temperatura w lecie to dla nich około 22 stopnie Celsjusza, a w zimie około 20 stopni Celsjusza. Figowce nie lubią też przeciągów.

Gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie, jest to sygnał, że roślinę należy podlać. Warto też zraszać jej liście odstaną wodą. Trzeba to robić zwłaszcza w gorące, letnie dni.

dlaczego fikus zrzuca liście Jeśli fikus nadmiernie gubi liście, to znak, że należy nieco zmienić sposoby pielęgnacji rośliny. Fot.123RF.com

Dlaczego fikus zwija i zrzuca liście?

Gdy fikus zwija liście, które w końcu opadają, może to wskazywać na niedobór potasu. Warto stosować wieloskładnikowy nawóz, przeznaczony właśnie do tej rośliny doniczkowej. Zasilajmy fikusa takim nawozem w okresie wzrostu raz w tygodniu.

Przyczyną może być również problem z korzeniami rośliny. Warto wykonać w doniczce drenaż, by mogły swobodnie pobierać taką ilość wody, jakiej potrzebują.

Powodem zwijania i zrzucania liści figowca może być także zbyt suche powietrze. Warto od czasu do czasu zraszać roślinę, by zapewnić jej wyższy poziom wilgotności. Nie należy jednak przelewać rośliny, gdyż stojąca w doniczce woda nigdy nie będzie dla niej korzystna. O regularnym podlewaniu nie można jednak zapominać w sezonie letnim.

Zwijanie liści może być też konsekwencją nadmiaru ciepła. Jeśli fikus stoi przy kaloryferze czy w pełnym słońcu, może zareagować właśnie w ten sposób.

Dlaczego fikus nie chce rosnąć?

Zahamowanie wzrostu rośliny zawsze jest sygnałem, że dzieje się z nią coś złego. Niektóre odmiany fikusa zwykle rosną dość szybko – na przykład figowiec sprężysty Robusta. Fikusy są jednak dosyć kapryśne, więc warto pobudzić je do wzrostu. Jak to zrobić? Co jakiś czas warto ściąć wierzchołek rośliny, dzięki czemu pobudzi się ją do wypuszczenia bocznych pędów. Można również przesadzić fikusa do większej doniczki, gdy jest w okresie wzrostu.

Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście?

Fikusa można dodatkowo pobudzić do wzrostu, stosując domowy nawóz – piwo. Ten rodzaj alkoholu ma wiele składników odżywczych, które sprzyjają rozwojowi figowca. Istnieje jednak kilka zasad:

  • piwo musi być niskoprocentowe,

  • piwo musi być odgazowane,

  • nie można używać do podlewania fikusa piwa smakowego,

  • piwo należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1.

Podlewanie piwem to skuteczny sposób na pobudzenie fikusa do wypuszczania nowych liści. Taki domowy nawóz stosujmy jednak nie częściej niż raz w miesiącu.

Przeczytaj również: 

Zastosuj banalnie prosty trik z TikToka, a po 3 tygodniach fikus będzie bujny jak nigdy dotąd

Jak pielęgnować figowca dębolistnego? Ta roślina potrafi rosnąć jak na drożdżach

Rozmnażasz rośliny w domu? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze się ukorzeniły

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.