Spis treści:
- Fikus – charakterystyka
- Fikus – odmiany
- Czego potrzebuje fikus – zasady pielęgnacji
- Dlaczego fikus zwija i zrzuca liście?
- Dlaczego fikus nie chce rosnąć?
- Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście?
Fikus – charakterystyka
Fikus to rodzaj rośliny, należącej do rodziny morwowatych. Jego inna nazwa to figowiec. W naturze rośliny te występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Wyróżniamy setki gatunków fikusa, przy czym najpopularniejszy jest figowiec pospolity, będący drzewem owocowym, z którego pozyskiwane są figi. Z niektórych gatunków można pozyskiwać kauczuk, a jeszcze inne wykazują działanie lecznicze. Fikusy to również wspaniałe rośliny ozdobne, które można uprawiać w doniczkach, jako dekorację salonów czy biur.
Fikus to roślina kapryśna, ale niezwykle pożyteczna. Potrafi oczyszczać powietrze z benzoli i fenoli. Fikus benjamina znalazł się na liście roślin najlepiej oczyszczających powietrze z toksyn, przygotowanej przez NASA. Trafił na miejsce dwunaste. Gatunek ten posiada zielone, błyszczące, ostro zakończone liście, które w niektórych odmianach są jaśniejsze na brzegach. W sprzyjających warunkach może dorosnąć nawet do 5 metrów, chociaż dostępne są także odmiany karłowate tej rośliny.
Fikus – odmiany
W naszym klimacie fikusy możemy uprawiać wyłącznie w domu. Wszystkie są bowiem wrażliwe na niskie temperatury. Wśród najpopularniejszych fikusów, na jakie możemy się zdecydować, są:
- Fikus benjamina – w uprawie domowej może osiągnąć nawet kilka metrów. Ma drzewkowaty pokrój i ostro zakończone liście. Ten gatunek figowca jest dość wrażliwy na przeciągi i gwałtowne zmiany temperatury. Ma wiele odmian, w tym Barok, Golden King, Starlight czy Variegata.
- Fikus sprężysty – niezwykle popularny, o dużych, jajowatych, ciemnozielonych liściach. Jest to roślina dość odporna i mało wymagająca.
- Fikus pnący – gatunek będący pnączem samoczepnym. Ma drobne, twarde, biało-zielone liście.
- Fikus wąskolistny – roślina o krzaczastym pokroju, którą można formować. To jeden z odporniejszych gatunków fikusów.
- Fikus lirolistny – dekoracyjny gatunek o bardzo dużych liściach, przypominających lirę i pofalowanych na brzegach.
Czego potrzebuje fikus – zasady pielęgnacji
Fikusy najbardziej lubią światło rozproszone. Nie stawiajmy ich w pełnym słońcu, gdyż intensywne promienie mogą nawet poparzyć roślinę. Nie wybierajmy też jednak stanowiska zbyt ciemnego. W takim miejscu fikus prawdopodobnie szybko zrzuci liście.
Fikusy najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Lubią ciepło, ale nie może być im zbyt gorąco. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura spowodują, że roślina zacznie gubić liście. Idealna temperatura w lecie to dla nich około 22 stopnie Celsjusza, a w zimie około 20 stopni Celsjusza. Figowce nie lubią też przeciągów.
Gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie, jest to sygnał, że roślinę należy podlać. Warto też zraszać jej liście odstaną wodą. Trzeba to robić zwłaszcza w gorące, letnie dni.
Jeśli fikus nadmiernie gubi liście, to znak, że należy nieco zmienić sposoby pielęgnacji rośliny. Fot.123RF.com
Dlaczego fikus zwija i zrzuca liście?
Gdy fikus zwija liście, które w końcu opadają, może to wskazywać na niedobór potasu. Warto stosować wieloskładnikowy nawóz, przeznaczony właśnie do tej rośliny doniczkowej. Zasilajmy fikusa takim nawozem w okresie wzrostu raz w tygodniu.
Przyczyną może być również problem z korzeniami rośliny. Warto wykonać w doniczce drenaż, by mogły swobodnie pobierać taką ilość wody, jakiej potrzebują.
Powodem zwijania i zrzucania liści figowca może być także zbyt suche powietrze. Warto od czasu do czasu zraszać roślinę, by zapewnić jej wyższy poziom wilgotności. Nie należy jednak przelewać rośliny, gdyż stojąca w doniczce woda nigdy nie będzie dla niej korzystna. O regularnym podlewaniu nie można jednak zapominać w sezonie letnim.
Zwijanie liści może być też konsekwencją nadmiaru ciepła. Jeśli fikus stoi przy kaloryferze czy w pełnym słońcu, może zareagować właśnie w ten sposób.
Dlaczego fikus nie chce rosnąć?
Zahamowanie wzrostu rośliny zawsze jest sygnałem, że dzieje się z nią coś złego. Niektóre odmiany fikusa zwykle rosną dość szybko – na przykład figowiec sprężysty Robusta. Fikusy są jednak dosyć kapryśne, więc warto pobudzić je do wzrostu. Jak to zrobić? Co jakiś czas warto ściąć wierzchołek rośliny, dzięki czemu pobudzi się ją do wypuszczenia bocznych pędów. Można również przesadzić fikusa do większej doniczki, gdy jest w okresie wzrostu.
Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście?
Fikusa można dodatkowo pobudzić do wzrostu, stosując domowy nawóz – piwo. Ten rodzaj alkoholu ma wiele składników odżywczych, które sprzyjają rozwojowi figowca. Istnieje jednak kilka zasad:
- piwo musi być niskoprocentowe,
- piwo musi być odgazowane,
- nie można używać do podlewania fikusa piwa smakowego,
- piwo należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1.
Podlewanie piwem to skuteczny sposób na pobudzenie fikusa do wypuszczania nowych liści. Taki domowy nawóz stosujmy jednak nie częściej niż raz w miesiącu.
Przeczytaj również:
Zastosuj banalnie prosty trik z TikToka, a po 3 tygodniach fikus będzie bujny jak nigdy dotąd
Jak pielęgnować figowca dębolistnego? Ta roślina potrafi rosnąć jak na drożdżach
Rozmnażasz rośliny w domu? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze się ukorzeniły