Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zastosuj banalnie prosty trik z TikToka, a po 3 tygodniach fikus będzie bujny jak nigdy dotąd

Fikus benjamina to roślina często spotykana w naszych domach. Jak o niego dbać, gdzie postawić i jak często podlewać? Podpowiadamy też, co robić, gdy figowiec żółknie, gubi iście i marnieje. 

Zastosuj banalnie prosty trik z TikToka, a po 3 tygodniach fikus będzie bujny jak nigdy dotąd
Figowiec benjamina świetnie prezentuje się w małych wnętrzach, często jest formowany w typie bonsai. Fot. 123RF/PICSEL/https://www.tiktok.com/@w_otoczeniu_roslin
Spis treści:

Tak popularne w polskich domach fikusy, znane są również jako "figowce" lub "beniaminki". Są to jedne z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Spotykamy je w domach rodzinnych, szkołach, biurach. Swą popularność zawdzięczają nie tylko bardzo ładnemu wyglądowi (błyszczące listki), ale również łatwości w uprawie i bardzo szybkiemu wzrostowi.

Jak dbać o fikus benjamina?

Jak dbać o fikus benjamina, tak by pięknie i zdrowo rósł oraz zdobił naszą przestrzeń.

 • Fikusy to rośliny, które uwielbiają stanowiska półcieniste. Doskonale będą one czuły się na oknach północnych, zachodnich czy też wschodnich.
 • Temperatura otoczenia powinna oscylować w granicach 18-21 st.C. Jednak w okresie zimowym nie może być niższa niż 10 st.C.
 • Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra, gdyż fikusy szybko reagują na przelanie, które grozi masowym opadaniem liśc
 • Podlewamy miękką, odwapnioną i najlepiej przegotowaną wodą, dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie, z częstotliwością zależną od temperatury pomieszczenia, czyli latem około 2 razy w tygodniu, zimą co 7-10 dni.
 • Nadmiar wody z podstawki wylewamy.

Fikusy to jedne z niewielu roślin, które doskonale znoszą suche powietrze, które panuje w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Uważajcie jednak na przeciągi. Są one tak samo nielubiane przez fikusy, jak częste obracanie doniczki.

Co ile podlewać figowiec benjamina?

Beniaminy najlepiej podlewać dwa razy w tygodniu. Bardzo ważne jest, aby do podlewania używać miękkiej wody. Uważajcie, aby nie przelać rośliny. Zimą, dokładnie tak samo, jak w przypadku innych roślin doniczkowych, podlewanie ograniczmy do stopnia minimalnego.

Fikus benjamina - czym go nawozić?

W czasie wegetacji, mniej więcej od marca do września, figowiec ten wymaga regularnego dokarmiania nawozami lub odżywkami do roślin zielonych. Nawożenie benjamina stosujemy raz na dwa tygodnie. Polecam specjalne nawozy do roślin doniczkowych ozdobnych z liści. W okresie zimowym nawożenie przerywamy.

Figowiec benjamina, jak go rozsadzać?

Fikusy zwykle rozmnażamy wegetatywnie, poprzez:

 • sadzonki wierzchołkowe,
 • pędowe,
 • liściowe z oczkiem, okłady powietrzne.

Najczęściej stosowaną i najłatwiejszą metodą jest rozmnażanie metodą z wykorzystaniem sadzonek wierzchołkowych.

Sadzonki wierzchołkowe pozyskujemy wiosną od kwietnia do czerwca, a każda z nich powinna charakteryzować się 2-3 węzłami.

Umieszczamy je w letniej wodzie do czasu, aż przestanie się z nich sączyć biała wydzielina, a następnie ich końce zanurzamy w ukorzeniaczu, wcześniej usuwając zbędne liście i pozostawiając jedynie dwa wraz z wierzchołkowym.  Następnie sadzonki sadzimy w przygotowanym przez nas przepuszczalnym podłożu np. mieszaninie torfu z piaskiem i podlewamy. Pojemnik przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu w temperaturze około 25-28 st. C co zagwarantuje szybkie i pewne ukorzenienie. Po 2-3 tygodniach pojawią się korzenie, wtedy sadzimy młode rośliny pojedynczo lub po kilka sztuk w małych doniczkach wypełnionych żyznym podłożem.

Rozmnażając przy wykorzystaniu sadzonek pędowych, ukorzeniamy podobnie, jednak sadzonki przygotowujemy z fragmentu pędu zawierającego 2-3 węzły. Metoda ta pozwala uzyskać większą ilość sadzonek niż przy wykorzystaniu sadzonek wierzchołkowych.

Co roku powinniśmy sprawdzać stan korzeni i jeżeli jest taka potrzeba, przesadzamy roślinę do doniczki o numer większej.

Figowiec benjamina - choroby i szkodniki

Najczęstsze choroby fikusów mają podłoże grzybowe, zwykle chorują na:

 • antraknozę, objawiającą się licznymi plamami liści w kolorze żółtym do brązowego,
 • inną często występującą chorobą o podłożu grzybowym jest szara pleśń.

Najczęściej występującymi szkodnikami fikusów są:

 • przędziorki,
 • tarczniki,
 • miseczniki,
 • wciornastki,
 • wełnowce,
 • mszyce.

Figowiec benjamina gubi liście, co zrobić?

Warto pamiętać, że ten figowiec benjamina nie lubi obracania i przenoszenia w inne miejsce. Na zmianę stanowiska może reagować zrzuceniem liści. Jeżeli jednak zmuszeni jesteśmy przestawić doniczkę, wówczas dla ułatwienia sobie sprawy zaznaczmy, gdzie wcześniej na roślinę padało słońce. Dobrze jest ustawić później naszego fikusa w dokładnie ten sam sposób.

Liście mogą opadać także wtedy, gdy:

 • roślina ma za sucho lub za mokro,
 • gdy jest zbyt dużo światła w pomieszczeniu lub gdy jest go zbyt mało,
 • gdy jest zbyt suche powietrze.

Powodów może być naprawdę wiele. Ale wcale nie trzeba wyrzucać takiej bezlistnej rośliny. Wystarczy trochę przyciąć jej pędy, pilnować, żeby ziemia w donicy była cały czas wilgotna i zapewnić jej spokój. Wkrótce zapewne pojawią się nowe liście. Pomocne jest też wystawienie benjamina na balkon lub taras w okresie letnim. Pamiętajmy jednak, żeby nie był narażony na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Zastosuj banalnie prosty trik z TikToka, a po 3 tygodniach fikus będzie bujny jak nigdy dotąd

@w_otoczeniu_roslin Odpowiedz użytk. @alealeolinka Odpowiedz użytk. @alealeolinka Figowiec zrzuca liście #pielęgnacjaroślin #roślinydoniczkowe #figowiec #figowiecbeniamina #fikus #dzikorośl #opole ♬ autumn - Wun Two
Powodem, dla którego figowiec zrzuca liście, jest również za mały dostęp światła. Wystarczy przestawić doniczkę na południowy parapet, a za 3 tygodnie powinny pojawić się już nowe listki. 
Ciekawostka!
Jeżeli chcemy, aby nasz fikus miał zdrowe i bardziej błyszczące liście, możemy raz w miesiącu podlać go wodą zmieszaną z jasnym piwem (na szklankę wody – 50 ml piwa).

Figowiec benjamina, czy jest trujący?

Jeżeli masz w domu zwierzaki, lepiej zrezygnuj z uprawy fikusa. Sok tej rośliny zawiera strychninę, a więc truciznę, która prowadzi do śmierci małych gryzoni – myszy, chomików czy szczurów. U psów i kotów wywołuje podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego i oddechowego. Zatrucie figowcem można rozpoznać po zaczerwienieniu pyszczka oraz trudnościach z oddychaniem.

Odwiedź naszą sekcję specjalną poświęconą pielęgnacji i uprawie roślin doniczkowych >> KLIKNIJ TUTAJ <<

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.