Spis treści:
Cissus – charakterystyka
Ogólna charakterystyka cissusa nie jest prosta. Istnieje bowiem aż 350 gatunków tych roślin! Mają jednak cechy wspólne. Ich naturalnym środowiskiem jest strefa tropikalna. Można je spotkać na każdym kontynencie. Niektóre występują w klimacie podzwrotnikowym. Najbardziej upodobały sobie lasy wilgotne.
To pnącza, których pędy osiągają metr długości! Potrafią się wspinać za pomocą wąsów czepnych. Duże są też ich liście o sercowatym kształcie z ząbkowanymi brzegami. Cissusy charakteryzują baldachokształtne kwiatostany oraz kuliste lub owalne jagody zawierające od 1 do 2 nasion.
Tak jak inne winorośle i cissusy charakteryzuje to, że są uprawiane w celu okrywania ścian budynków. Istnieją liczne odmiany cissusów. Cissus rombolistny, australijski oraz różnobarwny to gatunki uprawiane w domach.
Cissus – odmiany
Cissus australijski zasłynął jako bardzo łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Szybko rośnie. To jedna z odmian cissusa, którą możesz uprawiać w domu czy w mieszkaniu.
Uprawa cissusa pasiastego również nie jest skomplikowana. Jego zaletami są drobne, pięciopalczaste liście, pnący pokrój oraz głęboki odcień zieleni. Nie szkodzi zwierzętom.
Cissus wielobarwny słynie z urody. Ma ciemnozielone liście na wierzchu pokryte srebrzystymi plamkami, na dole zaś różowe. Tę odmianę cissusa wyróżnia to, że zimą może zrzucić liście.
Cissus dwubarwny rodzi piękne liście w kształcie serc, z ząbkami wzdłuż krawędzi. Są koloru ciemnozielonego, usiane małymi srebrzystymi plamkami. U dołu mają barwę ciemnoczerwoną.
Cissus rombolistny to kolejna doniczkowa odmiana cissusa. Aksamitne ogonki i gałęzie oraz szmaragdowe liście rośliny nadają jej bardzo atrakcyjny wygląd. Jego elastyczne i cienkie pędy potrzebują podparcia. To jedna z najpopularniejszych odmian cissusów.
Cissus – pielęgnacja
Pielęgnacja cissusa nie jest skomplikowana. Jednak i ta roślina ma swoje wymagania:
- Sadzenie, podłoże i stanowisko cissusa
Jeśli chodzi o sadzenie cissusa, to lubi on podłoże uniwersalne z piaskiem i perlitem zapewniającym lepszy drenaż. Uwaga! Odmiany półsukulentne potrzebują bardziej przepuszczalnej ziemi oraz podłoża z kory, perlitu, keramzytu i chipsów kokosowych. A sadzenie cissusa doniczkowego? Ten dobrze się czuje w próchnicznym, wilgotnym podłożu.
Stanowisko cissusa doniczkowego powinno być jasne, obfite w rozproszone światło słoneczne. W cieniu cissus rośnie wolniej. Latem właściwą dla niego temperaturą jest od 16°C do 24°C. Zimą zaś woli chłód, jednak nie za duży – od 8°C do 10°C.
- Podlewanie cissusa
Poprawne podlewanie cissusa jest bardzo ważne! Uważaj, by go nie przelać. Przelanie spowoduje, że jego liście szybko opadną. Natomiast zbyt mała ilość wody wysuszy je. Staną się kruche i nabiorą brązowej barwy, a w końcu odpadną.
Podlewaj cissusa małymi dawkami wody, ale systematycznie i często. Niech jego podłoże przeschnie na głębokość palca. Zrób w doniczce otwory drenażowe. Dzięki nim woda nie zalegnie na jej dnie.
Jeśli chodzi o podlewanie cissusów sukulentnych, trzeba uważać jeszcze bardziej. Należy robić to najczęściej co dwa tygodnie.
- Nawożenie
Podczas okresu wegetacyjnego warto co 2–3 tygodnie wspomagać rozwój cissusa. Do nawożenia cissusów poleca się wieloskładnikowe nawozy przeznaczone do pnączy doniczkowych.
Cissus różnobarwny potrzebuje nawozu ze zwiększoną ilością potasu – dla roślin o ozdobnych liściach.
- Rozmnażanie
Rozmnażanie cissusa odbywa się w okresie wiosennego przesadzania. Pobierz z pnącza fragment pędu z co najmniej jednym węzłem, a potem zanurz go w wodzie. Gdy sadzonka wypuści korzenie, umieść ją w nowej doniczce wypełnionej podłożem.
- Przycinanie
Zaleca się przycinanie cissusa, a konkretnie końcówek jego pędów, by utrzymywał krzewiastą formę. Ucinaj pędy ogołacające się z liści od dołu.
- Choroby
Choroby cissusa to najczęściej te powodowane jego niewłaściwą pielęgnacją. Roślina może cierpieć również na choroby grzybiczne charakterystyczne dla roślin doniczkowych.
Niewłaściwa pielęgnacja rośliny prowadzi do żółknięcia i zamierania liści oraz występowania na nich plam. Przyczynami tego są zazwyczaj nadmierne podlewanie lub przesuszenie cissusa. Może to być też zbyt ciepłe i suche powietrze w mieszkaniu. Pomoże zraszanie rośliny.
Zbyt intensywne podlewanie spowoduje też powstanie w doniczce pleśni. Jeśli plamy na liściach są owalne i mają jasną obwódkę, a na ich powierzchni widzisz czarne zarodniki grzyba, masz do czynienia z infekcyjną chorobą cissusa – plamistością liści.
Uszkodzone liście usuń, a roślinę kilkukrotnie opryskaj, stosując naprzemiennie preparaty grzybobójcze dostępne w sklepach ogrodniczych. W przypadku niepowodzenia użyj mocniejszych środków, które możesz wybrać z obsługą sklepu. Pamiętaj, by nie stosować ich w mieszkaniu!
Szare plamy oznaczają, że cissusa zaatakowała szara pleśń. W tym przypadku również należy użyć środków chemicznych.
Cissusy bywają także atakowane przez mączniaki tworzące plamy na liściach. Je również zwalczaj chemią.
- Szkodniki
Szkodnikami cissusa często są wełnowce zanieczyszczające rośliny wełnistą wydzieliną. Bywają nimi również przędziorki szklarniowce (powodują mozaikowate przebarwienia na liściach), mszyce (zniekształcają i odbarwiają młode listki), ale i wciornastki (objawem ich działalności są jasne plamki na powierzchni liści).
Do zwalczenia szkodników cissusa warto użyć naturalnych preparatów.
Przeczytaj również: Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz
Czego nie lubią cissusy?
Cissusy nie lubią suszy, ale również nadmiernego podlewania. Reagują na to zżółknięciem i zrzuceniem liści. Te rośliny źle się czują także w miejscach z mało wilgotnym powietrzem. Konieczne jest więc utrzymywanie wysokiej wilgotności w pomieszczeniu (powyżej 50–55%). O czym jeszcze warto pamiętać? Czego nie lubią cissusy?
Dbaj o to, by podłoże rośliny nie było ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Nie stawiaj cissusa w nasłonecznionym miejscu. Cissusy nie lubią pełnego cienia. Minimalna temperatura w pomieszczeniu z tą rośliną nie powinna spaść poniżej 7°C.
Przeczytaj również: Jak wzmocnić rośliny doniczkowe i pobudzić je do wzrostu? Wsyp łyżkę kuchennego produktu do ziemi
Istnieje prosty, szybki i tani sposób, dzięki którym rośliny dosłownie odżyją. Fot.123RF.com
"Na zdrowie": Czosnek - superfood. Nadaje smak potrawom i jest wyjątkowy zdrowy na INTERIA.TV.