Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak dbać o sansewierię zimą. Co zrobić, gdy liście wężownicy opadają?

Sansewieria, znana również jako wężownica lub język teściowej, nie przysparza większych trudności w uprawie. Mimo to zima jest dla niej trudnym okresem, dlatego warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji tej rośliny. Jeśli liście sansewierii zaczynają opadać, to znak, że roślinie coś dolega. Jak uniknąć tego problemu? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji wężownicy w chłodniejsze miesiące, a będzie pięknie rosła.

Jak dbać o sansewierię zimą. Co zrobić, gdy liście wężownicy opadają?
Sprawdź, jak dbać o sansewierię zimą oraz co zrobić, gdy liście wężownicy opadają. Fot.marinakaiser/123RF.com

Spis treści:

Jak dbać o sansewierię zimą?

Znakiem rozpoznawczym sansewierii są długie i sztywne liście, które wyglądają jak miecze. Dodają one koloru i życia do każdego wnętrza, a przy tym wyglądają bardzo efektownie. Co więcej, badacze NASA uznali wężownicę za jedną z 18 roślin, które skutecznie oczyszczają powietrze. Posiada zdolność do wchłaniania i neutralizowania toksycznych związków, a dodatkowo wytwarza tlen. Choć sansewieria nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, zima jest dla niej ciężkim okresem. Niedobór światła, zimne przeciągi oraz suche powietrze negatywnie wpływają na jej kondycję. Jak zatem dbać o sansewierię zimą?

  • Stanowisko – najlepszym miejscem dla wężownicy będzie stanowisko słoneczne, z rozproszonym światłem (należy unikać bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą poparzyć jej liście). Poradzi sobie też w półcieniu, natomiast zimą potrzebuje więcej światła. W tym okresie najlepiej umieścić ją blisko okna od strony południowej lub zachodniej.

  • Temperatura – idealna temperatura dla sansewierii wynosi 20-24 st. C. Zimą nie powinna ona spadać poniżej 15 st. C, gdyż może to powodować uszkodzenia liści i zahamowanie wzrostu. Ważne jest też, aby unikać przeciągów.

jak dbać o sansewierię zimą Zimą sansewieria cierpi z powodu braku światła oraz niskich temperatur. Fot.olga18x27/123RF.com

  • Wilgotność powietrza – wężownica dobrze radzi sobie z niską wilgotnością powietrza, nie należy jej też zraszać. Mimo lepiej nie trzymać jej w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła, ponieważ gorące powietrze może prowadzić do wysychania liści.

  • Podlewanie – sansewieria lepiej znosi przesuszenie niż przelanie, gdyż ma zdolność gromadzenia wody w liściach. W okresie jesienno-zimowym roślina wchodzi w okres spoczynku, co sprawia, że jej zapotrzebowanie na wodę spada. Podlewamy ją wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Najlepiej w tym celu sięgnąć po wodę odstaną, o temperaturze pokojowej. Po podlaniu nadmiar wody z podstawki należy wylać. Pamiętaj, że w zbyt mokrym podłożu korzenie sansewierii zaczynają gnić.

  • Nawożenie – zimą wzrost sansewierii jest spowolniony, dlatego ma małe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Unikajmy stosowania nawozów szybko działających, ponieważ ich duże stężenie może doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

  • Przesadzanie – zimą lepiej nie przesadzać sansewierii, gdyż może to wywołać u rośliny niepotrzebny stres. Natomiast w sytuacji, gdy wężownica została przelana, nie powinno się czekać aż do wiosny. Proces ten wykonujemy ostrożnie, starając się nie uszkodzić korzeni.   

co zrobić, gdy liście wężownicy opadają Liście sansewierii warto regularnie przecierać wilgotną szmatką. Fot.repinanatoly/123RF.com

Przeczytaj również: Jak szybko rośnie sansewieria? 8 prostych patentów na przyspieszenie tempa jej wzrostu

Co zrobić, gdy liście wężownicy opadają?

Jeżeli liście sansewierii zaczynają żółknąć i opadać, to jeszcze nie koniec świata, ponieważ roślinę można uratować. Należy przede wszystkim poznać przyczyny takiego stanu rzeczy. Najczęściej wynikają one z zaniedbań lub błędów pielęgnacyjnych.

  • Nieprawidłowe podlewanie – zarówno niedobór, jak i nadmiar wody mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie rośliny. Choć sansewieria jest odporna na suszę, zwiędłe lub pomarszczone liście mogą być sygnałem, że podłoże jest przesuszone. W tym przypadku roślinę należy podlać. Jednocześnie sansewieria jest wrażliwa na przelanie, które objawia się żółknięciem liści oraz ich opadaniem. Nadmierna wilgotność podłoża może doprowadzić do gnicia korzeni i zamierania całej rośliny. Jeśli sansewieria została przelana, należy przede wszystkim sprawdzić jej korzenie. Po usunięciu zgniłych fragmentów należy przesadzić roślinę do świeżej ziemi, pamiętając o otworach odpływowych i warstwie drenażowej.     

  • Niska temperatura – sansewieria jest wrażliwa na zimno, w wyniku czego może dojść do opadania liści. Należy pamiętać, by nie narażać rośliny na przeciągi oraz zapewnić jej stałą temperaturę. Lepiej ustawić ją z dala od często otwieranych drzwi i okien.

  • Nieodpowiednie oświetlenie – więdnące i opadające liście mogą być wynikiem zbyt małej ilości światła. Pamiętaj, że im więcej światła dostarczysz roślinie, tym szybciej i zdrowiej będzie ona rosła. Dobrym pomysłem jest przecieranie liści wilgotną ściereczką. Dzięki usunięciu kurzu roślina będzie mogła pełni korzystać z dostępnego światła.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Genialny trik wprost ze Szwecji. Pąki wypuści nawet najbardziej zmarnowany storczyk

Przyniesie nie tylko pomyślność. Jak pielęgnować pieniążka w zimie?

Oryginalna paprotka, jej liście przypominają poroże. Łosie rogi - wymagania i pielęgnacja

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.