Spis treści:
Dlaczego monstera marnieje?
Potencjalnych przyczyn, które powodują, że monstera uprawiana w domowych warunkach marnieje, jest niestety sporo. Z jednej strony gorsza kondycja może wynikać ze zbyt mocno nasłonecznionego stanowiska. Zdarza się, że liście rośliny zaczynają kruszyć się, ponieważ brakuje im wilgoci. Dużym problemem bywa też włączone zimą ogrzewanie, zwłaszcza gdy monstera stoi niebezpiecznie blisko grzejnika. Wówczas najprościej byłoby ją przestawić, jednak musisz uważać, ponieważ nagła zmiana stanowiska również nie służy roślinie.
Co robić, gdy na zielonej monsterze zaczną pojawiać się żółte liście? Jeśli ich wygląd zmienia się u dołu blaszki, przyczyną może być zbyt niska temperatura w pomieszczeniu. Z kolei wtedy, gdy końcówki żółknących liści brązowieją, przyczyn szukaj raczej w nadmiernie przesuszonym powietrzu. W pielęgnacji monstery zraszacz powinien być twoim najlepszym „przyjacielem”.
Regularne zraszanie liści monstery zapewnia roślinie warunki podobne do tych, które ma w naturze. Fot. jansmartino/CanvaPro
Zauważyłeś, że liście rośliny żółkną i marnieją? Zanim spiszesz kapryśny kwiat na straty, wypróbuj tę genialnie prostą odżywkę – monstery są wytrzymałe, potrafią szybko się regenerować i ponownie cieszyć oko, wystarczy, że odrobinę się o to postarasz, podając im niezbędne witaminy. Podpowiem ci, czym odżywić marniejącą monsterę i znów mieć zielono w domu.
Przeczytaj również: Monstera wreszcie zaczęła wypuszczać nowe liście. Pomogła kuracja z herbaty
Witaminowa odżywka do monstery
Monstery uwielbiają wilgotne powietrze, nie ma w tym nic zaskakującego, w końcu pochodzą z regionów tropikalnych lasów deszczowych. Zraszanie wodą powinno być rytuałem, który zapewnisz roślinie przez cały rok, również zimą. Jak często należy zraszać liście monstery? W okresie jesiennozimowym wystarczy raz w tygodniu, latem warto wykonywać zabieg 2, a nawet i 3 razy w tygodniu.
Nieco inaczej wygląda kwestia podlewania, to powinniśmy powtarzać wtedy, gdy podłoże rośliny delikatnie przeschnie, czyli mniej więcej raz w tygodniu latem i raz na 2 tygodnie zimą. Dla monstery wybierz stanowisko półcieniste, najlepiej oddalone od źródeł ciepła. Często nie zwracamy na to uwagi, ale monsterze potrafi szkodzić... intensywnie działająca podłogówka, gdy doniczka stoi bezpośrednio na posadzce. Jeśli w twoim domu lub mieszkaniu za optymalne warunki odpowiada ogrzewanie podłogowe, lepiej umieść doniczki z kwiatami wyżej, odsuwając je od ciepłej powierzchni.
Jeżeli z różnych przyczyn liście twojego tropikalnego kwiatu zaczną żółknąć i zwieszą się nieładnie ku podłodze, sięgnij po odżywkę ratunkową – przepis na tę bombę witaminową dostałam od sąsiadki, której monstery rosną po sufit i nigdy nie tracą zielonego wybarwienia.
Wielkie, skórzaste liście monstery potrafią rosnąć aż po sufit. Wspomóż jej wzrost i zadbaj o kondycję liści, podając prostą, ale silnie działającą odżywkę witaminową. Fot. Alicia Fdez/CanvaPro
Głównym składnikiem domowej odżywki dla monstery jest witamina C, która bierze udział w najważniejszych procesach życiowych rośliny. Chroni tropikalną piękność przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jednocześnie poprawiając jej kondycję.
Witaminowa odżywka dla monstery powstaje na bazie wody. Wystarczy, że rozpuścisz w 1 litrze płynu musującą tabletkę z witaminą C, odczekasz, aż mieszanina przestanie buzować i ostrożnie podasz ją swojej roślinie. Pamiętaj, że monstery mają ściśle określone potrzeby związane z dostarczaniem im składników odżywczych, w tym witamin – nawet z tak cennym składnikiem, jak witamina C nie wolno przesadzić. Podawaj odżywkę na podłoże, nie na łodygi czy liście. Wystarczy, że zasilisz roślinę raz na 1-2 miesiące, a liście powinny wyprostować się, łodygi wzmocnić i znów być żywo zielone.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
9 powodów, przez które monstera nie rośnie. Sprawdź, co możesz dla niej zrobić
Rośliny, które pomagają ocieplić dom i tłumią hałasy. Jakie gatunki wybrać, wady i zalety stosowania
Ma niewielkie potrzeby, dobrze znosi niedostatki. Ciekawe odmiany i uprawa haworsji