Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Więcej szczęścia w domu. Jak przesadzać i rozmnażać drzewko szczęścia?

Nazywany drzewkiem pieniężnym ma przynosić do domu szczęście, jednak chętnie sadzimy go nie tylko ze względu na symbolikę, lecz także oryginalny wygląd rośliny. Umiejętnie prowadzony sukulent potrafi tworzyć oryginalne kompozycje z innymi kaktusowatymi, a także prezentuje się efektownie w dekoracyjnej doniczce, uformowany na japońskie bonsai. Jak rozmnożyć drzewko szczęścia podczas cyklicznej pielęgnacji i powiększyć kolekcję? Zdradzamy, jak pielęgnować najbardziej znaną odmianę Crassuli w doniczkowej uprawie domowej.

Więcej szczęścia w domu. Jak przesadzać i rozmnażać drzewko szczęścia?
Przesadzanie grubosza pozwala utrzymać roślinę w doskonałej kondycji przez długi czas. Fot. Eugene03/CanvaPro

Spis treści:

Przesadzanie grubosza

Drzewka szczęścia wyróżniają się na tle całej domowej kolekcji roślin doniczkowych zarówno budową liści i pędów, jak i pokrojem, który potrafią utrzymać, gdy są odpowiednio prowadzone. Gęste, twarde, ale i kruche pędy, pełne grubych, mięsistych liści da się formować tak, że powstaje oryginalne bonsai.

Drzewa te w miniaturze mogą też uzupełniać kompozycje stworzone z różnych gatunków sukulentów, wypełniając po brzegi misowate donice. To, jaką dekoracją będą w kolekcji doniczkowego orientu, zależy wyłącznie od twojej kreatywności oraz uważności w pielęgnacji, ponieważ grubosze, w tym najbardziej popularny grubosz jajowaty, jak wszystkie sukulenty mają określone wymagania. 

Sukulent Crassula, znany również jako dollar tree i pochodzący z terenów Afryki Południowej, w doniczce potrafi rosnąć latami. Jest rośliną długowieczną i bardzo tolerancyjną. W naturze porasta gorące skały, które nocami wyraźnie się ochładzają, dlatego jego tolerancja temperaturowa również jest wysoka.

Latem warto wystawiać grubosze na świeże powietrze, by łapały słońce, a wahania temperatury dzień-noc stymulowały ich naturalny wzrost. Gdy lato nie jest zbyt upalne, ale ciepłe, słoneczne i bez pogodowych załamań, optymalnie nawadniane grubosze potrafią zakwitnąć drobnymi, bialutkimi kwiatami. Te ciekawe rośliny najgorzej znoszą przelanie, dlatego receptą na udaną domową pielęgnację jest ciepłe, półsłoneczne stanowisko oraz rzadkie podlewanie.

grubosz Domowa mieszanka ziemi do grubosza musi zapewniać dużą przepuszczalność, dlatego ważny jest sprytnie dodany drenaż. Fot. lenaogurtsova/123rf.com

Jednak to nie wszystko, ten sukulent do utrzymania świetnej kondycji przez długie lata potrzebuje jeszcze dwóch zabiegów. Pierwszym jest przesadzanie – to nie tylko sposób na odmłodzenie okazu, lecz także pozyskanie nowiutkich, zielonych, niezwykle wytrzymałych sadzonek. 

Przeczytaj również: Drzewko szczęścia obsypie się soczyście zielonymi liśćmi. Zrób prosty nawóz i podlewaj raz w miesiącu

Jak rozmnożyć drzewko szczęścia?

Przesadzanie grubosza powinno odbywać się wiosną, wówczas warunki będą dla rośliny najkorzystniejsze. Młode okazy warto przenosić do świeżego podłoża i nieco większych doniczek raz do roku, starsze już tylko raz na 2-3 lata. Istotny jest skład podłoża, do którego trafi twoja roślina. Nie musi być wyjątkowo żyzne, ważne jednak, by zapewniało wysoką przepuszczalność. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki dla kaktusowatych, które w składzie mają m.in. piasek kwarcowy.  

Twój grubosz rozrósł się i wyraźnie widać, że korzenie przepełniły doniczkę? A może zauważyłeś, że jego liście zrobiły się matowe, a roślina z jakiegoś powodu jest w gorszej kondycji niż wcześniej? Przesadź go jak najszybciej do nowej ziemi, a dokładniej do mieszanki ziemi do sukulentów z piaskiem i torfem. Całość możesz uzupełnić np. drobnoziarnistym granulatem pumeksowym. Często u wieloletnich roślin konieczna jest odbudowa bryły korzeniowej, a świeże podłoże sprawdza się przy tym doskonale.

Drugim zabiegiem, który pozwoli roślinie zregenerować się, poprawić kształt i wypuścić nowe, mięsiste, żywo zielone liście, jest przycinanie. Warto wykonać je przy przesadzaniu. W ten sposób odciążysz swój kwiat, a energia przekazywana licznym pędom skierowana zostanie ku osłabionej bryle korzeniowej, która wymaga wsparcia w odbudowaniu.

przesadzanie grubosza Z niewielkich sadzonek, ciętych ze starszych roślin i ukorzenionych, szybko wyhodujesz równie piękne okazy. Fot. sharafmaksumov/lenaogurtsova/123rf.com

Grubosze dobrze znoszą nawet ostre cięcie, a odseparowane nożyczkami ogrodniczymi pędy możesz wykorzystać jako... nowe sadzonki. Jak rozmnożyć drzewko szczęścia? To jedna z tych roślin, której przycięte łodygi z łatwością da się ukorzenić i to w najzwyklejszej ziemi. Uważaj, odcinając pędy, by ich nie pokruszyć, są delikatne i wymagają powolnych, wyważonych ruchów. Pamiętaj też, aby nie wkładać do dołków w podłożu świeżych, odciętych dosłownie przed chwilą pędów grubosza. Pozostaw je przynajmniej na kilka godzin, by rana po cięciu zdążyła przeschnąć.

Pamiętaj też, żeby przyciętą, na nowo uformowaną i odmłodzoną roślinę postawić w odpowiednim miejscu – jeśli będzie jej za ciemno, znów wykształci długie pędy z drobniejszymi liśćmi na końcach. Aby była atrakcyjna i miała gęsty, zawarty, krzaczasty pokrój, będzie jej potrzebne słońce, do którego grubosze należy stopniowo przyzwyczajać. Podobnie postępuj z młodziutkimi sadzonkami. Ustaw je w umiarkowanie nasłonecznionym miejscu, delikatnie podlej (nie zraszaj), a po kilku tygodniach wypuszczą pierwsze korzonki i zaczną się rozrastać.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak rozmnożyć grubosza? Metoda rozmnażania przez liście i sadzonki wierzchołkowe

Nawożenie roślin doniczkowych. Jaki nawóz wybrać, czym i kiedy dokarmiać kwiaty?

Jakie kwiaty doniczkowe nadają się do kuchni? Oryginalne, niewymagające, ozdobne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.