Rośliny domowe

Piękna i niebezpieczna. Lepiej na nią uważać

Aglaonema to efektowna i łatwa w uprawie roślina, którą wyróżnia niecodzienne wybarwienie liści - od zielonych, przez delikatny róż, aż po intensywną fuksję i czerwień. Podpowiadamy, jak prawidłowo o nią dbać i co robić, gdy żółkną jej liście.

Piękna i niebezpieczna. Lepiej na nią uważać
Aglaonema posiada liście o przepięknych wybarwieniach. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Aglaonema — podstawowe informacje

Aglaonema to roślina doniczkowa należąca do rodziny obrazkowatych. W środowisku naturalnym występuje w lasach tropikalnych południowo-wschodniej Azji. Kwiat przybiera kępiasty pokrój oraz posiada duże i owalne liście o nietuzinkowych wybarwieniach. W zależności od odmiany liście aglaonemy posiadają cętki, kolorowe obwódki, intensywne kolory wzdłuż nerwów głównych lub w całości wybarwione są na różowo lub czerwono. Roślina tworzy kolbiaste kwiatostany, jednak w uprawie domowej pojawiają się one bardzo rzadko. 

Najpiękniejsze i zarazem najpopularniejsze odmiany aglaonemy to:

 • "Silver Queen"
 • "Red Master"
 • "Red Elephant"
 • "Madagascar" 
 • "Prestige"
 • "Anyamanee Tricolor"
 • "Pride of Sumatra"
 • "Green Bowl"
 • "Key Lime"

W zależności od odmiany i wielkości rośliny, koszt zakupu aglaonemy w doniczce wynosi od 30 do 150 zł.

Przed przyniesieniem rośliny do domu warto jednak mieć na uwadze, że jest to gatunek silnie trujący! Ze względu na to, że w jej liściach skrywa się toksyczny sok, należy trzymać roślinę z dala od dzieci i zwierząt. Z kolei wszystkie prace pielęgnacyjne przy roślinie najlepiej będzie wykonywać w rękawiczkach. Przedostanie się toksycznego soku z rośliny do oczu lub ust może powodować podrażnienie śluzówki, a nawet uszkodzenie układu nerwowego!

Jak duża rośnie aglaonema? Odpowiednio pielęgnowana i wieloletnia roślina może osiągać wysokość nawet do 80-120 cm.

Przeczytaj również: Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe

Aglaonema — uprawa i pielęgnacja

Aglaonema jest rośliną, która nie sprawia problemów w uprawie, łatwo o nią zadbać, a jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Trudno byłoby w domu odtworzyć klimat lasu tropikalnego, w którym roślina żyje w warunkach naturalnych, jednak wystarczy ustawić ją w ciepłym pomieszczeniu i od czasu do czasu zraszać wodą, a będzie zdrowo rosła.

Odpowiednia temperatura do uprawy aglaonemy to 20-24 stopnie. W miesiącach jesienno-zimowych wartość ta może być nieco niższa, jednak lepiej nie trzymać rośliny w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza ma mniej niż 16 stopni. Liście aglaonemy warto również przecierać i oczyszczać letnią wodą, by dodatkowo je nawilżyć i usunąć z nich zalegający kurz.

Zobacz więcej zdjęć

Aglaonema — podlewanie

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie aglaonemy. Na wiosnę i w lecie, gdy roślina jest w fazie wzrostu, najlepiej będzie podlewać ją dwa razy w tygodniu. Warto regularnie sprawdzać stopień wilgotności podłoża, a w razie potrzeby reagować i dbać, by było ono lekko wilgotne, lecz nie przelane. Nadmiar wody zawsze należy odlać z podstawki. Aby uchronić korzenie rośliny przed gniciem, warto zastosować w doniczce warstwę drenującą z keramzytu. W okresie jesienno-zimowym można rzadziej podlewać roślinę. Wówczas jej zapotrzebowanie na wodę maleje i wystarczy nawodnić kwiat raz na tydzień.

Do podlewania rośliny polecana jest odstana woda z kranu.

Przeczytaj również: ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

Zobacz więcej zdjęć

Aglaonema — nawożenie

Aglaonemę warto nawozić tylko w okresie wzrostu, tj. od wiosny do jesieni. Zaleca się zasilać ją raz na dwa tygodnie specjalnym nawozem do roślin ozdobnych lub zielonych. Preparat należy rozpuścić w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta. Zimą powinno się zaprzestać nawożenia rośliny.

Źródło: Aglaonema - jak dbać? Youtube.com. Kanał: Make Your Life Greener

Aglaonema — stanowisko

Roślina najlepiej rośnie, gdy zapewni się jej jasne miejsce o rozproszonym świetle. Nie zaleca się ustawiania jej na parapecie z bezpośrednim dostępem do ostrego światła słonecznego. Zbyt mocne słońce może poparzyć jej liście. Za to roślina dobrze poradzi sobie w nieco ciemniejszych miejscach w naszym domu. Można ustawić ją na północnych parapetach oraz z dala od okna - w głębi pokoju.

Odmiany posiadające kolorowe wybarwienie potrzebują nieco więcej słońca niż odmiany o zielonych liściach. Dlatego można ustawić je w pobliżu okna wschodniego, osłoniętego firanką.

Przeczytaj również: Za te rośliny można kupić samochód. Zobacz, jakie kwiaty kolekcjonują pasjonaci

Aglaonema — podłoże

Kwiat najlepiej rośnie w podłożu próchniczym, przepuszczalnym, o lekko kwaśnym odczynie. Po zakupie rośliny koniecznie trzeba ją przesadzić do świeżej ziemi. W tym celu dobrze sprawdzi się mieszanka tradycyjnej ziemi wymieszanej z perlitem i piaskiem. Na dno doniczki należy również wysypać keramzyt lub drobne kamyczki, aby zapewnić właściwy odpływ wody. Co ciekawe, aglaonemę można też uprawiać w formie hydroponicznej, tzn. w samej wodzie.

Przeczytaj również: Te rośliny możesz uprawiać w samej wodzie. Doskonale poradzą sobie bez ziemi

Aglaonemę można ustawić przy północnym oknie. Fot. 123RF/PICSEL

Aglaonema — przesadzanie i rozmnażanie

Roślinę warto przesadzić do większej doniczki raz na dwa lub trzy lata. Nie wykształca ona rozbudowanego systemu korzeniowego, dlatego nie ma konieczności przesadzać jej częściej. W przypadku tej rośliny najlepiej sprawdzą się niewysokie donice o szerokim dnie, z tego względu, że jej korzenie rozrastają się na boki.

Rozmnażaniem rośliny można zająć się w okresie wiosennym. W tym celu trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki, otrząsnąć korzenie z ziemi i bardzo delikatnie rozdzielić je na dwie lub więcej części. Podzielone sadzonki wkłada się do osobnych doniczek i pielęgnuje zgodnie z powyższymi zaleceniami, zwracając uwagę czy rośliny nie wypuszczają młodych liści. Podczas przesadzania rośliny należy założyć rękawiczki ochronne, aby ich szkodliwy sok nie podrażnił rąk.

Aglaonema — choroby i szkodniki

Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować, że aglaonema zacznie żółknąć lub na jej liściach pojawią się brązowe plamy. Poniżej wyjaśniamy, co może być przyczyną pogorszenia się stanu rośliny:

 • liście aglaonemy żółkną - przyczyną może być nadmierne przelanie rośliny, ale również obecność szkodników. Jeśli liście od spodu pokryte są małymi białymi owadami, to znaczy, że roślinę zaatakowały wełnowce. Można je zwalczyć stosując specjalny oprysk. Żółknięcie liści może świadczyć także o chlorozie i braku składników odżywczych w glebie. W tym przypadku kwiat warto przesadzić i rozpocząć nawożenie.

 • liście aglaonemy zasychają, marszczą się i mają brązowe plamy - przyczyną zwykle jest zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura otoczenia. Problem ten pojawia się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Wówczas należy zadbać o nawilżanie liści poprzez regularne zraszanie.

Przeczytaj również: Szkodniki roślin doniczkowych. Jak z nimi walczyć?

Aglaonema to piękny, a zarazem niebezpieczny kwiat. Nie można odmówić mu uroku, jednak nie zaleca się trzymać go w domu, w którym są małe dzieci i zwierzęta. Warto na niego uważać, a wszystkie prace pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach, unikając dotykania twarzy.

W takich miejscach rośnie najlepsza kawa na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.