Fot.123RF.com
Zwykły wentylator, czy klimatyzator?
Letnie upały sprawiają, że nie możemy wręcz oddychać przegrzanym powietrzem na zewnątrz, dlatego większość z nas szuka wytchnienia, zamykając się w swoich domach, by przeczekać najgorętszą porę dnia. Co, jeśli w naszym domu utrzymuje się zbyt wysoka temperatura, by dawała nam wytchnienie, kiedy żar leje się z nieba? Warto przemyśleć montaż domowej klimatyzacji bądź zakup dobrego wentylatora.
Klimatyzacja w domu staje się standardem i powszechnieje, wszystko to za sprawą coraz bardziej przystępnych cen. Klimatyzacja domowa nie tylko schładza powietrze w gorące dni, usuwa także nadmiar wilgoci i sprzyja wytworzeniu korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Wiele badań naukowych mówi wprost o tym, że zbyt gorące powietrze nie sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu.
Wentylator to także dobry wybór. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na większy wydatek lub z jakiegoś innego powodu nie możesz zamontować klimatyzacji w swoim domu, warto rozważyć zakup wentylatora. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, najtańsze można kupić już w cenie zaledwie trzydziestu złotych, najdroższe potrafią kosztować po kilka tysięcy. Do wyboru mamy niewielkie wentylatory biurkowe, a także te większe stawiane na podłodze. Ważne, żeby nasz wentylator był sprawny, estetyczny, ale i cichy. Te cechy z pewnością wpłyną na komfort naszego wypoczynku podczas upalnych dni.
Przygotowanie urządzeń chłodzących do letnich upałów
O czym jeszcze warto pomyśleć przed napływem fali wysokich letnich temperatur? O odgrzybianiu klimatyzacji. Wszystkie instytuty państwowe związane z dbaniem o zdrowie zwracają szczególną uwagę na ten problem. Odgrzybianie klimatyzacji zarówno domowej, jak i samochodowej ma bowiem istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W klimatyzacji z powodu występowania dużych różnic temperatur bytują bakterie i drobnoustroje. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z nieodgrzybioną klimatyzacją może odbić się na naszym zdrowiu.
Odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzać za pomocą pianki antybakteryjnej lub za pomocą ultradźwięków o częstotliwości 1,7 MHz. Jeśli więc włączając klimatyzację, czujesz charakterystyczny zapach przypominający stęchliznę, jest to pierwszy sygnał do podjęcia czynności odgrzybiania. Im szybciej wykonasz ten prosty zabieg, tym lepiej dla twojego zdrowia. Klimatyzację możesz odgrzybić, zatrudniając specjalistyczną firmę, bądź samodzielnie. Instrukcję samodzielnego odgrzybiania klimatyzacji znajdziesz tu.
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj również: