Fot.Unsplash.com
Ogrzewanie elektryczne – co warto wiedzieć?
Wśród użytkowników różnorodnych urządzeń grzewczych krąży mit, iż ogrzewanie elektryczne jest wariantem najdroższym z możliwych. Wielu jednak zapomina, że największe koszty generują urządzenia, które są do prądu podłączone, a największymi odbiornikami są urządzenia grzewcze. Jeśli korzystamy z przestarzałych technologii, pracujemy na sprzęcie, któremu daleko do energooszczędnego, wówczas nasze rachunki rosną. Bardzo istotny jest także fakt, iż dostawcy prądu mają w swojej ofercie możliwość regulowania rozliczeń w dwóch strefach.
Godziny stref cenowych mogą różnić się w zależności od firmy, niemniej są one w większości przypadków zbliżone. W godzinach nocnych, w wyznaczonym czasie w ciągu dnia, czy też na przykład w dni świąteczne i wolne od pracy, cena za pobieraną energię znacznie maleje w stosunku do ceny w tzw. godzinach szczytu (najczęściej poranki i popołudnia, kiedy to energii zużywa się najwięcej). Jeśli prawidłowo rozplanujecie rozkład energii oraz wykorzystacie takie urządzenia grzewcze, które akumulowały będą ciepło, będziecie mogli korzystać z taniej taryfy jednostrefowej i nie martwić się wysokimi rachunkami.
Fot.Unsplash.com
Kiedy ogrzewanie elektryczne się rzeczywiście opłaca?
Żeby można było mówić o opłacalności ogrzewania elektrycznego, należy na początku dość mocno zainwestować. Kupując tanie urządzenia grzewcze, takie jak grzejniki elektryczne, które nie magazynują ciepła, doprowadzicie do sytuacji, iż przez całą dobę, obojętnie w jakim czasie używać będziecie także taryfy droższej, a tym samym wasze rachunki za prąd będą rosły. Do niekwestionowanych zalet ogrzewania elektrycznego należy jednak możliwość włączenia go w każdym czasie, bez konieczności wykonywania żadnych innych czynności. Jest to ogromna zaleta w porównaniu choćby do palenia w piecach, czy też pilnowania ognia w kominku. Czas też jest cenny i nie należy o tym zapominać. Starając się utrzymać pobór energii elektrycznej, potrzebnej do funkcjonowania (ogrzewanie, ciepła woda, działające sprzęty itd.) zdecydowanie warto postawić na energooszczędne rozwiązania, które od długiego czasu są udoskonalane. Bardzo dużą umiejętność zatrzymywania ciepła ma popularne w ostatnich latach ogrzewanie podłogowe, zwłaszcza jeśli budujecie nowy dom lub też przeprowadzacie remont generalny budynku.
Jeśli nie macie możliwości położenia tego typu ogrzewania, a zależy wam na oszczędności, bardzo dobrym wyborem będą grzejniki akumulacyjne, które na dłużej zatrzymają ciepło, a Wy nie będziecie musieli dopłacać. Rozważania na temat opłacalności danego ogrzewania mają sens wówczas, jeśli wskażemy własne zapotrzebowanie na energię. Inaczej koszty rozkładały się będą w domach o bardzo dużej powierzchni, a inaczej na małym metrażu. Bardzo duże znaczenie będą miały też sprzęty i ich stopień energooszczędności, a także wspomniane wyżej taryfy na energię elektryczną. Czy więc ogrzewanie elektryczne się opłaca? Owszem! Ale spełnione muszą być warunki, o których powiedzieliśmy. Dom pełen przestarzałego sprzętu czy grzejników bez akumulacji ciepła generował będzie duże koszty, a wy ze swojego wyboru będziecie niezadowoleni.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu