Urządzanie wnętrz

Jak wybrać klimatyzator do domu?

Lato w pełni to też temperatura daje się nam we znaki. W wyjątkowo ciepłe dni klimatyzator staje się szczególne pożądanym urządzeniem. Podpowiadamy, jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na instalację systemu chłodzącego.

Jak wybrać klimatyzator do domu?

Rodzaje urządzeń dostępnych na rynku

Klimatyzatory przenośne

Z dostępnych rodzajów urządzeń są najtańsze i można je dostać w każdym sklepie budowlanym. Nie trzeba ich montować, co w wielu przypadkach oszczędza kłopotliwego remontu: kłucia ścian i przeciągania przewodów przez nie przewodów chłodzących. Aby działały, wystarczy zapewnić im połączenie z siecią elektryczną oraz ujście, przez które będą odprowadzały ciepłe powietrze. Z tego względu, chociaż są one stosunkowo mobilne, koniecznym może okazać się ustawianie ich w pobliżu okien lub drzwi. Wiąże się to też z obniżeniem ich wydajności — pozostawianie otwartych okien w czasie upały powoduje, że nagrzane powietrze z zewnątrz przedostaje się z powrotem do środka mieszkania. Bywają również bardzo hałaśliwe.

Klimatyzatory typu split

Klimatyzator typu split składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej, która zawiera parownik, wentylator i układ sterowniczy oraz zewnętrznej, czyli agregatu z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Zamontowanie tego rodzaju klimatyzacji wiąże się z koniecznością przeprowadzenia drobnych prac remontowych. W zależności od miejsca i sposobu instalacji wyróżnia się kilka wersji tego typu urządzeń: jednostki ścienne (występujące w różnych wzorach i zabudowach), podsufitowe (polecane do pomieszczeń wysokich, montowane pod stropem), przypodłogowe (zakładane przy podłodze, wyglądem przypominają grzejnik) oraz kasetonowe (do pomieszczeń z podwieszanymi sufitem).

Druga część instalacji split zakładana jest na zewnątrz budynku: na balkonie, elewacji, dachu. Taka konstrukcja powoduje, że źródło uciążliwego dźwięku zostaje przeniesione poza pomieszczenie użytkowe. Oba urządzenia połączone są izolowanymi rurkami, przez które płynie czynnik chłodniczy. W przypadku chęci zainstalowania klimatyzatora split w bloku należy wcześniej uzyskać zgodę od zarządcy (wspólnoty lub spółdzielni) na montaż jednostki zewnętrznej.

Multisplit, czyli klimatyzacja centralna

Pod względem funkcjonalnym, bardzo przypomina klimatyzator split, z tym że umożliwia stworzenie złożonego systemu klimatyzującego, obejmującego kilka pomieszczeń jednocześnie. Podobnie w jak w klimatyzatorach split stosuje się urządzenia wewnętrzne, a także klimatyzatory kanałowe, u zwieńczenia, których znajdują się anemostaty w podłodze lub suficie. Jest to najrzadziej stosowana, najdroższa opcja.

Co jeszcze posiadają nowoczesne klimatyzatory?

Wiele urządzeń wyposażanych jest w dodatkowe filtry i akcesoria, które polecane są szczególnie dzieciom i alergikom.

Filtr HEPA — Służą do wyłapywania cząstek o wyjątkowo dużych rozmiarach, np. kurz, pyłki, zarodniki grzybów, sierść.

Filtr elektrostatyczny — najpierw jonizują dodatnio cząsteczki zanieczyszczeń zawarte w powietrzu, a następnie zatrzymują je przy użyciu ujemnie naładowanych płytek filtra. Sprawia, że powietrze wydaje się lżejsze, świeże, dając efekt „jak po burzy”.

Filtr węglowy — dzięki zastosowaniu węgla aktywnego oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń gazowych (tlenków azotu, dwutlenku siarki) oraz brzydkich zapachów (np. dymu papierosowego).

Co rozważyć przed zakupem klimatyzacji?

Zastanówcie się, w jakim pomieszczeniu chcecie umieścić klimatyzację. Odpowiedzcie sobie na pytania: do czego ono służy? Ile osób zwykle w nim przebywa? Pomyślcie również o innych niż pogoda, czynnikach generujących ciepło w tym pokoju. Sprawdźcie nasłonecznie oraz oświetlenie, policzcie, ile znajduje się w nim innych urządzeń elektrycznych. Może okazać się, że do dużego pokoju, wcale nie potrzebujecie klimatyzatora o większej mocy. Ponadto, w zależności od rodzaju klimatyzatora, może on pobierać dużo prądu, co dodatkowo obciąży domowy budżet. Jeśli zdecydowaliście się na zakup tego sprzętu, zwróćcie uwagę na jego moc — zwyczajowo przyjmuje się, że 1kW wystarczy na schłodzenie ok. 10 m2. Dobór odpowiedniego urządzenia pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną oraz pieniądze.



O tym warto pamiętać

Odpowiednia konserwacja klimatyzacji to podstawa. Aby mieć pewność, że działa bez zarzutu, regularnie ją kontrolujcie. Często czyśćcie lub jeśli to konieczne, zmieniajcie filtr powietrza. Sprawdzajcie, czy wentylatorek pracuje poprawnie. Dzięki temu będziecie cieszyć się sprawnym urządzeniem i dobrym zdrowiem, przez długi czas.

Klimatyzacja - wady i zalety

Plusy

Klimatyzacja nie tylko przynosi ulgę w upalne dni, ale także zapobiega udarom cieplnym i innym schorzeniom wywołanym przez wysoką temperaturę (szczególnie wtedy, kiedy nie dbamy o siebie należycie i nie wypijamy wskazanej ilości płynów).

Wentylacja podnosi komfort pracy i tym samym, przyczynia się do zwiększenia aktywności, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Ułatwia i uprzyjemnia wykonywanie zaplanowanych obowiązków.

Najnowsze badania wskazują, że klimatyzacja w domu pomaga odfiltrować z powietrza pyłki roślinne, powodujące uciążliwe alergie. Ponadto, sprawnie działająca instalacja obniża wilgoć w pomieszczeniach i tym samym, zapobiega rozkwitowi pleśni.

To również cię zainteresuje: Jak przetrwać upały? 13 sprawdzonych metod»

Minusy

Gwałtowna zmiana temperatury (np. wejście do klimatyzowanego pomieszczenia z rozgrzanego podwórka) niekorzystnie wpływa na układ oddechowy i może skutkować przeziębieniem. Ponadto zimne powietrze wysusza skórę i śluzówki gardła, nosa oraz oczu.

Niektóre rodzaje klimatyzatorów (szczególnie te przenośne) działają całkiem głośno. Można się przyzwyczaić do głośnego szumienia, ale w dłuższej perspektywie zbyt duże ogólne natężenie hałasu uszkadza słuch.

W zaniedbanym urządzeniu gromadzą się grzyby i szkodliwe bakterie. Wilgoć osadzająca się na wentylatorku jest idealnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Nieodpowiednio konserwowana klimatyzacja może rozdmuchiwać zarazki po całym mieszkaniu.

Przeczytaj również:

Jak NIE chronić domu przed burzą?

Co zrobić z roślinami, kiedy wyjeżdza się na urlop?

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Rośliny, które nie boją się ciepła

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.