Art. Spons.

Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?

Wanny wolnostojące to dowód na to, że efekt elegancji i luksusu można osiągnąć, dokonując zaledwie drobnych zmian we wnętrzu. Nie oznacza to, że będą to modyfikacje budżetowe, gdyż ceny wanien wolnostojących są znacznie wyższe niż modeli tradycyjnych. Pomimo kosztu rozwiązanie to ma kilka niekwestionowanych zalet, nie tylko estetycznych, ale także praktycznych. Sprawia to, że zainteresowanie nimi nie słabnie, a w najbliższym czasie można się wręcz spodziewać wzmożenia. Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą i jak rozpoznać, który model będzie najlepszym wyborem?

Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?

Podstawową zaletą wanien wolnostojących są względy estetyczne / źródło: pexels.com

Wbrew pozorom i oczywistym skojarzeniom, wanna wolnostojąca pasuje nie tylko do łazienki w stylu retro. Modeli jest całkiem sporo: wystarczy spojrzeć na ofertę: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/kabiny-wanny-i-hydroterapia/wanny-i-akcesoria/wanny-wolnostojace.html, a każdy z nich można ograć stylistycznie na kilka różnych sposobów.

Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?

Podstawową zaletą wanien wolnostojących są względy estetyczne. Ich zastosowanie szybko zamienia łazienkę w salon kąpielowy rodem z najlepszego spa. Atrakcyjnie wyglądający model może stać się głównym punktem i gwiazdą wnętrza, sprawiając, że pozostałe elementy wyposażenia dopasowują się do tego motywu przewodniego. Bardzo często ważnym akcentem ozdobnym są niebanalne nogi. Nie oznacza to, oczywiście, że wanna wolnostojąca pasuje tylko do łazienki w stylu retro i glamour. Wnętrza nowoczesne czy rustykalne także pokochają ten model.

Kolejną ważną zaletą wanny wolnostojącej jest łatwość zamontowania jej w dowolnym miejscu. Oczywiście, duże znaczenie mają czynniki takie jak położenie przyłączy wody, instalacja baterii czy odpływu, zasadniczo jednak ograniczeń nie ma. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na wysoką baterię stojącą czy na wariant ścienny, można ustawiać wannę na środku, pod ścianą, manipulować jej położeniem, odpowiednio zmieniając długość odpływu. To także wygoda późniejszego remontu. Chcąc zmienić wannę na inną: w odmiennej barwie czy kształcie, nie będziemy musieli rozkuwać połowy łazienki, poszukiwać płytek na uzupełnienie, których w ofercie producenta może już przecież nie być.

Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?

Wanny wolnostojące dostępne są w dwóch podstawowych kształtach: prostokątnym oraz owalnym. Każdy z nich ma swoje zalety oraz wady. Każdy też uwzględnia nieco inną specyfikę łazienki.

Wanny prostokątne w porównaniu do owalnych zajmują mniej miejsca i znacznie łatwiej jest wkomponować je w kąt pomieszczenia. Nie oznacza to, oczywiście, że podczas użytkowania w wannie jest ciasno: na rynku dostępne są modele o długości od 100 do nawet 200 cm oraz szerokości do 100 cm. Jednocześnie wanny prostokątne są bardziej uniwersalne i ponadczasowe. Mają minimalistyczny wygląd, szczególnie rekomendowane są więc do wnętrz nowoczesnych oraz klasycznych. Jeśli zmienimy zdanie, z łatwością można je obudować. Funkcjonalność podnoszą dodatkowe elementy, takie jak półki, zagłówki czy profilowane siedzisko.

Wanny wolnostojące owalne zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż modele prostokątne, dlatego poleca się je do dużych łazienek oraz pokoi kąpielowych. Nie umieszcza się ich pod ścianami: ze względów praktycznych wymagany jest spory odstęp. W większości aranżacji stanowią centralny punkt pomieszczenia, dzięki czemu są bardzo efektowne i mogą grać pierwsze skrzypce jako element wystroju wnętrza. Występują w wielu wariantach. Mimo że zajmują więcej miejsca w przestrzeni łazienki, ich pojemność jest mniejsza, co przekłada się na ograniczone zużycie wody. Charakterystyczne obłości dopasowują się do ciała, co - zdaniem wielu - przekłada się na większy komfort korzystania, choć w tym przypadku nie można zapomnieć, że wanny prostokątne także są często odpowiednio wyprofilowane. Wanny owalne nie nadają się do obudowywania.

Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?

Zastanawiając się nad rozmiarem wanny wolnostojącej, pod uwagę wziąć należy przede wszystkim wielkość łazienki. Zasadniczo przyjmuje się, że jeśli tylko powierzchnia pomieszczenia na to pozwala, zawsze lepiej jest zdecydować się na wariant większy. Nie zapomnijmy jednak, że w większości przypadków oznaczać to będzie także wzmożone zużycie wody. Najbardziej typowym wymiarem jest około 170 cm długości i 70 cm szerokości. Dla szczupłej osoby o przeciętnym wzroście powinno to wystarczyć. W sklepach znajdziemy jednak sporo modeli większych, nawet dwuosobowych.

Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?

Obiegowa opinia głosi, że wanny wolnostojące nadają się tylko do średnich i dużych łazienek. To nie do końca prawda: wanny prostokątne stanowić będą znakomity wybór do mniejszych pomieszczeń, jeśli tylko zostaną wkomponowane pod ścianą, tak, by nie zagracić pomieszczenia. Przy montażu pamiętać trzeba jednak o konieczności zachowania swobodnego dostępu przy późniejszym korzystaniu oraz sprzątaniu. Choć wanna wolnostojąca lubi przestrzeń, to nawet w małej łazience, stanowiąc główny akcent umeblowania, będzie praktyczna.

Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?

Wanny wolnostojące pasują właściwie do każdego stylu aranżacji: od wnętrz klasycznych, z którymi świetnie współgrają wanny na fantazyjnych nóżkach, po bardzo nowoczesne i minimalistyczne wydanie. Wanna wolnostojąca zawsze nadaje wrażenie klasy i luksusu, a możliwość wielu ustawień uruchamia fantazję.

materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.