Z artykułu dowiesz się:
- Czym wyróżnia się pokój kąpielowy
- Jak urządzić pokój kąpielowy na poddaszu
- Na jaki kolor warto pomalować ściany w pokoju kąpielowym
Pokój kąpielowy – co to znaczy?
Na początek warto rozwinąć termin „pokój kąpielowy”. Co to znaczy? Czym taki pokój różni się od łazienki? W łazience znajdują się wanna lub prysznic (albo obydwa rozwiązania), umywalka, często też bidet i toaleta.
Pokój kąpielowy jest pomieszczeniem, które nie tylko służy do codziennej toalety, ale też relaksu i odprężenia po ciężkim dniu. To przestronne wnętrze, którego centralnym elementem jest wanna. Zazwyczaj wybiera się wolnostojące modele, które są bardzo eleganckie i dają szerokie możliwości aranżacyjne. Często w pokojach kąpielowych stosuje się wanny z dodatkowymi funkcjami, np. hydromasażem. W pomieszczeniu nie powinno brakować też wygodnego miejsca do siedzenia. Leżanki, fotele czy pufy pozwolą na komfortowy odpoczynek.
Wyróżniki pokoju kąpielowego
W łazience stawia się przede wszystkim na praktyczność i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Pokój kąpielowy powinien być z kolei pomieszczeniem przede wszystkim przyjemnym, w którym chętnie spędza się czas.
Ważnymi elementami pokoju kąpielowego są także:
- Oświetlenie – wykorzystuje się zarówno oświetlenie naturalne, jak i nastrojowe lampy. Pokoje kąpielowe w domach jednorodzinnych często mają duże okna lub przeszklone ściany, dzięki którym można delektować się pięknymi widokami. Sztuczne oświetlenie powinno mieć możliwość regulacji natężenia. Dzięki temu można zadbać o przyjemną, intymną atmosferę relaksu.
- Dekoracje – warto o nich pamiętać, urządzając pokój kąpielowy. Aranżacje powinny uwzględniać różne dodatki i akcesoria, które sprawią, że pomieszczenie nabierze niebanalnego charakteru. W pokoju kąpielowym sprawdzą się rośliny, rzeźby, ciekawe obrazy lub fototapety.
Co nie powinno znajdować się w pokoju kąpielowym? Skoro jest to pomieszczenie przeznaczone do relaksu, lepiej unikać w nim sprzętów i przedmiotów, które przypominają o pracach domowych. Pralka, suszarka, mop do podłóg, środki czystości – na to nie tam ma miejsca! A jeśli nie masz innego pomieszczenia do przechowywania takich przedmiotów, najlepszym wyborem będzie zabudowanie sprzętu AGD i znalezienie miejsca na ukrycie środków czystości.
Przeczytaj również: Postaw te rośliny w łazience. Nie pożałujesz
W pokoju kąpielowym warto zadbać o dekoracje np. kwiaty. Fot. Pexels
Urządzanie pokoju kąpielowego na poddaszu
Użytkowe poddasze najczęściej znajduje się w piętrowych domach rodzinnych. Wykorzystanie tej przestrzeni pozwala na lepsze użycie dostępnego miejsca. Wiąże się jednak z koniecznością odpowiedniego przemyślenia tego, jak zaaranżować pokój kąpielowy. Jedno jest pewne – poddasze, mimo pewnych niedogodności, jest doskonałe na pokój kąpielowy! Zaaranżowanie tak dużego pokoju kąpielowego w innym pomieszczeniu rzadko jest możliwe. Na poddaszu zwykle nie czuć straty miejsca, można pozwolić sobie na większą wolność aranżacyjną.
Na co zwrócić uwagę, urządzając pokój kąpielowy na poddaszu?
Planując urządzenie pokoju kąpielowego na poddaszu, zwróć uwagę na kilka kwestii:
- Powierzchnia podłogi
Remontując różne pomieszczenia, bierze się pod uwagę liczbę mkw. podłogi. Nie rób tego jednak, urządzając na poddaszu pokój kąpielowy. Inaczej może się okazać, że dysponujesz zbyt małą powierzchnią. Na przykład pomieszczenie, które ma ok. 10 mkw, przy skosach będzie miało realną powierzchnię użytkową w wielkości ok. 6 mkw. Pod uwagę weź wysokość ściany w najniższych punktach.
- Wysokość ścian
Pokój kąpielowy na poddaszu można wygodnie urządzić, kiedy ściana ma przynajmniej 100 cm wysokości. W ten sposób możliwe będzie umieszczenie przy niej standardowych szafek czy umywalki. Jeżeli ściany są niższe, powierzchnia pokoju kąpielowego powinna być odpowiednio większa, aby wygodnie z niego korzystać.
- Liczba skosów
Im więcej skosów, tym trudniej jest zaaranżować pomieszczenie. Warto wtedy szukać rozwiązań, takich jak pokój kąpielowy w stylu japońskim, gdzie centralna wanna otoczona jest minimalistycznymi meblami i dodatkami inspirowanymi Krajem Kwitnącej Wiśni. Powierzchnię pod niskimi skosami można zabudować przy użyciu robionych na wymiar szafek. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń.
- Liczba i wielkość okien
Okna mają ogromne znaczenie w pokojach kąpielowych. Dają dużo naturalnego światła i wprowadzają wrażenie otwartej przestrzeni. Jeśli jednak masz blisko sąsiadów lub okna umieszczone są od mocno nasłonecznionej strony, warto rozważyć zamontowanie rolet lub żaluzji. W ten sposób zadbasz o intymność podczas kąpieli.
Podłoga imitująca drewno nadaje wnętrzu ciepła i jest łatwa w utrzymaniu. Fot. 123RF/PICSEL
Pokój kąpielowy – jak wybrać kolor?
Pokój kąpielowy pod skosami jest z jednej strony przestronny, a z drugiej może wydawać się przytłoczony liczbą skośnych ścian. Warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie.
Najczęściej wybierane kolory ścian to:
- klasyczna biel – ponadczasowy kolor, idealny do mniejszych lub ciemnych pomieszczeń;
- jasnoszary – wprowadza elegancki klimat do wnętrza, a jednocześnie nie przytłacza i dobrze komponuje się z innymi barwami;
- pastelowy róż – ten kolor wydaje się infantylny, ale świetnie prezentuje się w pokojach kąpielowych.
Ściany w tym pomieszczeniu mogą być zarówno malowane, jak i wyłożone płytkami. Decydując się na farbę, pamiętaj o wyborze takiej, która jest odporna na działanie wody i wilgoci.
Co na podłogę w pokoju kąpielowym?
W pokojach kąpielowych niezwykle popularne jest ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu chodzenie boso po pomieszczeniu jest przyjemne. Dodatkowo cały pokój jest równomiernie ogrzewany, nie ma też konieczności montowania grzejników. Ważne, aby dobrać taką podłogę, która jest przeznaczona do ogrzewania podłogowego.
Jakie rozwiązania i kolory są najczęściej wybierane? W 2022 r. z mody nadal nie wychodzą płytki imitujące wygląd naturalnego drewna czy kamieni. Taka glazura nadaje charakter wnętrzu, a przy tym nie niszczy się pod wpływem wody i jest łatwa do czyszczenia.
Pokój kąpielowy to doskonałe miejsce do odpoczynku. Fot. PexelsPokój kąpielowy – wybierz swój styl!
Urządzenie pokoju kąpielowego to nie taka łatwa sprawa. Jaki styl wybrać?
- Pokój kąpielowy w stylu nowojorskim – wysublimowana elegancja połączona z glamour. Ten styl to wybór dla osób, które lubią przepych, ale nie przepadają za kiczem. Nie brakuje w nim gry czarno-białym duetem, prostych linii i postarzanych akcesoriów. Pokój wygląda jak wprost z nowojorskiego apartamentu.
- Pokój kąpielowy w stylu japońskim – harmonijny, funkcjonalny i oszczędny. Styl japoński może wydawać się surowy, ale jest też bardzo wdzięczny. Dobrze komponuje się z kwiatowymi motywami, prostymi designami mebli i dodatków. Skupia się na minimalizmie i tworzeniu intymnej atmosfery.
- Pokój kąpielowy w stylu skandynawskim – harmonia i bliskość natury. Ten styl to hit od kilku lat i nie zapowiada się na to, aby miał wyjść z mody. Białe kolory łączą się w nim z surową sosną, a do przełamania wykorzystuje się geometryczne wzory i mocne akcenty kolorystyczne. Naturalne materiały, jak len czy kamień, są wręcz stworzone do używania we wnętrzach skandynawskich!
Pokój kąpielowy to doskonałe miejsce do odpoczynku po długim dniu. Zaaranżowanie go na poddaszu wymaga co prawda trochę więcej pracy, ale z pewnością się opłaca!