Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Domowa klimatyzacja z butelek PET

W okresie letnim temperatura w domach w Bangladeszu przekracza nawet 45 stopni. Klimatyzacja, czy nawet zwyczajny wiatrak schładzający powietrze, to luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Grupa wolontariuszy przy współpracy z bangladeskimi firmami, chcąc wspomóc mieszkańców umęczonych upałem, stworzyła projekt ekologicznego klimatyzatora, wykonanego z butelek PET. Do jego zasilania nie potrzeba prądu, wystarczy tylko okno.
Domowa klimatyzacja z butelek PET

Eco-cooler to projekt dwóch bangladeskich firm: Gray Dhaka i Grameen Intel. Przy pomocy wolontariuszy konstrukcja z butelek PET została rozpowszechniona wśród mieszkańców Bangladeszu. Prosta instalacja działa w oparciu o zjawisko rozprężenia. Ochłoda, którą gwarantuje, wydaje się nieznaczna – potrafi obniżyć odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu o ok. 5 st. C, jednak przy 45-stopniowych upałach taka różnica bywa zbawienna. Wykonanie ekologicznej klimatyzacji jest niezwykle proste. Zrobić ją można z przedmiotów dostępnych właściwie od ręki. Potrzebne będą plastikowe butelki wraz z zakrętkami oraz gruba tektura, wielkością zbliżona do wymiarów okien w domu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

W pierwszej kolejności karton należy dociąć do wymiarów okna. Następnie trzeba w nim wyciąć niewielkie otwory. Ich wielkość musi odpowiadać średnicy wąskich szyjek butelek. Plastiki rozcinane są na pół, a od zakrętek odcinane są ich denka. Na końcu pozostaje zatknąć szyjki plastikowych naczyń w wyciętych w tekturze dziurkach i od drugiej strony, przykręcić do nich nakrętki. Gotową instalację umieszcza się w oknie, tak aby szersza część butelek wystawała na zewnątrz. Klimatyzacja będzie działała skuteczniej, jeśli zostanie ustawiona „pod wiatr”.

Jak to działa?
Gorące powietrze przenika do szerokiego końca butelki. Dalej, kiedy przechodzi się przez wąską szyjkę naczynia, jego ciśnienie wzrasta. Wydostając się z butelki, ciśnienie znów maleje – następuje rozprężenie, prowadzące do spadku temperatury powietrza.

Łatwiej zrozumieć cały ten proces, przeprowadzając prosty eksperyment. Dmuchając z bliskiej odległości na dłoń, czujemy powiew ciepłego powietrza. Kiedy jednak ułożymy usta w „dziubek”, powietrze wydychane przez węższą szczelinę, jest chłodniejsze. Dokładnie tak samo działa bangladeski Eco-cooler.

Sprawdź inne sposoby, na schłodzenie mieszkania >>>


1 2

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.