Porady domowe

Domowe sposoby na ostrzenie noży i nożyczek. Są ostre i szybko się nie tępią

Ostry nóż to podstawowe narzędzie każdego kucharza – bez niego nie da się pokroić mięsa, pieczywa, owoców czy warzyw. Ostrzenie noża najłatwiej zrobić przy pomocy ostrzałki, ale nie zawsze ten przyrząd jest pod ręką. Jakimi domowymi sposobami można naostrzyć noże i nożyczki? Poznaj kilka sposobów.

Domowe sposoby na ostrzenie noży i nożyczek. Są ostre i szybko się nie tępią
Dobrze naostrzony nóż ułatwia przygotowywanie składników do potraw. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Od czego noże się tępią?

Noże tępią się z wielu powodów. Do najczęstszych należą:

  • krojenie – choć nóż właśnie do tego służy, najczęściej tępi się właśnie w trakcie tej czynności, z reguły przez niewłaściwą technikę krojenia; ostrzem nie wolno uderzać o blat – w zamian należy stosować “miękkie” ruchy; naturalnie noże tępią się również od krojenia twardych produktów,
  • nieodpowiednia deska do krojenia – jeśli chcesz mieć noże w świetnej kondycji, unikaj krojenia na twardych, ceramicznych deskach, a wybieraj te miękkie, wykonane na przykład z drewna,
  • mycie w zmywarce – noże mogą w czasie mycia odbijać się od innych naczyń, co bardzo źle wpływa na ich jakość,
  • nieodpowiednie przechowywanie – wrzucanie noży luzem do szuflady to niemal pewnie stępienie ich ostrzy; najwłaściwszym sposobem jest przyczepianie ich do listwy magnetycznej.

Ostrzałka do noży – wygodne narzędzie

Diamentowa ostrzałka do noży to niewielki przyrząd, dzięki któremu z łatwością naostrzysz prawie każdy kuchenny nóż. Tego typu urządzenie jest estetyczne i łatwe w użyciu: ma wyprofilowaną rękojeść, dzięki której nie wysuwa się z ręki. Ostrzałka często dorzucana jest do kompletów noży. Warto wiedzieć, że można jej używać do wszystkich noży, natomiast te, które są najbardziej stępione, nie zawsze dobrze uda się tym sposobem naostrzyć.

Innym rodzajem ostrzałki jest uniwersalny model – jednofazowy albo dwufazowy. Urządzenia te są wygodne, bezpieczne i łatwe w użyciu. Mogą z nich korzystać zarówno osoby leworęczne, jak i praworęczne.

Nieco innym sprzętem do ostrzenia jest diamentowa osełka. Najczęściej składa się z metalowej płytki, na której osadzono pył z syntetycznych diamentów o określonej gradacji. Osełki mogą być wykonane z różnego rodzaju surowców, dlatego warto postawić na wysokojakościowy (i niekoniecznie najtańszy) model. Od sposobu wykonania osełki będzie zależało, jak wygodnie będzie się ostrzyło noże i jak długo wytrzyma ostrzałka.

Przeczytaj również: Jak naostrzyć nóż? Wypróbuj sposób z pastą, noże będą cięły jak brzytwa

Domowe sposoby na ostrzenie noży

Nie masz ostrzałki, a potrzebny ci nóż jest tępy? Poznaj kilka sposobów ostrzenia noży, które są świetną alternatywą dla tego przyrządu.

  • Porcelanowy kubek. To sposób, który znajdzie zastosowanie w każdym domu – bo chyba wszędzie znajdzie się choć jeden taki kubek! Jak zaostrzyć nóż kubkiem? Odwróć naczynie do góry dnem. Najważniejszą zasadą jest ostrzenie noża pod kątem około 30 stopni z obydwóch stron. Aby zaostrzyć nóż, należy wykonywać płynne ruchy w obu kierunkach – bez dociskania noża, właściwie bez użycia siły. Nie rób tego tak, jakbyś chciał przeciąć kubek, gdyż wówczas skutek będzie odwrotny – nóż stępi się jeszcze bardziej.

  • Kamień ceramiczny. To po prostu bardziej profesjonalna wersja ostrzenia noża o kubek porcelanowy. Zaletą kamieni ceramicznych do ostrzenia jest twardość i niska podatność na zapychanie się. Dzięki temu taki kamień służy długie lata.

  • Kamienny parapet/kamienne schody. To sposób stosowany zwykle w ostateczności, ale jeśli nie będziesz mieć wyjścia – z pewnością cię nie zawiedzie. Zasada jest taka, jak przy ostrzeniu o kubek: kąt nachylenia powinien wynosić około 20-30 stopni pod względem powierzchni ostrzącej. Aby zaostrzyć nóż, należy wykonywać lekkie, płynne ruchy w obydwu kierunkach.

  • Ostrzenie noża o nóż. To sposób, który można zaobserwować w filmach, jednak nie jest on do końca bezpieczny. Lepiej więc stosować go tylko w ostateczności, gdyż niepoprawna technika ostrzenia noża o drugi nóż może skończyć się ich wyszczerbieniem albo kompletnym stępieniem.

Dlaczego nożyczki się tępią?

Nożyczki tępią się przede wszystkim od częstego używania. Nie oznacza to jednak, że trzeba je oszczędzać albo po stępieniu się ostrza, wyrzucić. To sprzęt, który może służyć naprawdę długi czas – wystarczy je regularnie ostrzyć.

Nożyczki mogą również stępić się od niewłaściwego przechowywania. Jeśli będziesz przepłukiwać je wodą i odkładać do szuflady bez wysuszenia, prawdopodobnie bardzo szybką zaczną rdzewieć. Wówczas ich ostrze również straci swoje właściwości.

nożyczki Intensywne użytkowanie sprawia, że nożyczki wymagają regularnego ostrzenia. Fot. 123rf.com

Jak naostrzyć nożyczki?

Ostrzenie nożyczek nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy to, co w prawie każdym domu jest pod ręką.

  • Folia aluminiowa. Kawałek folii aluminiowej złóż kilkakrotnie, aby uzyskać grubszą warstwę. Następnie po prostu potnij ją w cienkie, długie paski za pomocą stępionych nożyczek – narzędzie samo będzie się ostrzyć podczas przecinania. Im więcej ruchów zostanie wykonanych, tym nożyczki powinny być ostrzejsze.

  • Papier ścierny. Nie masz folii? Ostrzenie papierem ściernym jest równie skuteczne, jak cięcie folii. Technika jest taka sama – złóż arkusz na pół (warstwą ścierną od zewnątrz) i tnij go na cienkie paski. Najlepszy będzie papier ścierny o gradacji od 200 do 150.

  • Szklana butelka lub słoik. Metoda opiera się na polerowaniu nożyczek za pomocą szkła i polega na tym, aby wykonywać nimi ruchy, które mają przypominać próbę przecięcia szkła. Przy tej metodzie należy być znacznie bardziej ostrożnym – nożyczki mogą bowiem „zjechać” z szyjki butelki.

  • Metalowy przedmiot. Wykonywanie prób „cięcia” śrubokrętu, grubej igły czy gwoździa to technika podobna do tej ze szkłem, ale znacznie bezpieczniejsza. Pręt czy śrubę należy przecinać prostopadle na całej długości ostrzy nożyczek. Im więcej takich ruchów, tym lepszy efekt można uzyskać.

Potrzebujesz ostrego noża, ale nie masz ostrzałki? A może nożyczki stępiły się akurat wtedy, gdy są najbardziej potrzebne? Wykorzystaj domowe sposoby, które nie wymagają użycia profesjonalnych narzędzi do ostrzenia. Wystarczy kubek, folia aluminiowa, a przynajmniej… kamienny schodek!

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Domowe sposoby na ostrzenie noży. Będą ostre jak brzytwa

Jak ostrzyć noże kuchenne?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.