Porady ogrodnicze

Najpiękniejsze krzewy ozdobne: Budleja Dawida, budleja skrętnolistna

Budleja inaczej zwana omżynem lub motylim krzewem, to wdzięczna roślina, która nieodparcie kojarzy się z latem. 

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak wygląda budleja? Popularne gatunki i odmiany

Jeśli zaspokoimy jej potrzeby, to kwitnie obficie. Jej liczne, bogate w nektar kwiaty, zebrane są w wiechowate, stożkowe kwiatostany, które osiągają nawet do 40 cm długości. Występują w różnych barwach od białej, przez fioletową i purpurową a czasem nawet pomarańczową, czerwonawą lub nawet żółtawą.

Budleja w ogrodzie 

Najbardziej znane gatunki to budleja Dawida i budleja skrętnolistna. Niektóre z nich intensywnie pachną i to właśnie wabi motyle. Ciekawe odmiany budlei to: 'Royal Red' (kwiaty w kolorze intensywnej purpury) 'Pink Delight' (ma duże, różowe kwiatostany), 'Blue chip' (niska odmiana dorastająca do 80 cm wysokości, kwiaty jasnofioletowe), 'Black Night' (kwiaty w głębokim, ciemnofioletowym kolorze), 'Empire Blue' (budleja niebieska). 

W polskich ogrodach popularna jest również budleja trójkolorowa - nie jest to osobny gatunek, czy specyficzna odmiana lub krzyżówka. Roślina wyróżnia się białymi, fioletowymi i różowymi kwiatami. Powstaje przez posadzenie obok siebie sadzonek trzech odmian, które kwitną na różne kolory, ale mają podobny wzrost. 

Budleja szczepiona na pniu 

Budleje z powodzeniem można szczepić na pniu. W formie miniaturowego drzewka nadają się do uprawy pojemnikowej na tarasach i balkonach. 

Jak szybko rośnie budleja?

Budleja rośnie stosunkowo szybko, część odmian zrzuca liście, niektóre są częściowo zimozielone. Często zdarza się, że budleja zachowuje się jak bylina, tzn. części nadziemne niektórych odmian całkowicie przemarzają, ale przycięte nisko przy ziemi na wiosnę, odbijają od podziemnej części, rosną bardzo obficie i gęsto.

Zobacz więcej zdjęć

Budleja - uprawa, wymagania, pielęgnacja 

Wystawa: Zalecana jest południowa lub zachodnia, w zacisznym miejscu, przy ścianie, natomiast w ostrzejszym klimacie, korzystniejsza jest uprawa w donicach.

Jak zabezpieczyć budleje na zimę? Rośliny przenosi się do szklarni, a te posadzone w gruncie ściółkuje się korą, formując z niej kopczyk, co zabezpiecza je przed silniejszym mrozem.

Stanowisko dla budlei: Pełne słońce – to gwarancja obfitego kwitnienia.

Podłoże - gdzie sadzić budleje?

Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna, o pH zbliżonym do obojętnego lub bardziej w kierunku zasadowego, lekko wilgotna. Roślina ta źle czuje się w ciężkiej i podmokłej ziemi, jest wrażliwa na niedobór tlenu w glebie, dlatego dobrze jest parę razy w roku lekko spulchnić ziemię wokół krzewu i nie dopuszczać do rozrastania się chwastów w jego sąsiedztwie. Idealna do uprawy tej rośliny jest ziemia czarna, żyzna z domieszką piasku i gliny.

Czym nawozić budleje?

Nawożenie powinno być regularne, wiosną azotowe, a po kwitnieniu nawozami ze zwiększoną zawartością potasu.

Jak przycinać budleje?

Budleja skrętnolistna kwitnie na dwuletnich pędach, w związku z tym niekorzystne jest dla niej bardzo niskie przycinanie wiosną, można to wtedy zrobić, jeśli jakieś fragmenty jej pędów przemarzły. Po kwitnieniu usuwamy jedną trzecią pędu.

budleja dawida kwitnie zdjęcia Fot. 123RF/PICSEL / Zdjęcie budlei w ogrodzie 

Jak przycinać budleję Dawida?

Ten gatunek poleca się ciąć intensywnie każdej jesieni lub wiosny bardzo nisko, żeby roślina zagęszczała się i miała ładny pokrój oraz obficie kwitła. Jeśli nie jest cięta regularnie, rozkłada się na boki i przyjmuje niezbyt efektowną formę.

Przesadzanie budlei

Budlei nie poleca się przesadzać, szczególnie tych starszych egzemplarzy, ponieważ posiada ona długie i mięsiste korzenie, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Co posadzić obok budlei? 

Budleja wyglądem i zapachem zwabia motyle. Krzew w ogrodzie nadaje się do nasadzeń grupowych i jako soliter. Dobierajmy do niej okazy jednoroczne i byliny o podobnych wymaganiach oraz inne miododajne rośliny. Budleje dobrze komponują się z szałwią, lawendą, astrami, lewkonią oraz rozchodnikami. 

Budleja choroby 

Budleja to roślina o niewygórowanych wymaganiach, która rzadko ulega chorobom. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, mogą ją jednak atakować szkodniki. Wiosną mogą pojawić się na niej mszyce, a latem, szczególnie jeśli jest suche i upalne - przędziorki.

Właściwości lecznicze budlei

Różne gatunki budlei Dawida  znane są w medycynie tradycyjnej na całym świecie. W Ameryce Południowej roślina ta występuje pod nazwą „tepozan”, i od wieków uchodzi za świetny środek przeciwreumatyczny, przeciwzapalny, przeciwbólowy oraz przeciwkrwotoczny. Przygotowywany z budlei napar używany jest na choroby skóry, w leczeniu gronkowca złocistego czy przy schorzeniach wątroby. Uwaga - nie wolno budlei spożywać! Jest rośliną trującą. 

Autor: mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

Reklama


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najpiękniejsze krzewy ozdobne: Budleja Dawida, budleja skrętnolistna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.