Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwiaty pamięci i miłości w twoim ogrodzie. Wysiew i sadzenie niezapominajek do gruntu

Niezapominajki to kwiaty, które mają niezwykle bogatą symbolikę. Choć kojarzą się głównie z kolorem niebieskim, niektóre odmiany mogą kwitnąć na biało lub różowo. Te niewymagające rośliny doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie, ale możemy je też hodować w donicach na balkonie czy tarasie. O czym należy pamiętać przy uprawie niezapominajek? Jak i kiedy je wysiać? Sprawdź. 

Kwiaty pamięci i miłości w twoim ogrodzie. Wysiew i sadzenie niezapominajek do gruntu
Niezapominajka to roślina o bardzo uroczych drobnych kwiatach, która doskonale nadaje się do uprawy w ogrodzie. MikiWtnb/CanvaPro

Spis treści:

Niezapominajka – symbol pamięci

Niezapominajki, zwane również niezabudkami czy mysimi uszkami, należą do rodziny ogórecznikowatych. Niskie, zwarte kępy tej rośliny nadają się do uprawy na rabatach i obwódkach oraz w ogrodach skalnych. Dorastają do około 30 cm wysokości. Mają wzniosłe pędy i krzaczasty pokrój. Kwiaty bywają niebieskie, białe lub różowe, barwa ich jest uzależniona od konkretnej odmiany. Kwitną od maja do lipca, czasem nawet do jesieni. Niezapominajki możemy spotkać na terenie całej Europy (pamiętajmy, że są objęte ścisłą ochroną). Najczęściej rosną dziko w lesie lub nad brzegiem jeziora. 

Niezapominajka znana jest jako roślina symbolizująca pamięć. Jest też kwiatem stanowym Alaski, a od 2002 roku w Polsce obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki (15 maja), który ma za zadanie przypominać o konieczności ochrony polskiej przyrody. W języku kwiatów wręczenie komuś niezapominajki oznacza, że nie chcesz, aby ta osoba zapomniała o tobie. Kwiat ten jest też symbolem zakochanych, którzy muszą się na jakiś czas rozstać, ale będą o sobie pamiętać. Oprócz tego symbolizuje wierność i długotrwałą relację.  

niezapominajka Niezapominajki mają zazwyczaj niebieskie kwiaty, ale niektóre odmiany mogą kwitnąć na biało lub różowo. Fot.JJefferyDev/CanvaPro

Odmiany niezapominajek

Na świecie występuje około 50 gatunków niezapominajek, natomiast kilkanaście z nich rośnie w Polsce. W ogrodach spotyka się najczęściej takie gatunki, jak:

  • niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris) – tworzy pachnące kwiaty o kolorze ciemnoniebieskim, różowym lub jasnoniebieskim z żółtym oczkiem, kwitną od połowy wiosny do końca lata. Doskonałe do sadzenia w ogrodach skalnych. Wolą stanowiska słoneczne i gleby wapienne. Najpopularniejsze odmiany to: 'Rosa Pink', 'Ultramarine' oraz 'Blue Bouquet'.

  • niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) – niebieskie (rzadziej białe) pachnące kwiaty zakwitają od wiosny do połowy lata. Rosną pospolicie w górach. W zależności od odmiany osiągają wysokość 20-60 cm. Rośliny zazwyczaj sadzi się w rozstawie 15 x 25 cm. Wśród najpopularniejszych odmian warto wymienić takie jak  'Nina Blue', 'Snowsylva', 'Rosylva' i 'Nina Rosea';

  • niezapominajka błotna (Myosotis palustris) - bylina o błękitnych kwiatach z żółtym oczkiem. Jest idealna do uprawy w miejscach wilgotnych, doskonała do sadzenia przy brzegu oczka wodnego, w wodzie do głębokości 5 cm. Rozrasta się za pomocą kłączy. Popularne odmiany to: 'Perle van Rennenberg', 'Variegata' oraz 'Thuringen';

  • niezapominajka polna (Myosotis arvensis) - osiąga wysokość 15-50 cm. Jej kwiaty początkowo są różowe, później wybarwiają się na niebiesko. Liście są okrągłe, pokryte krótkimi włoskami. Jedną z najpopularniejszych odmian niezapominajki polnej jest 'Blue Waterfall'.

Przeczytaj również: Wiosenny oprysk na azalie. W sezonie bujnie kwitną i nie mają mszyc

Uprawa niezapominajek

Niezapominajki powinny rosnąć w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Rośliny te można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie czy tarasie. Ich pielęgnacja nie jest szczególnie trudna (będą odpowiednie dla początkujących ogrodników), ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach, aby cieszyły oczy bujnym kwitnieniem. 

  • Siew i sadzenie – niezapominajki można uprawiać z nasion lub kupić gotowe sadzonki roślin. Wysiewa się je do gruntu od maja do lipca. Nasiona można także wysiewać w rozsadniku lub doniczce (można to zrobić już w marcu lub w kwietniu). Kiedy pojawią się młode siewki (po 2-3 tygodniach), należy je przepikować. W okresie od lipca do września można wysadzić kwiaty do gruntu. 

  • Stanowisko  z racji tego, że w środowisku naturalnym niezapominajki występują w gęstych lasach i zaroślach, preferują stanowiska półcieniste. Doskonale rosną pod drzewami lub krzewami. Mogą sobie też poradzić w pełnym słońcu, ale pod warunkiem, że podłoże będzie stale wilgotne. 

uprawa niezapominajek Niezapominajki doskonale komponują się z kwitnącymi w tym samym czasie roślinami. Fot.martinaubehauen/123RF.com

  • Ziemia  niezapominajki najlepiej rosną na podłożu żyznym, próchniczym, o kwaśnym odczynie. Nie lubią z kolei zarówno podłoża suchego, jak i ciężkiego i gliniastego, a także miejsc z zalegającą wodą. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest zbyt zasadowa, przed posadzeniem roślin warto wymieszać ją z torfem (aby obniżyć pH). W uprawie doniczkowej najlepiej sprawdzi się podłoże do roślin kwasolubnych. 

  • Podlewanie i nawożenie – niezapominajki są wrażliwe na niedobór wody i szybko więdną. W związku z tym należy zadbać o ich regularne podlewania, zwłaszcza w przypadku uprawy doniczkowej. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne, ale nie mokre, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny. Niezapominajki mają stosunkowo małe wymagania pokarmowe. Aby wspomóc ich kwitnienie, można sięgnąć po wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. 

  • Zimowanie – rośliny te są z reguły mrozoodporne. Nie zaszkodzi jednak, jeżeli na zimę okryjemy je lekką warstwą torfu, opadłymi liśćmi lub korą.

  • Choroby i szkodniki – choć niezapominajki rzadko chorują, mogą być porażane przez choroby grzybowe (głównie przez mączniaka prawdziwego). Ponadto rośliny mogą być atakowane przez mszyce. Podczas suchej pogody kłopoty może sprawiać mączniak prawdziwy. 

Zastosowanie niezapominajek w ogrodzie

Niezapominajki idealnie nadają się na rabaty i obwódki, małe kompozycje kwiatowe oraz do doniczek i pojemników. Pięknie prezentują się w towarzystwie roślin cebulowych, zwłaszcza obok tulipanów, hiacyntów, szafirków czy narcyzów, z którymi stworzą ciekawe kompozycje kwiatowe.  

Niezapominajki doskonale nadają się również do kompozycji w ogrodach skalnych oraz w ogrodach, w których panuje klimat leśny. Pięknie wyglądają również wysokie odmiany, w postaci kwiatów ciętych czy jako dodatek do bukietów. Możemy je również posiać w doniczkach i skrzyniach balkonowych.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 27.03.2019 roku.

Przeczytaj również: Atrakcyjna bylina o kolczastych kwiatostanach. Mikołajek płaskolistny kwitnie aż do pierwszych przymrozków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.