Porady ogrodnicze

Jakie rośliny wybrać na obwódki rabat? 13 najlepszych propozycji

Przedstawiamy najlepsze propozycje roślin, które z powodzeniem można sadzić na obwódkach i obrzeżach rabat. Sprawdź, jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać, by pięknie prezentowały się w ogrodzie.

Jakie rośliny wybrać na obwódki rabat? 13 najlepszych propozycji
Na obwódkach rabat sprawdzą się m.in. bukszpany. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Rośliny na obwódki — jakie wybrać?

Rośliny, które wybierzesz do stworzenia obwódki, powinny spełniać pewne wymagania. Dla każdego gatunku będą one inne pod względem stanowiska, odpowiedniego podłoża, czy też potrzeb nawozowych.

Najlepiej jednak wybrać takie odmiany, które:

 • rosną wolno,
 • lubią cięcie,
 • są odporne na choroby i szkodniki.

Ponadto, podejmując decyzję, zwróć uwagę na kolorystykę, pokrój rośliny oraz to, czy w polskim klimacie wydaje owoce. Pamiętaj, że wiele owoców roślin ozdobnych może być trujących, a w przypadku, gdy masz dzieci, sadzenie takich gatunków jest obarczone pewnym ryzykiem.

Lawenda, formowane tuje, berberysy - to świetny wybór na obwódki rabat. Fot. 123RF/PICSEL

Byliny na żywopłoty formowane

Tworzenie żywopłotu formowanego o standardowych rozmiarach jest pracochłonne, ale kuszące. Jeśli więc chcesz stworzyć idealną obwódkę w swoim ogrodzie, wybierz jedną z poniżej opisanych opcji.

 • Bukszpan to jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych na żywopłoty. Nie tylko dobrze znosi cięcie formujące, ale też doskonale się po nim zagęszcza. Ma drobne, błyszczące, jajowate listki i charakterystyczny zapach. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, ale są mało dekoracyjne. Dobrze rośnie na słonecznych i półcienistych stanowiskach. Pod bukszpan warto przygotować glebę o odczynie obojętnym, umiarkowanie suchą.

 • Trzmielina to płożący krzew lub pnącze, które może rosnąć w sposób naturalny lub być formowane. Na cięcie reaguje sprawnym zagęszczaniem, dzięki czemu świetnie współpracuje przy tworzeniu przyjemnych dla oka, obwódkowych żywopłotów. Doskonała niemalże na każde stanowisko. Pięknie prezentuje się w towarzystwie roślin kwitnących lub jako samodzielna dekoracja ogrodu.

 • Runianka jest bardzo popularnym krzewem, z którego większość ogrodników tworzy przycinane żywopłoty. Jest stosunkowo niska, bo osiąga wysokość do 30 cm. Jest ozdobna nie tylko ze względu na pokrój i ulistnienie, gdyż kwitnie niepozornymi, białymi kwiatami. Liście są małe, powcinane, ciemnozielone i matowe. Lubi półcieniste i cieniste stanowiska oraz średnio żyzną glebę.

 • Berberys to interesująca roślina ogrodowa ozdobna z liści. Dobrze znosi cięcie, efektownie się po nim rozkrzewiając. Ma drobne, jajowate lub okrągłe liście, które w zależności od odmiany mogą przybierać kolor zielony, czerwony lub żółty. Niektóre odmiany mają czerwone listki z żółtymi obwódkami, co nadaje im niezwykłego, niepowtarzalnego wyglądu. Lubi słoneczne miejsca i żyzną glebę.

 • Żywotnik to najpowszechniejsza roślina ogrodowa, która służy do nasadzeń przy ogrodzeniu lub na żywopłoty. Jest tak ze względu na jej dużą odporność na cięcie formujące oraz stosunkowo małe wymagania uprawowe. Jeśli posadzisz tuję w miejscu z dostępem do światła i osłoniętym od wiatru oraz zapewnisz jej kwaśne, średnio żyzne podłoże, szybko zagęści wybrany przez ciebie obszar.

Przycinane tuje i bukszpany będą pięknie wyglądać na brzegach rabat. Fot. 123RF/PICSEL

Rośliny ogrodowe na żywopłoty naturalne

Żywopłoty nieformowane mają niezaprzeczalny urok. Niektóre rośliny, sadzone blisko siebie w prostej lub nieregularnej linii, stworzą piękną granicę rabaty, otoczą taras, czy też zasłonią cię od sąsiadów i ulicy.

Wybierając któryś z poniższych okazów, zyskasz szansę na stworzenie rustykalnej, naturalnej obwódki w mało pracochłonny sposób.

 • Kostrzewa to bylina na stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Woli podłoże o odczynie zasadowym lub obojętnym, jednak nie musi być on zanadto żyzne. To mało wymagająca trawa, które doskonale nadaje się na obwódki rabat. Tworzy subtelną granicę, która wtapia się zarówno w trawnik, jak i w rabatę.

 • Żurawka to bylina o dekoracyjnych liściach, która dobrze radzi sobie na wielu stanowiskach, chociaż woli te nieco zacienione. W zależności od odmiany może mieć liście różnego koloru, jednak najczęściej w ogrodach królują te o bordowej lub zielonej barwie. Charakterystyczne, ciemne nerwy na ich wierzchu oraz lekkość pokroju sprawiają, że obwódki obsadzone żurawką są delikatne i naturalistyczne.

 • Rozchodnik to bardzo niska bylina, która posadzona na obwódkach będzie stanowić urokliwą, niewymagającą troski granicę między rabatą a trawnikiem. Rozwija się nawet na jałowych glebach i dobrze znosi okresy suszy, przez co jest również dobrą rośliną na skalniaki. Preferuje słoneczne miejsca.

 • Hortensja to propozycja dla ambitnych. To krzew zwykle sadzony pojedynczo, jednak wykorzystany do stworzenia obwódki ogrodowej w formie nieformowanego żywopłotu prezentuje się naprawdę imponująco. To dobre wyjście, jeśli masz duży ogród. Hortensja jest dosyć wysoka, ma kuliste, duże kwiaty, które utrzymują się na pędach do później jesieni. Mogą być różowe lub niebieskie. Hortensja lubi żyzną, umiarkowanie wilgotną i próchniczną glebę. Preferuje słoneczne stanowiska.

Rozchodnik  świetnie się sprawdzi na brzegach rabat. Fot. Getty Images

Kwitnące byliny na obwódki ogrodowe

Jeśli nie interesują cię żywopłoty, ale chcesz wyraźne zaznaczyć granice rabat w swoim ogrodzie, wybierz rośliny, które nie tylko świetnie wzrastają w grupach, ale też pięknie kwitną. Poniżej kilka najbardziej interesujących naszym zdaniem gatunków.

 • Lawenda to niewątpliwie jedna z piękniejszych roślin ogrodowych, które można uprawiać w dowolny sposób. Bardzo dobrze radzi sobie jako element ozdobnych obwódek ogrodowych. Lubi rosnąć na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Kwitnie na fioletowo, a jej liście i łodygi mają szarozielony, jasny odcień. Dobrze wygląda jak obwódka do zielonych, nieco wyższych żywopłotów lub jako samodzielna granica między rabatą a zieloną murawą trawnika.

 • Wrzos to krzewinka o pokładających się, wiotkich pędach i licznie występujących, drobnych kwiatach. Kwitnie na biało, różowo i fioletowo jesienią, dzięki czemu ogród nabiera charakterystycznego klimatu. Doskonała roślina na niskie obwódki ogrodowe. Lubi kwaśnią ziemię, dlatego dobrze rośnie w towarzystwie iglaków, rododendronów i azalii. Nie wymaga wiele pracy, jednak warto po posadzeniu przykryć wierzchnią warstwę gleby korą, aby podłoże zachowało wilgotność i nie było zbyt „gościnne” dla wszechobecnych chwastów.

 • Wrzosiec to roślina zbliżona wyglądem do wrzosów, jednak wyższa, z większymi kwiatami, a przede wszystkim z zupełnie innym terminem kwitnienia. Drobne kwiaty na wrzoścach pojawiają się w lutym i marcu i mogą przybierać podobne kolory co wrzos. Ta roślina wymaga kwaśnej, żyznej i przepuszczalnej gleby. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, szczególnie w czasie suszy.

 • Barwinek to roślina, która naturalnie łączy trawnik z rabatą kwiatową. Ma płożące się, luźno ulistnione pęd i liczne, fioletowo-granatowe kwiaty. Najlepiej rośnie w półcieniu i w cieniu. To bylina zdolna do błyskawicznej regeneracji. Rośnie na glebach średnio żyznych, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Może być zarówno obwódką, jak i rośliną okrywową.

Żurawki idealnie nadają się obwódki. Fot. 123RF/PICSEL

Jak już na pewno udało ci się zauważyć, obwódka ogrodu może być bardzo regularna i równa, ale też lekka i ażurowa. Wybierając konkretne odmiany, musisz wiedzieć, że każdego roku będą się one zmieniać. Potrzebny jest też czas, aby posadzone okazy osiągnęły docelową wielkość.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie rośliny wybrać na obwódki rabat? 13 najlepszych propozycji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.