Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak osłonić się od ulicy i wścibskiego sąsiada? Oryginalne żywopłoty i konstrukcje

Właścicielom posesji zależy przede wszystkim na prywatności. Chcemy ją zachować, więc szukamy sposobu, aby skutecznie osłonić się przed wzrokiem postronnych osób. Możemy stworzyć naturalną barierę z żywych roślin lub zdecydować się na inną formę odgrodzenia. Jak osłonić się od ulicy i wścibskiego sąsiada? Przedstawiamy najciekawsze propozycje.

Jak osłonić się od ulicy i wścibskiego sąsiada? Oryginalne żywopłoty i konstrukcje
Gabiony to popularne rozwiązanie dla kogoś, kto ceni swoją prywatność. Fot. sylv1rob1/123RF.com

Spis treści:

Co posadzić, by wyciszyć hałas od ulicy – rośliny na żywopłot

Wypoczynek w ogrodzie jest trudny, a często wręcz niemożliwy, gdy nasz spokój zakłóca hałas od ulicy lub wzrok wścibskich sąsiadów. Każdy z nas chce zachować na własnym terenie prywatność, dlatego zastanawiamy się, jak można to osiągnąć. Istnieje wiele pomysłowych sposobów na osłonięcie ogrodu, ale zdecydowanie największą popularnością cieszą się naturalne bariery, czyli przede wszystkim gęste żywopłoty.

Ściana z żywych roślin nie tylko ochroni nas przed wzrokiem postronnych osób i da poczucie intymności. Rozwiązanie to pełni również inne funkcje, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Rośliny na żywopłot, zwłaszcza te o gęstym i krzaczastym pokroju, zapewniają izolację akustyczną. Innymi słowy, skutecznie tłumią hałas, który dochodzi na naszą posesję z ulicy czy od sąsiadów. Dzięki odpowiednio dobranym gatunkom stworzymy oazę ciszy we własnym ogrodzie, gdzie z przyjemnością będziemy wypoczywać.

Tawuła japońska jest jedną z polecanych roślin na ozdobny żywopłot. Tawuła japońska jest jedną z polecanych roślin na ozdobny żywopłot. Fot. apugach/123RF.com

Co więcej, żywopłot może stanowić osłonę przed wiatrem. To naturalna bariera, która zabezpieczy nasze uprawy przed uszkodzeniami powodowanymi silnymi podmuchami. Ogromną zaletą roślin na żywopłot jest również ich piękny wygląd. Wiele gatunków nie tylko ma dekoracyjne liście, ale także kwitnie i wydaje owoce, często nie tracąc walorów ozdobnych przez cały rok. Naturalna bariera, jaką jest żywopłot, chroni też naszą posesję przed intruzami czy dzikimi zwierzętami.

Jeśli hałas dobiegający z ulicy staje się nie do zniesienia, podobnie jak wścibstwo sąsiadów, zastanówmy się, co posadzić na granicy swojej posesji. Dobierając odpowiednio gatunki, stworzymy własny ekran akustyczny i skuteczną osłonę przed niechcianymi spojrzeniami. Jakie rośliny posadzić na żywopłot, który będzie chronił przed hałasem? Oto najciekawsze propozycje:

  • ligustr pospolity,
  • berberys Thunberga,
  • tawuła japońska,
  • irga błyszcząca,
  • śnieguliczka koralowa,
  • jaśminowiec wonny,
  • żywotnik zachodni, czyli tuja,
  • ostrokrzew Meservy,
  • pęcherznica kalinolistna,
  • jałowiec,
  • grab,
  • buk
  • cis,
  • mahonia pospolita,
  • bukszpan wiecznie zielony,
  • dereń rozłogowy,
  • sosna górska (kosodrzewina),
  • forsycja pośrednia.

Śnieguliczka koralowa może być uprawiana w formie żywopłotu. Śnieguliczka koralowa może być uprawiana w formie żywopłotu. Fot. ph2212/CanvaPro

Przeczytaj również: To już ostatni dzwonek na wapnowanie gleby. Tą techniką najlepiej przygotujesz ogród na wiosnę

Jak osłonić się od ulicy i wścibskiego sąsiada – konstrukcje

Naturalna bariera nie zawsze jednak okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na czasie i nie możemy czekać, aż żywopłot osiągnie odpowiedni rozmiar, możemy zdecydować się na sztuczne osłony. Mogą być one mniej lub bardziej wytrzymałe, a także tanie albo dość kosztowne. Wybór właściwej konstrukcji zależy w dużej mierze od budżetu, jakim dysponujemy, a także naszych preferencji, stylu ogrodu oraz wielkości działki. Pamiętajmy jednak, aby przed postawieniem ogrodzenia zapoznać się z aktualnymi przepisami, które regulują to zagadnienie.

 Mur gabionowy w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Fot. vladdon/123RF.com

Jak osłonić się od ulicy i wścibskiego sąsiada? Wybierzmy jedno z wielu atrakcyjnych rozwiązań.

  • Panele ogrodzeniowe – to prosty i stosunkowo tani sposób na odgrodzenie posesji. Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli, najczęściej wykonanych ze sztywnych drutów. Aby lepiej osłonić się przed wzrokiem wścibskiego sąsiada, na taki płot możemy zamontować siatkę cieniującą albo specjalną taśmę ogrodzeniową.

  • Ogrodzenie z płyt betonowych – ta solidna i trwała konstrukcja zapewni nam prywatność na długie lata. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość jego montażu, jednak nie każdemu odpowiada surowy wygląd betonowych płyt. Na szczęście możemy zamaskować je od strony ogrodu, sadząc przy nim np. pnącza.

  • Tradycyjny mur – ogrodzenie z klinkierowych lub silikatowych cegieł może być piękną ozdobą działki, nawet jeśli nie będziemy wykańczać ich powierzchni. Tradycyjny mur wokół ogrodu możemy zbudować także z kamieni. Do wyboru mamy dekoracyjne wapienie, piaskowce, granit czy bazalt.

Siatki ogrodzeniowe i drewniane płoty nie wychodzą z mody. Drewniane płoty nie wychodzą z mody. Fot. sylv1rob1/123RF.com

  • Drewniany płot – miłośnicy naturalnych rozwiązań i właściciele rustykalnych, klasycznych ogródków chętnie wybierają drewniane ogrodzenia. Płot możemy łatwo wykonać z gotowych paneli drewnianych, sztachet albo surowych desek. Minusem takiej osłony jest mniejsza trwałość w porównaniu z ogrodzeniami z kamienia czy betonu.

  • Mur gabionowy – wykonuje się go z drucianych koszy, które zostają wypełnione wybranym materiałem – najczęściej kamieniami. Taki oryginalny i trwały mur chroni przed wiatrem czy deszczem, a także wzrokiem osób postronnych. W ostatnich latach stał się szalenie modny.

  • Maty wiklinowe – to kolejna dobra propozycja dla osób, które cenią naturalne rozwiązania. Matę wiklinową możemy zamontować bezpośrednio na siatce. Sprawdzi się jako bariera posesji, choć trzeba mieć na uwadze, że nie jest materiałem szczególnie trwałym. Wytrzyma w naszym ogrodzie 5-8 lat w zależności od tego, jak starannie będzie konserwowana.

Zarówno naturalne, jak i sztuczne osłony w ogrodzie zapewniają nam prywatność, a także chronią przed wiatrem czy hałasem. Poszczególnie z nich różnią się walorami dekoracyjnymi, dlatego dobór odpowiedniego rozwiązania jest kwestią indywidualną. Żywopłoty mają nieodparty urok, ale podobnie jak inne rośliny wymagają pielęgnacji. Jeśli zmienimy koncepcję ogrodu, możemy jednak łatwo się ich pozbyć. Sztuczne osłony natomiast są bezobsługowe, lecz często również kosztowne, a ich demontaż to nierzadko spory kłopot. Warto zatem dobrze przemyśleć, jaką barierę wybierzemy, biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy danego rozwiązania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Błędy w okrywaniu krzewów na zimę. Szkodzą hortensjom, różom i rododendronom

Milin amerykański zamiast żywopłotu. Ciekawe odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Jak zadbać o maliny przed zimą, by dobrze plonowały w przyszłym sezonie? Co trzeba zrobić w grudniu?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.