Porady ogrodnicze

Nawożenie pomidorów. Sprawdzone i skuteczne metody ogrodników

Już niedługo rozpocznie się sezon na pomidory. Każdy marzy o obfitych owocach, od których będą się aż uginać gałązki rośliny. Aby taki cel osiągnąć, należy odpowiednio nawozić pomidory. Kiedy to robić i jakie naturalne nawozy wykorzystać? Te sposoby polecają ogrodnicy.

Nawożenie pomidorów. Sprawdzone i skuteczne metody ogrodników
Nawożenie pomidorów pozwoli na osiągnięcie wymarzonych plonów. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kiedy i jak nawozić pomidory?

Czas i sposób nawożenia pomidorów są bardzo ważną kwestią do osiągnięcia wymarzonych plonów. Wzbogacanie gleby należy rozpocząć jeszcze przed wsadzeniem młodych sadzonek. Takie nawożenie wykonuje się na jesień poprzedzającą sezon sadzenia warzyw. Gleba powinna być przygotowana tak, aby pomidory miały zapewniony na start kluczowe mikroelementy, jak m.in. azot. Do nawożenia nada się wtedy przekompostowany obornik lub kompost. Nawóz do pomidorów przekopujemy z ziemią, aby składniki wniknęły w nią.

Po umieszczeniu sadzonek w ziemi wciąż należy pamiętać o nawożeniu pomidorów. Pierwszego wzbogacania gleby dokonujemy około 4 tygodnie po posadzeniu młodych warzyw. Nawóz mieszamy z ziemią pomidorów. Od momentu wsadzenia krzaków do gruntu należy je nawozić co około 2 tygodnie. Zabieg wykonujemy, aż owoce zaczną dojrzewać.

Pomidory można nawozić nie tylko poprzez ziemię, ale także dolistnie. Ten sposób jest równie skuteczny co tradycyjne wzbogacanie gleby. Pozwoli to na dodatkowe uzupełnienie brakujących mikroelementów, których roślina nie mogła pobrać z podłoża. 

Nawożenie pomidorów jest istotne, żeby owoce były duże i smaczne. Niektórzy jednak rezygnują z zabiegu, gdyż obawiają się wpływu chemii na warzywa. Z tego powodu warto wypróbować naturalne sposoby polecane przez ogrodników.

Nawożenie pomidorów – naturalne sposoby ogrodników

Naturalne nawożenie pomidorów to świetny sposób na dostarczenie roślinie istotnych składników, a przy tym możemy wykluczyć niepotrzebną chemię. Jakie sposoby najczęściej wykorzystują ogrodnicy?

  • Gnojówka z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy sprawdzi się bardzo dobrze jako naturalny nawóz do pomidorów. Preparat ten jest bogaty w azot, który jest jednym z najpotrzebniejszych składników do odpowiedniego rozwoju czerwonego warzywa.

Do przygotowania gnojówki z pokrzywy do nawożenia pomidorów potrzeba:

  • 1 kg pokrzywy
  • 10 l wody (najlepiej deszczówki).

W pojemniku umieszczamy pocięty na kawałki kilogram pokrzywy, który następnie zalewamy wodą. Całość przykrywamy i zostawiamy w zacienionym miejscu na około 2 tygodnie. Po tym czasie gnojówka z pokrzywy jest gotowa by służyć jako naturalny nawóz do pomidorówPrzed użyciem preparatu należy go jednak rozcieńczyć z wodą. Zachowujemy proporcje 1:10. Gnojówkę stosujemy do nawożenia pomidorów co 2 tygodnie.

Przeczytaj również: Wzmacnia i pobudza rośliny do wzrostu, ale nie wszystkie. Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy?

nawożenie pomidorów Gnojówka z pokrzywy jest idealna do nawożenia pomidorów Fot.123RF.com

  • Gnojówka z bananów

Gnojówkę z bananów wykonuje się bardzo podobnie do poprzednio omawianego preparatu. Naturalny nawóz pod pomidory dostarczy fosforu oraz potasu. Dlatego, jeśli masz pomidory u siebie w ogrodzie, nie wyrzucaj skórek z bananów.

Do wykonania gnojówki bananowej do pomidorów potrzebujemy:

  • skórki z 1 banana
  • 1 l wody.

W pojemniku umieszczamy pociętą skórkę z banana i zalewamy wodą. Przykrytą mieszankę zostawiamy w ciemnym miejscu na 2 tygodnie. Po odczekanym czasie naturalny nawóz do pomidorów jest gotowy, jednak należy go rozcieńczać z wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowanym preparatem podlewamy sadzonki pomidora.

  • Nawóz z drożdży

Nawóz z drożdży stosowany do pomidorów pomoże zachować rośliny w zdrowiu. Preparat zadziała ochronnie i zapobiegnie atakom i rozwojom chorób grzybowych pomidora, takim jak np. zaraza ziemniaczana, alternarioza czy szara pleśń. Przygotowanie nawozu jest bardzo proste, a potrzebne będą: 

  • 1 kostka świeżych drożdży 
  • 10 l ciepłej wody. 

Do pojemnika wlewamy ciepłą wodę, a w niej rozpuszczamy drożdże. Naturalny nawóz do pomidorów polecany przez ogrodników jest gotowy tak naprawdę już po kilku godzinach. W odróżnieniu od poprzednich preparatów, tego nie potrzeba rozcieńczać. 

Taki nawóz do pomidorów możemy wykonać także z drożdży suszonych. Wtedy używamy 10 gramów drożdży instant na 1 litr wody. Do mieszanki można dodać również łyżeczkę cukru. Sposób przygotowania jest taki sam, niezależnie od rodzaju drożdży. 

Nawóz z drożdży do pomidorów można stosować na dwa sposoby. Przygotowaną mieszanką można podlewać sadzonki warzywa. Jednak można również użyć jej za pomocą spryskiwacza, dzięki któremu rozpylimy preparat na liście oraz owoce pomidora.

Przenawożone pomidoryobjawy

Mimo że nawożenie pomidorów to bardzo ważny proces, to można z nim przesadzić. Wówczas dochodzi do pogorszenia się jakości plonów. Takie zjawisko nazywamy przenawożeniem pomidorów.

Nawozami, którymi bardzo szybko można doprowadzić do takie zdarzenia są preparaty zawierające dużą ilość azotu. U pomidora przenawożenie azotem objawiać się będzie ciemnozielonym zabarwieniem liści oraz za grubą łodygą.

Przenawożenie pomidora objawia się także pogorszeniem jakości owoców. Będą one miękkie i podatne na ataki chorób. Plony pomidora wtedy o wiele szybciej psują się i nie nadają się do długiego przechowywania. Kolejnym objawem przenawożenia pomidora będzie zbyt długi okres wegetacyjny rośliny. Może to doprowadzić do tego, że sadzonka nie zdąży przygotować się do zimy.

Pomidora można przenawieźć również preparatami, które zawierają liczne sole i chlorki. Wówczas objawia się to więdnięciem, a następnie obumarciem rośliny. Przenawożone rośliny nie są w stanie pobierać wody.

Przeczytaj również: 

Pomidory będą duże, soczyste i zdrowe. Jak przygotować oprysk z aspiryny na pomidory?

Elżbieta Romanowska prowadzącą "Nasz nowy dom". Zastąpi Katarzynę Dowbor

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

deltoro

"Nawozami, którymi bardzo szybko można doprowadzić do takie zdarzenia są preparaty zawierające dużą ilość azotu. U pomidora przenawożenie azotem objawiać się będzie ciemnozielonym zabarwieniem liści oraz za grubą łodygą." Dodatkowo roślina zwinie liście

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nawożenie pomidorów. Sprawdzone i skuteczne metody ogrodników"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.