Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego czereśnie pękają? Wypróbuj metodę, która pozwoli zachować całe owoce

Niezależnie od tego czy mamy w ogrodzie jedno, czy kilka drzew czereśniowych głównym celem, jaki stawiamy sobie przy ich uprawie, jest uzyskanie pełnych wiader zdrowych, smacznych owoców. Niestety zdarza się, że delikatne, czereśniowe kulki dojrzewające na popularnych odmianach drzew pękają. Sprzyjają temu susze i gwałtownie przerywające je intensywne opady. Naruszone owoce to gotowe ognisko zakażeń, dlatego sprawdź, co zrobić, żeby czereśnie nie pękały – ta metoda pozwoli zachować je w całości.

Dlaczego czereśnie pękają? Wypróbuj metodę, która pozwoli zachować całe owoce
Zastanawiasz się, dlaczego czereśnie pękają? Gdy jest sucho, a upał przerywają tylko chwilowo ulewne deszcze warunki szczególnie temu sprzyjają. Fot.

Spis treści:

Dlaczego czereśnie pękają?

Gwałtowne zmiany pogody nie wpływają dobrze na stan drzew i krzewów owocowych. Gdy późną wiosną susza i gwałtownie przerywające ją ulewne deszcze łączą swoje siły, najbardziej obrywają delikatne owoce m.in. czereśnie. Soczyste, słodkie kulki w winnym kolorze, wiszące jak kolczyki na gałązkach drzewa łatwo uszkodzić. Przychodzące falami upały i wysoka wilgotność zwiększają ich ciśnienie wewnętrzne. W ten sposób powstają niewidoczne jeszcze mikropęknięcia. Z czasem powiększają się, a w miejscach otwartych ran dochodzi do zakażeń i gnicia. 

Długo nie rozumiałam, dlaczego czereśnie pękają mimo zalecanej pielęgnacji i zaczęłam szukać wyjaśnień w rozmaitych źródłach. Wyniki badań nad tym zjawiskiem wskazują wyraźnie, że główną przyczyną powstających uszkodzeń jest zintensyfikowane wchłanianie wody przez skórkę owoców.

Rosnące kulki czereśni zwiększają swoje rozmiary każdego dnia o blisko 4%, a tempo i wielkość wspomnianego przyrostu sprawia, że wyraźnie wzrasta napięcie ścian komórkowych. Dlatego jędrne, kształtne owoce mogą ulec uszkodzeniu w obliczu niespodziewanych sił i niesprzyjających warunków.

czereśnie Dokładnie obserwuj dojrzewające czereśnie na drzewie. Nawet niewielkie uszkodzenia owoców mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób. Fot. ivonnewierink/barmalini/123rf.com

Gdy pada deszcz, woda przez mikropęknięcia wnika do owoców, przyczynia się do dalszego niszczenia zewnętrznych warstw i zwiększa podatność czereśni na choroby grzybowe. Ryzyko utraty dojrzewających, słodkich kulek jest większe, gdy: 

  • temperatura powietrza przekroczyła 10°C i szybko wzrasta;

  • w czasie upałów po burzy spadnie większy deszcz;

  • intensywnie pada, ale nie wieje (wiatr przyspiesza proces wysychania owoców);

  • deszcz pada w nocy, a nie w dzień (nocą napięcia ścian komórkowych są większe, a przy tym owoce wolniej wysychają);
     
  • po ciepłej nocy dzień jest pochmurny, a występująca rosa osiada na owocach na dłużej. 

Jeśli dopiero planujesz uprawę drzew czereśniowych w ogrodzie, a uważnie obserwujesz tendencje pogodowe w regionie i martwisz się potencjalnymi uszkodzeniami owoców, rozważ odmiany o niskiej wrażliwości na pękanie. Oto kilka z nich:  

  • Karesova,

  • Sylvia,

  • Kordia,

  • Lapins,

  • Regina,

  • Vanda,

  • Uster,

  • Vera. 

Chciałbyś zrobić więcej, by poprawić warunki dojrzewania owoców? Istnieją metody, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka pękania czereśni. Warto je wypróbować w przydomowej uprawie.

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na robaczywe czereśnie. Zdrowe i soczyste owoce przez cały sezon

Co zrobić, żeby czereśnie nie pękały? 

Nawet wśród odmian o małej skłonności do pękania ten problem może się pojawić, gdy warunki pogodowe szczególnie temu sprzyjają. Dlatego też spróbuj kilku prostych metod ochrony swoich owoców. Ja stosuję dwa rozwiązania już od kilku sezonów i widzę efekty. 

  • Nawadnianie nasycające 

Przed deszczem staram się regularnie nawadniać glebę, aby uchronić moje drzewa przed nagłym i gwałtownym wchłanianiem wody przez korzenie. Jeśli widzę, że prognozowane są mocne opady, już 2 dni wcześniej przeprowadzam nawadnianie nasycające, które trwa nieprzerwanie przez 2-3 godziny. Staram się, aby gleba wokół bryły korzeniowej nasiąkła do ok. 30 cm głębokości. W razie potrzeby zabieg powtarzam. 

  • Zabiegi dolistne na bazie wapnia 

Oprysk preparatem wapniowym stosuję na 2-3 tygodnie przez planowanym zbiorem i zawsze przed większym deszczem. Przygotowuję go każdorazowo zgodnie z wytycznymi producenta wybranego przeze mnie środka, szczególnie przestrzegając zasad otrzymania prawidłowego stężenia roztworu. Zabieg wzmacnia ściany komórkowe owoców i zwiększa odporność warstw zewnętrznych na uszkodzenia. Nie przejmuj się, jeśli po oprysku zostanie na czereśniach biały osad. Spłynie on wraz z pierwszym deszczem. 

W większych sadach wykorzystuje się specjalne osłony, rozkładane nad drzewami na ok. 15 dni przed planowanym zbiorem, jednak takie konstrukcje sporo kosztują, a owoce, choć chronione, dojrzewają pod nimi wolniej i gorzej się wybarwiają.

pęknięcia czereśni Mikropęknięcia na owocach powiększają się, a gwałtowne zmiany pogody i ciągłe ulewy tylko zaogniają problem. Takich czereśni już nie wykorzystasz, dlatego warto chronić drzewa różnymi metodami. Fot. tmsara/123rf.com

Co zrobić, żeby czereśnie nie popękały, gdy już będzie po deszczu? Znajomy ogrodnik podpowiedział mi, abym spróbowała jeszcze usuwać wodę z korony czereśni tuż po tym, jak opady ustaną. Nie mam do tego specjalnego urządzenia, dlatego postanowiłam zrzucać wodę z gałęzi, ostrożnie nimi potrząsając. Efekt działań jest taki, że znów czekają mnie pracowite zbiory, bo owoców jest zatrzęsienie i żadnych pęknięć nie widać.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wczesne odmiany czereśni - słodycz na początku lata. Sadzenie i pielęgnacja czereśni

Trzy najważniejsze zabiegi malin latem. Podlewanie, nawożenie i ściółkowanie

Domowy oprysk z mleka w proszku. Błyskawicznie niszczy mszyce i wciornastki

Długowieczna dama z Dalekiego Wschodu. Owocuje aż do listopada, nie choruje. Ciekawe odmiany i uprawa nieszpułki jadalnej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.