Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Naturalne sposoby na robaczywe czereśnie. Zdrowe i soczyste owoce przez cały sezon

Czereśnie to słodkie i zdrowe owoce, które są ulubioną przekąską wielu osób. Niektórzy wykorzystują je również do przygotowywania rozmaitych przetworów, takich jak dżemy, konfitury czy kompoty. Niestety, często zdarza się, że czereśnie okazują się robaczywe. Co jest tego powodem i jak tego uniknąć? Sprawdź 6 naturalnych sposobów na robaczywe czereśnie!

Naturalne sposoby na robaczywe czereśnie. Zdrowe i soczyste owoce przez cały sezon
Jest kilka sposobów, by uniknąć robaków w czereśniach. Fot. jackmack34/Andrii Yemelianenko/123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego czereśnie są robaczywe?

Robaczywe czereśnie to problem dotyczący wielu osób trudniących się uprawą tego rodzaju drzew owocowych. Zazwyczaj owoce są atakowane przez białe larwy. Odpowiada za to pewna muchówka – nasionnica trześniówka. Owad ten składa jaja wewnątrz owoców, z których po mniej więcej dwóch tygodniach wylęgają się robaki.

Nasionnica atakuje nie tylko czereśnie, ale również wiśnie. Insekty tego gatunku składają jaja od końca maja do końca czerwca.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby nie mieć robaczywych owoców? Sposób na zdrowe czereśnie, wiśnie i śliwki

6 naturalnych sposobów na robaczywe czereśnie

Wiele osób zastanawia się, czy jedzenie robaczywych czereśni może mieć jakieś konsekwencje zdrowotne. Okazuje się, że nie – chociaż dla niektórych koneserów pałaszowanie czereśni "z wkładką" wydaje się nie do przyjęcia. Na szczęście istnieją metody, które mogą pomóc. Jak nie dopuścić do zarobaczywienia czereśni i co zrobić, jeżeli nasionnica zdążyła już złożyć jaja? Sprawdź 6 naturalnych sposobów:

  • Sposób nr 1. Używaj lepów

Specjalne lepy usytuowane w okolicy drzew to doskonały sposób na monitorowanie aktywności nasionnicy trześniówki. Owe przybory nie tylko wskażą moment, w którym trzeba podjąć działania przeciwko szkodnikowi, ale również pomogą w wyłapaniu części owadów.

  • Sposób nr 2. Przykryj podłoże pod drzewem włókniną

Z robaczywych owoców, larwy muchówki trafiają do podłoża sąsiadującego z czereśnią. Tam też przeistaczają się w dorosłą postać nasionnicy. Aby nie dopuścić do wylotu dorosłych osobników i składania przez nie jaj, podłoże pod drzewem powinno się pokryć włókniną, która uniemożliwi insektom przedostanie się w okolicę owoców.

  • Sposób nr 3. Usuwaj robaczywe owoce z drzewa

Robaczywe czereśnie powinny zostać szybko usunięte – zarówno z drzewa, jak i z ziemi. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko tego, że larwy nasionnicy przedostaną się do podłoża i w kolejnym sezonie ponownie złożą jaja w owocach.

Nasionnica trześniówka składa jaja przez cały czerwiec. Dlatego warto juz zastosować oprysk z piołunu. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

  • Sposób nr 4. Zastosuj wyciąg z piołunu

Jak już zostało wcześniej wspomniane, nasionnice składają jaja w owocach od końca maja do końca czerwca. Jeżeli zaobserwujemy aktywność muchówek, a ponadto owady zaczną pojawiać się na lepach, to wówczas można zastosować wyciąg z piołunu do opryskania drzewa. Oto przepis: 

  • kilogram świeżych liści piołunu lub 100 g suszonego ziela,
  • 2 litry wody.  

Ziele trzeba moczyć przez całą noc, a kolejnego dnia odsączyć cały płyn. Następnie liście gotujemy przez ok. godzinę w niewielkiej ilości wody. Uzyskany wywar łączymy z płynem powstałym z nocnego namaczania. Po zmieszaniu jeszcze raz przecedzamy. Oprysk czereśni robimy bez rozcieńczania, najlepiej w pochmurny dzień. Jest bardzo skuteczny, stosowany od wielu lat przez ogrodników.

  • Sposób nr 5. Stosowanie odpowiednich odmian czereśni

Chcąc cieszyć się czereśniami bez robaków, warto wybierać odmiany wczesne, których owoce dojrzewają jeszcze przed okresem składania jaj przez nasionnice. Mowa tu między innymi o odmianie Rivan, Burlat czy Karesova.

  • Sposób nr 6. Zanurz czereśnie w misce z wodą

A co robić w sytuacji, gdy nie zdążyliśmy uchronić owoców przed robakami? Wówczas można wykorzystać pewien sposób, który pozwoli się ich pozbyć. Wystarczy zalać zebrane owoce zimną wodą i pozostawić na około 30-60 minut. Po tym czasie larwy powinny opuścić czereśnie. Przed spożyciem warto jeszcze raz opłukać owoce.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?

Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?

Wczesne odmiany czereśni - słodycz na początku lata. Sadzenie i pielęgnacja czereśni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.