Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Trzy najważniejsze zabiegi malin latem. Podlewanie, nawożenie i ściółkowanie

Maliny są znane od dawna. Doceniamy je głównie za walory smakowe, ale warto też pamiętać, że jest to skarbnica cennych witamin i składników mineralnych. Zdrowe i obfite plony malin to marzenie każdego ogrodnika. Aby cieszyć się smakiem pysznych, aromatycznych i soczystych owoców, należy pamiętać o ważnych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak podlewanie, nawożenie czy ściółkowanie. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja malin latem, a będziesz mógł zebrać obfite plony.

Trzy najważniejsze zabiegi malin latem. Podlewanie, nawożenie i ściółkowanie
Koniecznie zadbaj o najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, a maliny będą obficie owocować. Fot.olegopryshko/123RF.com

Spis treści:

Jak dbać o maliny latem? Podlewanie malin

Maliny to jedne z najpopularniejszych krzewów owocowych, które goszczą w naszych ogrodach. Ich wyjątkowy smak sprawia, że doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do deserów, przetworów czy mrożonek. Zawierają mnóstwo witamin, m.in. C, E, K i z grupy B, a także obfitują w liczne substancje mineralne (potas, fosfor, żelazo, cynk, wapń oraz magnez). Choć krzaki są stosunkowo łatwe w uprawie, wymagają poświęcenia trochę czasu i uwagi, szczególnie w okresie letnim.

Jak dbać o maliny latem? Istotny wpływ na kondycję roślin, siłę ich wzrostu i plonowanie ma przede wszystkim podlewanie. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku długotrwałych upałów, a także krzaków rosnących na glebach lekkich i piaszczystych. Ważne jest, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich wzrost oraz ilość i jakość uzyskiwanych plonów. Jednocześnie należy uważać na przelanie – zbyt mokre i zwięzłe podłoże sprzyja rozwojowi chorób.      

Nawożenie malin – zasady i przepisy na naturalne nawozy  

W pielęgnacji malin latem istotne jest dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych. Niestety plenność krzaków z roku na rok staje się coraz mniejsza, dlatego warto zapewnić im dobrej jakości nawozy. Ważnym pierwiastkiem w uprawie malin jest m.in. wapń, który gwarantuje prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, pędów i liści, a także pozytywnie wpływa na zawiązywanie owoców. W okresie letnim warto też dokonać nawożenia z wykorzystaniem preparatów bogatych w fosfor, który stymuluje kwitnienie i owocowanie. Ponadto krzaki muszą mieć odpowiednie dawki magnezu i potasu, które zwiększają ich odporność na choroby oraz korzystnie wpływają na kondycję roślin. Należy jednak pamiętać, że maliny są bardzo wrażliwe na chlor zawarty w soli potasowej. W związku z tym zaleca się stosowanie nawozów bezchlorkowych, takie jak siarczan czy azotan potasu. Należy też uważać na nadmiar potasu, gdyż może on utrudniać pobieranie przez rośliny innych składników pokarmowych.  

jak dbać o maliny latem W uprawie malin kluczowe jest podlewanie, szczególnie w okresie letnim. Fot.okcid/123RF.com

W przypadku malin najlepiej sprawdzi się nawozy organiczne, m.in. obornik granulowany, ale nie tylko. Świetne rezultaty przyniesie nawożenie roślin gnojówką z pokrzywy, która nie tylko dostarczy krzakom cennych składników pokarmowych, ale również ochroni je przed chorobami. Niezawodny okaże się również nawóz z popiołu drzewnego, który przyczyni się do zdrowszego wzrostu i większych plonów. Do 10 litrów wody wystarczy dodać 600 g popiołu, dokładnie wymieszać i odstawić na dobę. Tak przygotowanym preparatem podlewamy maliny, a będą uginać się pod ciężarem soczystych owoców.  

Czym ściółkować maliny?

Czynnością zalecaną w uprawie malin jest ściółkowanie. Zabieg ten zapobiega wzrostowi chwastów, które konkurują z krzakami o wodę, światło i składniki pokarmowe. Ponadto ściółka tworzy mechaniczną barierę między słońcem a ziemią, dzięki czemu zatrzymuje wilgoć w podłożu (jest to ważne szczególnie w okresie letnim). Zapewnia też ochronę przed wahaniami temperatury. Z racji tego, że maliny preferują lekko kwaśne podłoże, w roli ściółki sprawdzą się m.in. zrębki, trociny czy przekompostowana kora.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co zrobić, żeby porzeczki miały dużo słodkich owoców? W czerwcu zastosuj organiczny nawóz

Najważniejsza pielęgnacja truskawki w czerwcu. Wąsy, podlewanie, nawożenie i rozmnażanie

Mąż zrobił proszek na ślimaki z przepisu znanego ogrodnika. Wreszcie pozbyłam się ich z działki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.