Spis treści:
- Jak dbać o maliny latem? Podlewanie malin
- Nawożenie malin – zasady i przepisy na naturalne nawozy
- Czym ściółkować maliny?
Jak dbać o maliny latem? Podlewanie malin
Maliny to jedne z najpopularniejszych krzewów owocowych, które goszczą w naszych ogrodach. Ich wyjątkowy smak sprawia, że doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do deserów, przetworów czy mrożonek. Zawierają mnóstwo witamin, m.in. C, E, K i z grupy B, a także obfitują w liczne substancje mineralne (potas, fosfor, żelazo, cynk, wapń oraz magnez). Choć krzaki są stosunkowo łatwe w uprawie, wymagają poświęcenia trochę czasu i uwagi, szczególnie w okresie letnim.
Jak dbać o maliny latem? Istotny wpływ na kondycję roślin, siłę ich wzrostu i plonowanie ma przede wszystkim podlewanie. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku długotrwałych upałów, a także krzaków rosnących na glebach lekkich i piaszczystych. Ważne jest, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich wzrost oraz ilość i jakość uzyskiwanych plonów. Jednocześnie należy uważać na przelanie – zbyt mokre i zwięzłe podłoże sprzyja rozwojowi chorób.
Nawożenie malin – zasady i przepisy na naturalne nawozy
W pielęgnacji malin latem istotne jest dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych. Niestety plenność krzaków z roku na rok staje się coraz mniejsza, dlatego warto zapewnić im dobrej jakości nawozy. Ważnym pierwiastkiem w uprawie malin jest m.in. wapń, który gwarantuje prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, pędów i liści, a także pozytywnie wpływa na zawiązywanie owoców. W okresie letnim warto też dokonać nawożenia z wykorzystaniem preparatów bogatych w fosfor, który stymuluje kwitnienie i owocowanie. Ponadto krzaki muszą mieć odpowiednie dawki magnezu i potasu, które zwiększają ich odporność na choroby oraz korzystnie wpływają na kondycję roślin. Należy jednak pamiętać, że maliny są bardzo wrażliwe na chlor zawarty w soli potasowej. W związku z tym zaleca się stosowanie nawozów bezchlorkowych, takie jak siarczan czy azotan potasu. Należy też uważać na nadmiar potasu, gdyż może on utrudniać pobieranie przez rośliny innych składników pokarmowych.
W uprawie malin kluczowe jest podlewanie, szczególnie w okresie letnim. Fot.okcid/123RF.com
W przypadku malin najlepiej sprawdzi się nawozy organiczne, m.in. obornik granulowany, ale nie tylko. Świetne rezultaty przyniesie nawożenie roślin gnojówką z pokrzywy, która nie tylko dostarczy krzakom cennych składników pokarmowych, ale również ochroni je przed chorobami. Niezawodny okaże się również nawóz z popiołu drzewnego, który przyczyni się do zdrowszego wzrostu i większych plonów. Do 10 litrów wody wystarczy dodać 600 g popiołu, dokładnie wymieszać i odstawić na dobę. Tak przygotowanym preparatem podlewamy maliny, a będą uginać się pod ciężarem soczystych owoców.
Czym ściółkować maliny?
Czynnością zalecaną w uprawie malin jest ściółkowanie. Zabieg ten zapobiega wzrostowi chwastów, które konkurują z krzakami o wodę, światło i składniki pokarmowe. Ponadto ściółka tworzy mechaniczną barierę między słońcem a ziemią, dzięki czemu zatrzymuje wilgoć w podłożu (jest to ważne szczególnie w okresie letnim). Zapewnia też ochronę przed wahaniami temperatury. Z racji tego, że maliny preferują lekko kwaśne podłoże, w roli ściółki sprawdzą się m.in. zrębki, trociny czy przekompostowana kora.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co zrobić, żeby porzeczki miały dużo słodkich owoców? W czerwcu zastosuj organiczny nawóz
Najważniejsza pielęgnacja truskawki w czerwcu. Wąsy, podlewanie, nawożenie i rozmnażanie
Mąż zrobił proszek na ślimaki z przepisu znanego ogrodnika. Wreszcie pozbyłam się ich z działki