Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najważniejsza pielęgnacja truskawki w czerwcu. Wąsy, podlewanie, nawożenie i rozmnażanie

Dla większości z nas najsmaczniejsze truskawki to te zerwane prosto z krzaka. Nie da się temu zaprzeczyć, ponieważ są to owoce o wspaniałym smaku i aromacie, a przy tym mają liczne właściwości zdrowotne oraz wartości odżywcze. Zbiór truskawek zwykle rozpoczyna się w czerwcu. Aby jednak cieszyć się obfitym plonem słodkich owoców, konieczne jest stworzenie krzaczkom odpowiednich warunków. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja truskawek w czerwcu.      

Najważniejsza pielęgnacja truskawki w czerwcu. Wąsy, podlewanie, nawożenie i rozmnażanie
Oto najważniejsze zabiegi w uprawie truskawek w czerwcu. Pamiętaj o nich, a plony będą obfite. Fot. Kateryna Kuskova/Deccoria.pl

Spis treści:

Najważniejsze zabiegi truskawek w czerwcu

Aromatyczne, słodkie, a przy tym niezwykle zdrowe. Truskawki uważane są powszechnie za jedne z najbardziej lubianych owoców, dlatego są pożądane w wielu ogrodach. Choć uprawa krzaczków nie jest szczególnie trudna, istnieje kilka czynników, których należy się trzymać, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i plonowania. Czerwiec to niewątpliwie miesiąc truskawek. To właśnie w tym okresie dojrzewają już pierwsze owoce, dzięki czemu możemy zajadać się nimi do woli. Ale zanim to nastąpi, musimy o nie troskliwie zadbać, uwzględniając ich potrzeby.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie truskawek jest podlewanie, które zapewnia dojrzewanie dużych i słodkich owoców. Krzaczki źle znoszą nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Przy niedoborze wody truskawki wydadzą mniejsze owoce, a w skrajnych przypadkach może dojść do zasychania roślin. Nawadnianie powinno odbywać się raz na 2-3 dni. Przy podlewaniu należy też uważać na nadmiar wody, który może pogorszyć jakość plonu – owoce będą wodniste, mało słodkie lub zgniją przed dojrzeniem.

truskawki Regularne podlewanie truskawek w czerwcu ma kluczowy wpływ na jakość i obfitość plonów. Fot.aikidoki/123RF.com

W czasie dojrzewania owoców truskawki wymagają dużo energii i składników odżywczych. Dlatego w czerwcu można zastosować nawozy wieloskładnikowe, co może znacznie zwiększyć plony. Aby dojrzewać prawidłowo, truskawki potrzebują też dużo światła słonecznego. Warto pamiętać, że posadzone w cieniu wydadzą mało dorodne i kwaśne owoce. Poza tym należy zadbać o regularny zbiór truskawek, w miarę ich dojrzewania (pozostawione dłużej na krzaku zaczynają gnić, co może negatywnie wpłynąć zarówno na owoce obok, jak i całą roślinę). Ważne jest też szybkie reagowanie na choroby – należy na bieżąco usuwać wszystkie porażone części truskawek.    

Wąsy na truskawkach – co z nimi robić?           

Truskawki wytwarzają rozłogi, nazywane też wąsami. Wyrastają one u podstawy rośliny macierzystej i służą do wegetatywnego rozmnażania krzaczków. Jeśli nie planujesz przeznaczyć wąsy na sadzonki, konieczne jest ich usunięcie. Wyrastające pędy rozłogowe zabierają roślinom matecznym energię i składniki pokarmowe, co powoduje ich osłabienie oraz przyczynia się do zmniejszenia plonów. Dlatego jeśli chcemy uzyskać jak najwięcej owoców, należy pamiętać o regularnym usuwaniu rozłogów. Obrywanie ich ręcznie może być ryzykowne, gdyż może prowadzić do wyrywania krzaczków z ziemi. W związku z tym lepiej je wycinać za pomocą sekatora lub nożyczek. Taka czynność sprawi, że truskawki będą miały więcej sił i zasobów do produkcji smacznych i dorodnych owoców.      

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kradną krzaczkom wodę i składniki odżywcze. Jak pozbyć się chwastów z truskawek?

Duże i soczyste truskawki – uprawa i wymagania. Skorzystaj z najlepszych naturalnych nawozów

System nawadniania ogrodu – czym się kierować w wyborze? Popularne i niedrogie rozwiązania

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.