Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie pozbywaj się jej z ogrodu. Jasnota purpurowa pomoże przy wielu schorzeniach i odstraszy mole

Jasnota purpurowa traktowana jest przede wszystkim jako chwast. Może powodować choroby roślin uprawnych, ze względu na to, że jest gospodarzem dla wirusów i grzybów. Jasnota purpurowa posiada jednak wiele właściwości prozdrowotnych. Jak ją rozpoznać i zastosować? 

Nie pozbywaj się jej z ogrodu. Jasnota purpurowa pomoże przy wielu schorzeniach i odstraszy mole
Jasnota purpurowa to zioło, z którym można śmiało eksperymentować w kuchni. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jasnota purpurowa – charakterystyka

Jasnota purpurowa to roślina, która przybyła na tereny Europy aż z Azji Mniejszej. Jest jadalna, dlatego od dawna wykorzystuje się ją w medycynie ludowej.

Roślina lubi stanowiska nasłonecznione i wilgotne, ale bez problemu potrafi przystosować się do innych warunków. Jasnotę purpurową jest najczęściej spotykana na polach uprawnych, nieużytkach rolnych i terenach przydrożnych. Można ją znaleźć także w ogrodach, gdzie traktowana jest jako chwast.

Jasnota purpurowa jest również rośliną miododajną, do której w pierwszej kolejności przylatują pszczoły po zimie, ze względu na wczesny okres kwitnięcia. Rośnie tylko przez rok.

Jak rozpoznać jasnotę purpurową

Jasnotę purpurową łatwo pomylić z miętą lub z pokrzywą, z tego powodu roślinę tę nazywa się "martwą pokrzywą".

Łodyga jasnoty ma wysokość od 10 do 25 centymetrów, kanciaste brzegi, na których w kilku rzędach występują liście. Mają one sercowatookrągły kształt i pokryte są delikatnym meszkiem. Kwiaty jasnoty purpurowej mają dzwonkowaty kielich o kolorze ciemnofioletowym.

Jasnota purpurowa - właściwości prozdrowotne

Jasnota purpurowa jest w całości jadalna, a w swoim składzie zawiera związki, które pozytywnie działają na organizm człowieka. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: 

  • glikozydy irydoidowe; 
  • flawonoidy; 
  • benzoksazynoidy; 
  • antocyjany; 
  • kwas arachidonowy; 
  • witamina C; 
  • żelazo; 
  • olejki eteryczne. 

Dużo składników jasnoty purpurowej działa przeciwzapalnie. Przyjmowanie rośliny do organizmu może więc pomóc na wszelkie stany zapalne m.in. stawów czy skóry. Posiada też właściwości przeciwgrzybiczne i batkeriobójcze, więc podczas zatruć lub dolegliwości żołądkowych pozwoli na przywrócenie równowagi układu pokarmowego. Wspiera jego regenerację, również jamy ustnej i gardła. Jasnota purpurowa spożyta w większej ilości jest za to świetnym remedium w walce z zaparciami.  

Jasnota purpurowa dzięki glikozydom irydoidowym wykazuje działanie uspokajające. Może pomóc w rozluźnianiu skurczy, drżenia mięśni i napadach migren. Napar z zioła dobrze sprawdzi się jako napój relaksujący przy sytuacjach stresowych.

Czytaj także: Niepozorne chwasty, które rosną w każdym ogrodzie. Zabijają wirusy i łagodzą suchy kaszel

Roślina działa również na zwężanie naczyń krwionośnych. Wpłynie więc na bóle miesiączkowe, które złagodzi i wyciszy. Dodatkowo pomoże, jeśli występują problematyczne, obfite krwawienia. Jasnota purpurowa może też wyregulować częstotliwość występowania miesiączek. 

Stosowanie zioła pomoże także przy leczeniu hemoroidów, które wyciszy i zregeneruje. 

Jasnota purpurowa – zastosowanie

Jasnota purpurowa to zioło, z którym można śmiało eksperymentować w kuchni. Jest w całości jadalna, więc można spożywać zarówno liście, jak i kwiaty. Przy zbieraniu jej trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jak wygląda roślina.

Należy unikać zbierania jasnoty, która ma na liściach przebarwienia, narośla lub pleśń. Nie zaleca się także jedzenia roślin, które znajdują się przy nieznanych nam zbiornikach. Jasnota może być wtedy narażona na wpływ zanieczyszczeń środowiska jak opryski i ścieki. Jeśli nie mamy pewności, czy to na pewno to zioło, to lepiej go nie zrywać.

Mając pewność, że z jasnotą purpurową jest wszystko w porządku, można ją łączyć z innymi ziołami, dodawać czy sałatek, zup, sosów, koktajli, masła czy oliwy.

Czytaj także: Czego nie wrzucać do kompostownika? Kompost i jego zastosowanie

Poza tym roślinę wykorzystuje się do tworzenia naparów. W celu udoskonalenia napoju i poprawienia smaku można dodać do niego pokrzywę, rumianek lub krwawnik. Dzięki swoim leczniczym właściwościom jasnota purpurowa pomoże na stres, problemy żołądkowe, a nawet przeziębienia.

W przypadku migreny lub nerwicy warto zrobić domowy intrakt z jasnoty purpurowej. Rozdrobnioną roślinę zalewamy 40% gorącym alkoholem i odstawiamy na minimum tydzień. Tak przygotowaną miksturę zaleca się pić w dawce 10-15 mililitrów w 100 mililitrach wody 2 razy dziennie.

Jasnota jednak sprawdzi się nie tylko w kuchni. Jej ususzone kwiaty trzymane w muślinowych woreczkach między ubraniami, ochronią garderobę przed atakiem moli.

Jasnota purpurowa jako chwast

Jasnota purpurowa mimo swoich wielu zastosowań leczniczych jest chwastem. To ziele jest gospodarzem grzybów i wirusów powodujących choroby roślin uprawnych. Pobiera duże ilości wody i składników mineralnych z podłoża, przez co może spowalniać wzrost plonów.

Przeczytaj również:

Pokrzywa. Zastosowanie w nawożeniu i ochronie roślin ogrodowych i domowych

Silnie trująca roślina, która...pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Uprawa bielunia dziędzierzawy nie jest łatwa

Brzoza w ogrodzie. Najlepsze gatunki i właściwości brzozy

Jak zrobić chipsy z jarmużu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.