Apteka w ogrodzie

Leki z domowej apteki. Napary, które pomogą na ból brzucha

W erze leków syntetycznych, coraz bardziej zauważalna jest fascynacja ziołolecznictwem. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe to chyba jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, w których pomocne mogą być właśnie zioła. Mięta pieprzowa, rumianek, koper włoski, a może nasiona lnu? Podpowiadamy, z których roślin przyrządzisz skuteczne napary na ból brzucha. 

Leki z domowej apteki. Napary, które pomogą na ból brzucha
Herbata czarna działa łagodząco w bólach brzucha. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Napary z ziół na ból brzucha

Samo określenie “ból brzucha” jest dość ogólne i w zależności od charakteru, może wskazywać na różne przyczyny. Pacjenci często opisują nim zarówno ból pochodzący od żołądka, trzustki, wątroby, woreczka żółciowego, a nawet jelit. Może być umiejscowiony w najróżniejszych miejscach - po prawej lub lewej stronie pępka, w dole jamy brzusznej, u góry. Czasem trudno go określić, czasem jest wyraźnie ostry bądź przewlekły, promieniujący, piekący, uciskowy lub kłujący… Niekiedy towarzyszą mu także dodatkowe objawy, np. nudności czy biegunka. Tak jak i jego przejawy, tak różne są przyczyny. Najbardziej powszechne to między innymi: niestrawność, “grypa żołądkowa”, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kamica żółciowa oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Naturalnym jest, że kiedy odczuwamy ból brzucha, szukamy pod ręką czegokolwiek, co go złagodzi. 

Kiedy wiadomo, jaka jest przyczyna bólu brzucha i że można zaradzić temu domowymi sposobami, często pierwszą pomoc stanowią naturalne preparaty, jak np. ziołowe napary. Napary na ból brzucha to bardzo dobry kierunek postępowania, ale dobrze jest nie robić tego na oślep. Aby uzyskać oczekiwany efekt ulgi, warto właściwie dobierać zioła do przyczyny bólu i odpowiednio je dawkować. Niektóre z nich, pomimo swoich korzystnych właściwości dla układu trawiennego, mogą nasilić niektóre dolegliwości, zamiast je zwalczyć. Nie obawiaj się, to na szczęście nie jest skomplikowane. Poniżej podpowiadamy, jakie rośliny mogą ci pomóc. 

Czarna herbata na "grypę żołądkową"

Czarna herbata to zdecydowanie jeden z najbardziej podstawowych surowców zielarskich, dostępnych pod ręką w każdym domu. Jest bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zawiera mnóstwo substancji, m.in. garbniki, które wspomagają ochronę błony śluzowej żołądka i jelit, a także ograniczają rozwój niekorzystnych patogenów. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie wywołuje odwodnienia, a wręcz wspiera nawodnienie organizmu. Z tego względu będzie pomocna m.in. wtedy, gdy odczuwasz ból wynikający np. z wirusowego zakażenia układu pokarmowego, potocznie nazywanego “grypą żołądkową” lub “grypą jelitową”. Do zwalczania tego typu dolegliwości dobrze jest wybrać herbatę sypaną, bez zbędnych barwników i aromatów. 

Jak przyrządzić napar z czarnej herbaty?

  • 2-3 łyżki zalej 1 litrem wrzącej wody i parz 15-20 minut
  • Napar należy pić niewielkimi porcjami w ciągu dnia

Przeczytaj również: To jej herbata earl grey zawdzięcza swój smak. Jest niezastąpiona zimą

Czarna herbata wspiera nawodnienie organizmu. Fot. 123RF/PICSEL

Mięta pieprzowa na ból brzucha

Mięta to zazwyczaj pierwsze zioło, po które sięgamy w pierwszej kolejności. Zawiera sporo aktywnych składników, m.in. olejek miętowy i kwas askorbinowy. Słynie ze swoich właściwości rozkurczających, niwelujących wzdęcia, pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i żółci oraz usprawniających pracę jelit. Tym samym pomaga poprawiać trawienie. Mięta nie jest jednak panaceum na wszystko, a nawet w niektórych sytuacjach nie powinna być stosowana. Dzieje się tak np. w przypadku nadkwasoty oraz refluksu, w których nasila dolegliwości, zamiast je łagodzić. Warto podkreślić, że nie powinny pić jej osoby z chorobami krążenia. 

Jak przyrządzić napar z mięty? 

  • 1 łyżeczkę suszonych liści zalej 1 szklanką wrzątku. Pozostaw na co najmniej 5-10 minut
  • Napar pij 1-2 razy dziennie lub mniejszymi porcjami przed posiłkami.

Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie: Mięta – uprawa, przesadzanie, właściwości

Mniszek lekarski na wątrobę

Mniszek lekarski to znany i lubiany surowiec na napary, który poprawia trawienie, wykazuje działanie żółciopędne i zapobiega zastojom żółci. Wspiera ponadto ochronę wątroby przed stłuszczeniem, marskością, a także działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Choć ma wiele zalet, powinno się go unikać w przypadku chorób nowotworowych i wirusowych. 

Jak przyrządzić napar z mniszka? 

  • 1 łyżeczkę zmielonego korzenia zalej gorącą wodą i parz przez 10-15 minut
  • Napar można pić raz dziennie

Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie: Mniszek lekarski

Mniszek lekarski wspomaga trawienie. Fot. 123RF/PICSEL

Senes na zaparcia

W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie brzucha, wywołanych zaparciami, można zastosować liście senesu. W ich wnętrzu kryją się sennozydy, charakteryzujące się właściwościami przeczyszczającymi. Pomaga zwiększać wydzielanie wody do jelit, stymuluje perystaltykę jelit i w efekcie ułatwia wypróżnianie. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować go zbyt długo, gdyż jego nadmierne spożywanie może w konsekwencji wywołać biegunkę oraz odwodnienie. Warto skorzystać z gotowych produktów, aby nie przekroczyć bezpiecznej ilości. 

Jak przyrządzić napar z liści senesu? 

  • 1 łyżkę liści zalać ¾ szklanki wrzącej wody
  • Stosować krótkotrwale i nie częściej, niż 2-3 razy w tygodniu

Gorczyca biała na niestrawność

Nasiona gorczycy białej to doskonały sposób na łagodzenie objawów nadkwasoty, zaparć, wzdęć czy niestrawności. Wspierają działanie przeciwzapalne, pobudzające trawienie oraz przeczyszczające. Zawierają m.in. śluzy, które pomagają działać osłonowo na błonę śluzową żołądka. 

Jak przyrządzić odwar z nasion gorczycy białej? 

  • 1 łyżkę nasion zmiel w młynku do kawy i zalej szklanką letniej wody. Pozostaw na całą noc
  • Napęczniałe nasiona ostrożnie podgrzej, aby nie dopuścić do wrzenia i przecedź
  • Około pół szklanki odwaru należy pić rano i wieczorem na ciepło, przed posiłkami

Siemię lniane na problemy z jelitami

Siemię lniane to inaczej nasiona lnu zwyczajnego, które mogą być niezwykle pomocne zarówno przy biegunkach, jak i zaparciach, zapaleniu błony śluzowej żołądka, zgadze, jak i chorobach wrzodowych. Nasiona lnu są bogate m.in. w cholinę, witaminy, śluzy, lignany oraz kwas α-linolenowy. Wspierają perystaltykę jelit i pomagają działać ochronnie na śluzówkę. 

Jak przyrządzić odwar z nasion lnu? 

  • 2 łyżki nasion zalej 1 szklanką letniej wody i gotuj przez 10-12 minut. Po przestudzeniu odcedź
  • Letni odwar należy pić porcjami pomiędzy posiłkami

Odwar z siemienia lnianego wspiera perystaltykę jelit. Fot. 123RF/PICSEL

Babka lancetowata na żołądek

Liście babki lancetowatej znane są zwłaszcza ze swojego działania przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego. Jako surowiec zielarski, mogą być stosowane np. w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka. Zawierają m.in. śluz, garbniki, kwas krzemowy, a także sole potasu i cynku. 

Jak przygotować odwar z liści babki lancetowatej? 

  • 1 łyżkę liści zalej 1,5 szklanki wody, zagotuj
  • Gotuj na małym ogniu przez około 5 minut, a następnie odstaw do przestygnięcia i odcedź
  • Pij 3-4 razy dziennie małymi porcjami, po około pół szklanki

Prawoślaz lekarski na wrzody

Surowcem, który wykazuje właściwości łagodzące i osłaniające jest także korzeń prawoślazu. Prawoślaz znany jest ze swojej skuteczności m.in. w zaparciach, nadkwasocie oraz chorobie wrzodowej żołądka. Kluczowym składnikiem odpowiadającym za jego działanie są śluzy. 

Jak przygotować macerat z korzenia prawoślazu? 

  • 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia zalej szklanką zimnej wody, przykryj i pozostaw na całą noc
  • Rano przecedź, podgrzej i pij niewielkimi porcjami 3-4 razy w ciągu dnia

Przeczytaj również: Dodany do herbaty złagodzi chrypkę i kaszel. Ten częsty składnik leków rośnie na łące

Pomimo wielu dobroczynnych właściwości tych ziół, trzeba pamiętać o tym, aby zachować ostrożność podczas stosowania ich u dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.  Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że bóle brzucha mogą mieć różne przyczyny i niektóre schorzenia wymagają pomocy lekarskiej. W takich sytuacjach zioła mogą pełnić rolę wspomagającą. 

Napar na bóle menstruacyjne na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.