Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Rośliny dla cukrzyków. Posadź w ogrodzie, wprowadź do diety i zbijaj wysoki cukier

Istnieją rośliny, które stanowią duże wsparcie w leczeniu cukrzycy – o ich skuteczności świadczą na bieżąco prowadzone badania naukowe. Zioła na obniżenie cukru nie wyleczą choroby, ale mogą spowolnić jej rozwój i złagodzić skutki, są również ważnym elementem profilaktyki przeciwcukrzycowej. Wiele z nich mamy w ogrodzie, często nie znając dobroczynnego działania.

Apteka w ogrodzie: Rośliny dla cukrzyków. Posadź w ogrodzie, wprowadź do diety i zbijaj wysoki cukier
Wiele roślin, które uprawiamy w ogrodzie, ma właściwości, które wspomagają walkę z cukrzycą. Fot.CanvaPro

Spis treści: 

Cukrzyca - choroba cywilizacyjna

Cukrzyca zaliczana jest do chorób przewlekłych, jej przyczyną są zaburzenie wydzielania insuliny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), cukrzycę, uznana już za chorobę cywilizacyjną, dzieli się na cztery typy:

  • cukrzycę typu 1 (cukrzyca pierwotna, cukrzyca wieku młodzieńczego, cukrzyca insulinozależna), 
  • cukrzycę typu 2 (cukrzyca wieku dojrzałego, cukrzyca insulinoniezależna, cukrzyca nabyta),
  • cukrzycę ciążową, 
  • inne specyficzne typy cukrzycy.

Właściwie diagnoza, odpowiednie leczenie, przy wsparciu zbilansowanej diety i ruchu pacjenta, w wielu przypadkach zatrzymuje rozwój choroby, a nawet ją cofa. Nie bez znaczenia jest też dodatkowe wsparcie podstawowego leczenia, naturalnymi lekami, które możemy kupić w sklepach zielarskich, aptece lub uprawiać we własnym ogrodzie. 

Przeczytaj również: Podsyp rośliny cynamonem. Będą kwity jak szalone

Rośliny z ogrodu dla cukrzyków

W przydomowym ogrodzie mamy wiele krzewów, drzew kwiatów i innych roślin o właściwościach leczniczych. Często wybieramy je do uprawy, zachwycając się ich urodą, praktycznością, a nie znamy ich drogocennych właściwości leczniczych. Jakie rośliny i zioła możemy z powodzeniem wykorzystać, gdy cierpimy na cukrzycę i włączyć je do codziennej diety? 

  • Cynamon celjoński

Cynamon to nie tylko aromatyczna, smaczna przyprawa, którą często stosujemy w kuchni. Elementem leczniczym jest kora młodych gałązek. Cynamonowiec cejloński wykazuje działanie hipoglikemiczne, szczególnie przy regularnym stosowaniu, co potwierdzają badania naukowe. Zaobserwowano znaczny spadek poziomu glukozy u chorych na cukrzycę typu 2, a także przedłużony efekt działania hipoglikemicznego. Zaleca się stosowanie cynamonu w ramach profilaktyki przeciwcukrzycowej, w przypadku zmniejszonej tolerancji glukozy, a także w terapii wspomagającej  leczenie cukrzycy. Z uprawą w naszych warunkach będzie trudno, ale w sklepach ze zdrową żywnością można kupić prawdziwy cynamon cejloński.

  • Kozieradka pospolita 

Rośliną wykorzystywanym w leczeniu cukrzycy są nasiona kozieradki. Badania wykazały, że podawanie zwierzętom zmielonych nasion kozieradki, wyciągów wodnych lub frakcji błonnikowej z surowca powodowało wyraźny spadek poziomu glukozy we krwi. Równie obiecujące wyniki uzyskano u ludzi, zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Inne badania pokazały znaczne podniesienie poziomu insuliny we krwi u szczurów, którym przez 14 dni podawano wyciąg z nasion kozieradki. Kozieradka nie tylko wpływa pozytywnie na wyrzut insuliny i poziom cukru we krwi, ale też poprawia parametry dotyczące cholesterolu i trójglicerydów. Kozieradkę możesz też uprawiać w ogrodzie.  

Kozieradka ma w sobie celulozany, które mogą mieć zdolność obniżania cukru po posiłku.Fot.CanvaPro

  • Morwa biała

W ziołolecznictwie wykorzystywane są liście morwy, które wykazują działanie przeciwcukrzycowe i wspomagające pracę trzustkę. Badania naukowe wykazały, że składnikiem, który czyni morwę białą skuteczną w walce z cukrzycą, jest obecny w liściach i korze związek o nazwie 1-deoksynojirimycyna (DNJ), obniżający poziom glukozy we krwi. Uprawa morwy białej w ogrodzie, nie jest szczególnie trudna, a korzyści przynosi wiele. 

  • Fasola pospolita (owocnia fasoli)

To nie tylko wartościowe źródło białka, naowocnia fasoli uważana jest za roślinną insulinę. Działanie lecznicze mają pozbawione nasion, wysuszone strąki, które są popularnym składnikiem ziołowych mieszanek stosowanych w walce z cukrzycą. Owocnia fasoli obniża poziom cukru we krwi i działa przeciwcukrzycowo, wykazuje również działanie moczopędne.

  • Lucerna siewna

Od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej, nie tylko w leczeniu cukrzycy, ale również alergii, anemii czy zaburzeń pracy jelit. Badania naukowe wykazały wpływ lucerny siewnej na obniżenie poziomu glukozy we krwi, a także jej aktywność podobną do działania insuliny.

Artykuł zaktualizowany. Pierwszy raz ukazał się 22.07.2018 roku.

Źródło: deccoria.pl, interia.zdrowie.pl

Przeczytaj również: 

Apteka w ogrodzie: Ostrożeń, chwast, który oczyszcza i odtruwa organizm. Co z niego zrobić i jak stosować?

Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce

Purpurowe, mięsiste liście zmienią kolor w zależności od warunków. Jak uprawiać Senecio 'Purple Flash'?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.