Apteka w ogrodzie

Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce

Napięciowy ból głowy, częste lub intensywne migreny potrafią bardzo utrudnić codzienne życie. Najprostszym sposobem wydaje się sięgnięcie po tabletki przeciwbólowe. Warto jednak wiedzieć, że można im zaradzić także przy pomocy naturalnych środków, jakimi są zioła. Dowiedz się, które z nich dobrze mieć pod ręką, gdy dopadnie cię ból głowy. 

Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce
Na łące możesz znaleźć zioła, które pomogą w bólu głowy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ból jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Towarzyszy człowiekowi od zawsze i od zawsze ludzkość starała się z nim walczyć. Od najdawniejszych czasów próbowano leczyć ból przy pomocy amuletów, zaklęć, węgorzy, elektrycznych zębaczy oraz ziół (np. mandragorę, mak, konopie). Obecnie jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest stosowanie leków przeciwbólowych. Nie zawsze jednak ich przyjmowanie jest pożądane przez samego pacjenta ze względu na skutki uboczne lub nie przynosi ono oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku można sięgnąć po zioła na migrenę. 

Przeczytaj też: To skarbnica witamin i minerałów. Jak uprawiać żurawinę, by co roku wydawała dużo owoców?

Zioła na ból głowy – na które z nich warto zwrócić uwagę? 

Jeśli chodzi o zioła pomocne w łagodzeniu bólów głowy, to rzeczywiście, jest w czym wybierać. Część z nich z pewnością znajduje się niemal w każdej kuchni. Poniżej przedstawiamy 10 z nich. 

Wierzba biała 

Medycyna ludowa wykorzystywała liście tego pospolicie rosnącego drzewa do okładów na bóle głowy, jednak obecnie stosuje się wyłącznie korę. Chcąc pozyskać ją samodzielnie, warto ten surowiec zielarski stanowi doskonałe źródło garbników, flawonoidów, kwasów organicznych (m.in. kwas salicylowy) oraz glikozydów fenolowych. Wśród tych ostatnich składników najważniejsza jest salicyna, która w żołądku przechodzi w kwas salicylowy. Wraz z flawonoidami wspomaga ona działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, a także pomaga łagodzić nerwobóle, migreny i zmniejszać stany pobudzenia nerwowego. Co ważne, choć ilość salicylanów w sproszkowanej korze białej nie jest duża, to nie powinny jej raczej stosować dzieci, a także osoby chorujące na astmę, uczulone na salicylany, niesteroidowe leki przeciwzapalne bądź przeciwzakrzepowe. 

kora wierzby białej Surowcem zielarskim wierzby białej jest kora Fot. 123RF/PICSEL

Rumianek pospolity 

Poczciwy i bardzo dobrze wszystkim znany rumianek pospolity stosowany jest także wspomagająco w niwelowaniu niektórych przyczyn bólów głowy, jakimi mogą być np. stres czy stany lękowe. Chcąc pozyskać surowiec zielarski z przydomowego ogródka ziołowego, należy zebrać koszyczki rumianku tuż po rozpoczęciu kwitnienia i wysuszyć w ciepłym, zacienionym miejscu. 

Lipa 

W ziołolecznictwie wykorzystywane są suszone kwiatostany lipy, w których znajduje się mnóstwo cennych substancji. Śluzy, fitosterole, olejki eteryczne i garbniki to tylko niektóre z nich. Lipa znana jest głównie ze względu na wspomaganie działania napotnego w czasie przeziębienia, ale może być również pomocna w łagodzeniu stanów napięcia nerwowego, objawiających się właśnie bólem głowy. Należy jednak pamiętać, iż naparów z lipy nie wolno podawać małym dzieciom. 

Bez czarny 

To kolejny surowiec zielarski, kojarzący się głównie z korzystnym działaniem podczas przeziębienia. Cenne dla zdrowia właściwości mają głównie kwiaty i dojrzałe owoce bzu czarnego. Stanowią bogate źródło witaminy C, witamin z grupy B, soli mineralnych i karotenoidów. Ponadto obecne w nim liczne związki wspomagają delikatne działanie przeciwbólowe, które pomaga łagodzić migreny oraz nerwobóle. Co więcej, według niektórych badań, ekstrakt z owoców lub liści bzu czarnego może wspierać działanie antydepresyjne. 

Zobacz także: Wytrwali podejmują się jego uprawy. Jesienią i zimą przyprawa wikingów powinna być w każdym domu

Bez czarny może być wsparciem w walce z migreną. Fot.123RF.com

Malina 

Malina to nie tylko smaczny owoc. To prawdziwa bomba witaminowa, w której roi się między innymi od witaminy A, B1, B2, B3, witaminy C, potasu, cynku, magnezu, polifenoli, kwasów organicznych. Lista związków, które zawiera, jest naprawdę długa! To właśnie one wspomagają działanie wzmacniające, napotne i przeciwgorączkowe, a także wspierają uśmierzanie bólów głowy (najczęściej wywołanych infekcją). Zwykle do naparów wykorzystuje się owoce, rzadziej liście maliny. 

Melisa 

Melisa lekarska to bardzo popularna roślina o lekko cytrynowym smaku, która słynie ze swoich uspokajających właściwości. Liście melisy są bogate w olejek eterycznych i szereg substancji, które pomagają nie tylko łagodzić stany pobudzenia nerwowego, depresję czy stany lękowe, ale także ułatwiać zasypianie.  

Mięta pieprzowa 

Choć może to zaskakujące, ale mięta pieprzowa wspomaga łagodzenie zarówno bólu brzucha, jak i głowy. Olejek miętowy znajdujący się w liściach mięty pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe, które stanowi często przyczynę napięciowego bólu głowy, utrudniającego zasypianie. 

Miłorząb dwuklapowy 

W jego liściach znaleźć można mnóstwo cennych substancji, m.in. glikozydy flawonowe, spośród których warto wymienić kemferol oraz kwercetynę. Związki czynne pomagają rozszerzać naczynia krwionośne i poprawiać krążenie mózgowe. W rezultacie wspomagają łagodzenie bólów głowy, występujących zwłaszcza na tle niedotlenienia. 

Sprawdź również: Tymianek to wszechstronna roślina lecznicza, Jak uprawiać go w ogrodzie i na parapecie?

W liściach miłorzębu znajdują się substancje, pomagające przy bólu głowy. Fot.123RF.com

Imbir lekarski 

Zakrapiany wieczór daje się we znaki? Sięgnij po imbir lekarski. Jego korzeń nie tylko dobrze poradzi mdłościami wywołanymi nadużyciem alkoholu, ale również wynikającym z niego bólem głowy. Uważa się, że może także wspomagać łagodzenie migren i bólów głowy wywołanych infekcją. 

Szałwia lekarska 

Uprawiana jako roślina ozdobna, przyprawowa i równocześnie źródło leczniczych liści oraz ziela. Co ciekawe, liście i ziele nie różnią się składem pod względem związków czynnych, a ich ilością. Znajdują się w nich m.in. olejki eteryczne, garbniki, kwasy organiczne oraz witaminy. Wspomaga działanie antyandrogenne oraz estrogenne, dzięki czemu pomaga uśmierzać bóle głowy związane np. z okresem przekwitania. 

Zioła na ból głowy – jak stosować? 

Oprócz odpowiedniego wyboru zioła, istotne jest jego stosowanie. Zioła nie działają natychmiastowo tak jak leki. W przypadku silnych i długotrwałych bólów głowy nie należy też oczekiwać spektakularnych efektów. W takiej sytuacji dobrze jest stosować je regularnie, przez dłuższy czas i traktować jako terapię wspomagającą.Zwykle stosuje się je w postaci herbatek czy naparów. Mogą być one sporządzone z jednej rośliny lub mieć postać mieszanek ziołowych, które pozwalają na zwiększenie skuteczności ziół wchodzących w ich skład. Kluczową kwestią jest temperatura napoju. Najlepszy jest ciepły napar, pod którego wpływem rozszerzają się naczynia krwionośne. 

Zastanawiasz się, jak zrobić napary i herbatki z wyżej wymienionych ziół? To nic trudnego! Zwykle wystarczy jedną lub dwie łyżeczki ziela zalać szklanką gorącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Z kolei kłącza oraz korzenie dobrze jest ugotować, a następnie ostudzić i przecedzić. Niektóre herbatki można również przygotować, zalewając listki zimną wodą i pozostawiając na 10 godzin, a następnie odcedzając. Tak sporządzoną herbatkę podgrzewa tuż przed wypiciem do pożądanej temperatury. Zioła na ból głowy z powodzeniem mogą być także stosowane w formie okładów na czoło. 

Jak często można pić napary z ziół na ból głowy? 

W zależności od rodzaju zioła, napar można popijać 1-2 razy dziennie lub częściej, jeśli zalecane jest picie jednej szklanki małymi porcjami w ciągu dnia. Ważne jest, aby napar lub herbata ziołowa nie była słodzona. Warto podkreślić, że choć zioła to bezpieczny i często dobry sposób na nieprzyjemne dolegliwości, to codzienny ból głowy może być również objawem innych schorzeń, np. zwyrodnień kręgosłupa, a także poważnych infekcji. Z tego też względu dobrze jest skonsultować go z lekarzem, szczególnie gdy towarzyszą mu dodatkowe objawy. 

Przeczytaj też: Od lat stosowana w medycynie. Lista prozdrowotnych właściwości pokrzywy jest długa

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.