Porady ogrodnicze

Niszczy chwaty, użyźnia glebę i jest miododajna. Jak uprawiać facelię błękitną?

Facelia błękitna to nie tylko efektowna, ale również bardzo pożyteczna roślina kwitnąca. Użyźnia ziemię, eliminuje chwasty, a dodatkowo ma właściwości miododajne. Jest mało wymagająca i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Jak uprawiać facelię błękitną, by kwitła długo i obficie?

Niszczy chwaty, użyźnia glebę i jest miododajna. Jak uprawiać facelię błękitną?
Facelia błękitna to roślina jednoroczna, która w ogrodzie może mieć kilka zastosowań. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Facelia błękitna należy do znanych i lubianych przez ogrodników roślin, które wykazują się dobroczynnym wpływem na otaczającą je zieleń. Jej uprawa jest mało wymagająca, należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad.

Facelia błękitna – charakterystyka

Roślina ta pochodzi z Kalifornii, jednak powszechnie uprawia się ją w wielu innych miejscach na świecie, również w Polsce. Jest to jednoroczna roślina ozdobna dorastająca do wysokości ok. 80 cm. Charakteryzuje się grubymi pędami oraz bujnymi kwiatostanami o jasnoniebieskiej lub fioletowej kolorystyce. Kształtem nieco przypominają one popularne dzwonki.

W okresie kwitnienia facelia błękitna wygląda bardzo efektownie, nadając ogrodowi swojskiego, rustykalnego charakteru. Dobrze komponuje się z kwiatami polnymi, takimi jak margerytki, chabry czy nagietki, dzięki czemu jest chętnie wysiewana na łąkach kwietnych.

Facelia kwitnie od połowy czerwca aż do pierwszych jesiennych przymrozków, które czasem zdarzają się dopiero w listopadzie.

Przeczytaj również: Zdobią ogród do pierwszych przymrozków. Jak zabezpieczyć rozchodniki przed zimą

Wysiew facelii błękitnej

Aby cieszyć się pięknem tej rośliny, należy wysiać nasiona bezpośrednio do gleby – to jedyny skuteczny sposób rozmnażania facelii. Jest ona wrażliwa na przymrozki, dlatego najlepiej wykonać tę czynność, gdy temperatura w nocy nie spada już poniżej 0 stopni Celsjusza – zalecanym przez ogrodników terminem jest koniec kwietnia. W optymalnych warunkach facelia kiełkuje w ciągu 2 tygodni od zasiania.

Jeśli w ogrodzie raz zasadzono facelię, nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności – roślina z łatwością rozsieje się sama tuż po przekwitnięciu, nasiona przezimują w glebie i wzejdą kolejną wiosną.

facelia błękitna Facelia błękitna należy do najlepszych roślin miododajnych, dlatego przez pszczelarzy nazywana jest "królową roślin miododajnych". Fot.123RF.com 

Uprawa facelii błękitnej – jakie warunki należy jej zapewnić?

Roślina ta jest mało wymagająca i stosunkowo odporna na trudne warunki. Dobrze radzi sobie w niemal każdej glebie – dzięki swoim właściwościom użyźnia ją i wzbogaca w niezbędne dla innych gatunków składniki mineralne. Lubi nasłonecznione lub lekko zacienione stanowiska.

Warunkiem optymalnego wzrostu rośliny jest niezbyt obfite podlewanie – nie lubi ona bardzo wilgotnego podłoża, źle toleruje również zastoje wodne, dlatego najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej glebie. W normalnych warunkach nie wymaga dodatkowego podlewania, ponieważ wystarcza jej woda opadowa. O nawodnienie należy zadbać dopiero w momencie przedłużających się upałów lub suszy.

Uprawa facelii błękitnej w ogrodzie lub na łące kwietnej nie wymaga również nawożenia. Jeśli natomiast wysiewa się ją w doniczkach, warto co 3-4 tygodnie podczas podlewania aplikować jej płynny nawóz do roślin kwitnących.

Cięcie facelii w zależności od zastosowania

Jest to roślina jednoroczna, dlatego jeśli pełni jedynie funkcję ozdobną, nie wymaga przycinania (wyjątek stanowią sytuacje, gdy chcemy umieścić ją w wazonie – wtedy warto ściąć najładniejsze pędy zaraz po rozkwicie).

Jeśli natomiast ma ona być wykorzystana jako nawóz zielony, warto zastosować niskie cięcie (kilka centymetrów nad ziemią) przed okresem kwitnienia. Jako roślinę użytkową, facelię wysiewa się zarówno jako przedplon, jak i poplon.

Facelię błękitną można wykorzystać również jako pożytek pszczeli – w takiej sytuacji należy ściąć zwiędłe pędy po przymrozkach (zazwyczaj w okolicach połowy listopada) i przekopać je z ziemią.

Facelia błękitna – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Jasnoniebieskie kwiaty są niezwykle efektowne i przyciągają wzrok, jednak roślina ta ma znacznie więcej do zaoferowania. Jej gęsty i rozbudowany system korzeniowy użyźnia i spulchnia glebę, wzbogacając ją w niezbędne składniki odżywcze. Sprawia to, że w jej towarzystwie, nawet w mało urodzajnej glebie można posadzić wiele gatunków roślin. Świetnie radzi sobie również z większością chwastów, które zagłusza.

Dodatkowo facelia błękitna jest miododajna. Jej nektar stanowi pożywienie dla pszczół, trzmieli, motyli oraz wielu innych owadów latających. Może być wysiewana jako nawóz. Często określa się ją mianem rośliny strukturotwórczej, ponieważ po przekwitnięciu i zaoraniu wzbogaca glebę w próchnicę.

Czasem facelię uprawia się jako roślinę paszową. Szybko się rozprzestrzenia i zawiera dużo białka, co sprawia, że może stanowić wartościowe pożywienie dla zwierząt gospodarskich.

Przeczytaj również: Ogród w listopadzie. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą?

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Niszczy chwaty, użyźnia glebę i jest miododajna. Jak uprawiać facelię błękitną?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.