Wrzosy - rośliny jesieni
Wrzosy to niewielkie krzewinki, które dorastają do 20 – 40 cm wysokości. Część odmian zaczyna zakwitać jeszcze w lipcu, ale większość pełnię rozwoju osiąga na przełomie sierpnia i września — niektóre z nich utrzymują się nawet do listopada. Rośliny wytwarzają pojedyncze, drobne, pełne kwiaty w kolorach fioletu, bieli, różu i czerwieni. Można je uprawiać w ogrodzie, w formie wrzosowiska, ale też na tarasie czy balkonie. Posadzone na zewnątrz są w stanie przetrwać 3-4 lata, trzymane w domu bardzo rzadko dożywają do kolejnego sezonu. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje.
Wrzosy na balkonie i parapecie
Gleba i stanowisko
W naturze wrzosy porastają gleby kwaśne i ubogie – takie też podłoże należy zapewnić im w warunkach domowych. Musi być ono przepuszczalne i piaszczyste, o pH mieszczącym się w przedziale 3,5 – 4,5. Może to być torf lub specjalne ziemie dla gatunków kwasolubnych. Krzewinki te tolerują gleby podmokłe i ciężkie, zawierające wapń.
Wrzosy sadzimy w tradycyjnych, okrągłych doniczkach (dla jednego okazu wystarczy pojemnik o średnicy nie mniejszej niż 15 cm) lub w podłużnych szerokich skrzyniach. Najładniej wyglądają kompozycje złożone z kilku odmian kolorystycznych.
Wrzosy w domu?
Pamiętajmy, że są to rośliny typowo ogrodowe – mimo najszczerszych chęci, nie uda się uprawianie ich w domu. Jeśli chcemy je wykorzystać je jako jesienną dekorację salonu, przenieśmy je do mieszkania jedynie przez parę dni i ułóżmy w chłodnym, ale jasnym miejscu. Najlepiej trzymać je na parapecie, balkonie lub tarasie – koniecznie osłoniętych od silnego wiatru, ale dobrze nasłonecznionych.
Podlewanie i nawożenie wrzosów
Rośliny podlewamy systematycznie, nie dopuszczając ani do przelania, ani do przesuszenia. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. W tym celu nawadniania używajmy wody przegotowanej i odstanej, dzięki temu zmniejszy się w niej zawartość wapnia. Rośliny nawozimy tylko jeden raz w sezonie — zwykle na wiosnę — odżywką dla roślin kwasolubnych.
Zimowanie
Aby rośliny zakwitły w kolejnym roku, należy zapewnić im właściwą ochronę przed mrozem. Okazy posadzone w dużych donicach dołujemy w ziemi, w ogrodzie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, okrywamy pojemniki z każdej strony styropianem, a samą roślinę owijamy agrowłókniną.
Dlaczego wrzosy ze sklepu marnieją?
Przyczyna wydaje się prosta. Doniczki, w których przynieśliśmy do domu dopiero co zakupione wrzosy, jest dla nich zbyt mała i zawiera zbyt mało podłoża. Po przyniesieniu roślin do domu trzeba je przesadzić do nowego, większego pojemnika. Ważne, by ułożyć roślinę na takiej samej głębokości, w jakiej zakopana była w mniejszej osłonce.
Wrzosy a wrzośce
Wrzosy bardzo często bywają mylone z wrzoścami. Na pierwszy rzut oka rośliny te są do siebie bardzo podobne; mają również zbliżone wymagania. W sklepach często bywają wystawiane obok siebie. Ich największą różnicą jest termin kwitnienia – wrzosy zakwitają od sierpnia do października, a wrzośce od lutego do kwietnia. Obie rośliny odróżnić można po kwiatach: wrzośców są dzbanuszkowate i niewielkie, wrzosów – kielichowate. Kupując rośliny na prezent, warto upewnić się, co do rodzaju, który wybieramy. Wrzośce pomylone z wrzosami bardzo szybko obumierają.
Wrzosy - ciekawostki
O wrzosach utarło się mówić, że przynoszą nieszczęście domowi, w którym się pojawią. Nie do końca jest jasne, skąd się wzięły takie przesądy – jego przyczyn jest co najmniej parę. Dawniej uważano, że z roślin tych wiedźmy robiły swoje miotły. Niepokojąca może też być pora ich kwitnienia, przypadająca na okres jesienny — spotkać je jeszcze można w listopadzie, miesiącu kojarzonym ze świętem zmarłych. W Skandynawii wierzy się, że wrzosy sprowadzają choroby i śmierć. Inne kultury przypisywały im właściwości magiczne: odpowiednio spalane wrzosy miały przywoływać deszcz i duchy przodków; trzymane pod poduszką, sprowadzały na śpiącego prorocze sny.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: Galeria "Prezes kochający wrzosy" janka77
Okładka: 123RF/PICSELL