Porady ogrodnicze

Wrzosy na tarasie i na balkonie

Dla wielu jedną z pierwszych oznak nieubłaganie nadchodzącej jesieni są pojawiające się z końcem sierpnia wrzosy. Te małe, urokliwe rośliny doskonale sprawdzają się jako dekoracja tarasu czy balkonu, gdy większość popularnych gatunków przekwita. Ich pielęgnacja nie jest trudna, bardzo często zdarza się jednak, że rośliny te szybko marnieją. Jak pielęgnować wrzosy?

Wrzosy na tarasie i na balkonie

Wrzosy - rośliny jesieni
Wrzosy to niewielkie krzewinki, które dorastają do 20 – 40 cm wysokości. Część odmian zaczyna zakwitać jeszcze w lipcu, ale większość pełnię rozwoju osiąga na przełomie sierpnia i września — niektóre z nich utrzymują się nawet do listopada. Rośliny wytwarzają pojedyncze, drobne, pełne kwiaty w kolorach fioletu, bieli, różu i czerwieni. Można je uprawiać w ogrodzie, w formie wrzosowiska, ale też na tarasie czy balkonie. Posadzone na zewnątrz są w stanie przetrwać 3-4 lata, trzymane w domu bardzo rzadko dożywają do kolejnego sezonu. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje.

Wrzosy na balkonie i parapecie

Gleba i stanowisko
W naturze wrzosy porastają gleby kwaśne i ubogie – takie też podłoże należy zapewnić im w warunkach domowych. Musi być ono przepuszczalne i piaszczyste, o pH mieszczącym się w przedziale 3,5 – 4,5. Może to być torf lub specjalne ziemie dla gatunków kwasolubnych. Krzewinki te tolerują gleby podmokłe i ciężkie, zawierające wapń.

Zobacz więcej zdjęć

Wrzosy sadzimy w tradycyjnych, okrągłych doniczkach (dla jednego okazu wystarczy pojemnik o średnicy nie mniejszej niż 15 cm) lub w podłużnych szerokich skrzyniach. Najładniej wyglądają kompozycje złożone z kilku odmian kolorystycznych.

 

Wrzosy w domu?
Pamiętajmy, że są to rośliny typowo ogrodowe – mimo najszczerszych chęci, nie uda się uprawianie ich w domu. Jeśli chcemy je wykorzystać je jako jesienną dekorację salonu, przenieśmy je do mieszkania jedynie przez parę dni i ułóżmy w chłodnym, ale jasnym miejscu. Najlepiej trzymać je na parapecie, balkonie lub tarasie – koniecznie osłoniętych od silnego wiatru, ale dobrze nasłonecznionych.

Podlewanie i nawożenie wrzosów
Rośliny podlewamy systematycznie, nie dopuszczając ani do przelania, ani do przesuszenia. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. W tym celu nawadniania używajmy wody przegotowanej i odstanej, dzięki temu zmniejszy się w niej zawartość wapnia. Rośliny nawozimy tylko jeden raz w sezonie — zwykle na wiosnę — odżywką dla roślin kwasolubnych.

Zimowanie
Aby rośliny zakwitły w kolejnym roku, należy zapewnić im właściwą ochronę przed mrozem. Okazy posadzone w dużych donicach dołujemy w ziemi, w ogrodzie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, okrywamy pojemniki z każdej strony styropianem, a samą roślinę owijamy agrowłókniną.

Dlaczego wrzosy ze sklepu marnieją?

Przyczyna wydaje się prosta. Doniczki, w których przynieśliśmy do domu dopiero co zakupione wrzosy, jest dla nich zbyt mała i zawiera zbyt mało podłoża. Po przyniesieniu roślin do domu trzeba je przesadzić do nowego, większego pojemnika. Ważne, by ułożyć roślinę na takiej samej głębokości, w jakiej zakopana była w mniejszej osłonce.

Wrzosy a wrzośce
Wrzosy bardzo często bywają mylone z wrzoścami. Na pierwszy rzut oka rośliny te są do siebie bardzo podobne; mają również zbliżone wymagania. W sklepach często bywają wystawiane obok siebie. Ich największą różnicą jest termin kwitnienia – wrzosy zakwitają od sierpnia do października, a wrzośce od lutego do kwietnia. Obie rośliny odróżnić można po kwiatach: wrzośców są dzbanuszkowate i niewielkie, wrzosów – kielichowate. Kupując rośliny na prezent, warto upewnić się, co do rodzaju, który wybieramy. Wrzośce pomylone z wrzosami bardzo szybko obumierają.

Wrzosy - ciekawostki
O wrzosach utarło się mówić, że przynoszą nieszczęście domowi, w którym się pojawią. Nie do końca jest jasne, skąd się wzięły takie przesądy – jego przyczyn jest co najmniej parę. Dawniej uważano, że z roślin tych wiedźmy robiły swoje miotły. Niepokojąca może też być pora ich kwitnienia, przypadająca na okres jesienny — spotkać je jeszcze można w listopadzie, miesiącu kojarzonym ze świętem zmarłych. W Skandynawii wierzy się, że wrzosy sprowadzają choroby i śmierć. Inne kultury przypisywały im właściwości magiczne: odpowiednio spalane wrzosy miały przywoływać deszcz i duchy przodków; trzymane pod poduszką, sprowadzały na śpiącego prorocze sny.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: Galeria "Prezes kochający wrzosy" janka77

Okładka: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.