Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Krzaki uginają się od owoców. Ogrodnik zdradził tajniki uprawy borówki amerykańskiej

Tegoroczne przymrozki spowodowały duże straty w ogrodach. Negatywne skutki wahań temperatury nie ominęły również krzewów borówki amerykańskiej, dlatego wielu z nas ze smutkiem ocenia, że zbiory w tym sezonie nie będą należały do udanych. Nie ulega wątpliwości – w tym roku borówek będzie mniej. Nie mamy już wpływu na ilość owoców, ale możemy jeszcze poprawić ich jakość. Jak sprawić, by borówki były słodkie i duże? Poznaj wskazówki doświadczonego ogrodnika.

Krzaki uginają się od owoców. Ogrodnik zdradził tajniki uprawy borówki amerykańskiej
Niestety borówek w tym roku będzie mniej. Fot. spotluda/123RF.com

Spis treści:

Borówek w tym roku będzie mniej, ale będą duże

Borówka amerykańska jest rośliną długowieczną, która może owocować nawet przez 20 lat. Znana jest z wytrzymałości na chłód – doskonale znosi mróz do -25°C. Na niską temperaturę jest odporna zimą, nie jednak wiosną, gdy kwitnie. Wtedy przymrozki są dla borówki amerykańskiej groźne, ponieważ delikatne kwiaty są bardzo podatne na uszkodzenia. Jeśli zostaną zniszczone, niemożliwe staje się dla niej zawiązanie owoców. Wskutek tego ogrodnicy tracą znaczną część plonów, zanim jeszcze pojawią się one na krzewach.

Niestety, wiosenne przymrozki spowodowały, że w tym roku borówek będzie zdecydowanie mniej. Przetrwała je wyłącznie część kwiatów, więc większość krzewów nie będzie uginała się od owoców jak w poprzednich latach. Na negatywne skutki przymrozków nie mamy wpływu, nie jesteśmy w stanie pobudzić rośliny do ponownego kwitnienia. Możemy natomiast postarać się zadbać o te zawiązki owoców, które pojawiły się na borówce amerykańskiej. Jeśli wykonamy teraz kilka prostych zabiegów, zebrane jagody będą duże, słodkie i pełne aromatu.

Wskutek przymrozków borówek będzie mniej, ale będą miały za to więcej przestrzeni do wzrostu, więc staną się większe. Wskutek przymrozków borówek będzie mniej, ale będą miały za to więcej przestrzeni do wzrostu, więc staną się większe. Fot. sharkyphoto/123RF.com

Przeczytaj również: Duże i soczyste truskawki – uprawa i wymagania. Skorzystaj z najlepszych naturalnych nawozów

Tajniki uprawy borówki amerykańskiej – porady ogrodnika

W tym roku wiosenna aura niemile nas zaskoczyła – w kwietniu nadciągnęły do naszego kraju masy mroźnego powietrza. Nie każdy ogrodnik zdążył zabezpieczyć borówkę amerykańską, często nawet nakrycie agrowłókniną okazało się niewystarczające, więc w wielu przypadkach kwitnące krzewy padły ofiarą przymrozków. Szkody okazały się dotkliwe, zawiązanych owoców jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. Straciliśmy mnóstwo plonów, ale część z nich została na krzakach. Jak o nie zadbać?

Doświadczony ogrodnik, który dzieli się swoją wiedzą na kanale infouprawa w serwisie YouTube, dał nam kilka podpowiedzi. Sprawdź, co zrobić, by owoce borówki amerykańskiej były lepszej jakości:

  • Codzienne podlewanie – gdy borówka amerykańska kwitnie i owocuje, potrzebuje najwięcej wilgoci. Każdy krzak podlewamy 10-20 l wody;

  • Trzykrotne nawożenie – wiosną krzewy zasilamy trzy razy nawozem zakwaszającym glebę;

  • Ściółkowanie – dobrym pomysłem jest rozłożenie wokół roślin trocin lub kory sosnowej, które dodatkowo zakwaszą glebę;

  • Zasilanie wodną zawiesiną leonardytu – czyli środkiem zawierającym m.in. kwasy humusowe. Warto go użyć po to, by roślina zregenerowała się po silnym stresie. Taki preparat pobudzi wzrost nowych, zdrowych pędów. Stosujemy go zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.

Odpowiednia pielęgnacja borówki amerykańskiej zminimalizuje negatywne skutki przymrozków, warto więc poświęcić na nią nieco czasu. Choć owoców w tym roku uzyskamy mniej, mogą być większe i smaczniejsze niż w poprzednich latach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Groźny szkodnik śliw już zaczął działać. Śpiesz się z opryskiem

Uprawa fasoli z orzełkiem. Sadzenie, rozstaw, nawożenie i najlepsze sąsiedztwo

Domowe opryski na mączniaka prawdziwego na pomidorach. Tanie i skuteczne przepisy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.