Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pigwa nie owocuje? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić

Pigwa, mylona niekiedy z gruszą i z pigwowcem, to roślina, która wydaje pyszne i cenione przez sadowników owoce. Niestety jej słabą stroną jest trudność uprawiania. Jakie są powody tego, że nie pojawiają się plony? Czemu pigwa nie chce wydawać owoców lub jest ich bardzo mało?  

Pigwa nie owocuje? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić
Wyjaśniamy, co sprawia, że pigwa nie owocuje. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pigwa pospolita –  ciekawe drzewo o smakowitych owocach  

Pigwa pospolita to drzewo dorastające do 5 metrów, silnie spokrewnione między innymi z gruszą i pigwowcem. W rodzimych warunkach uprawiana jest już od wielu wieków, a oryginalnie pochodzi z terenów Azji Środkowej. Występuje w co najmniej kilku odmianach i zalicza się do rodziny różowatych. Dość charakterystyczną cechą, jeśli chodzi o jej wygląd, są owłosione liście o wybarwieniu ciemnozielonym z jednej strony i szarozielonym z drugiej.    

Najczęściej wypuszcza żółte owoce o kształcie jabłka lub gruszki. Da się je wykorzystywać w różnego rodzaju przetworach takich jak: 

 • dżemy, 
 • konfitury, 
 • aromatyczne nalewki.  

Smak owoców określa się jako dość cierpki, dlatego niewiele osób decyduje się na spożywanie pigwy na surowo. Natomiast podobnie jak w przypadku wielu innych takich „darów natury”, są one zdrowe i bogate w wiele witamin i minerałów.  

Oprócz owoców, pigwa wypuszcza także kwiaty. Białe i miododajne, pojawiają się na gałęziach na początku czerwca.  

Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie: Sok z pigwowca. Właściwości i przygotowanie

Owoce pigwy wykorzystywane są w przetworach.  Fot. 123RF.com

Czemu pigwa nie owocuje?  

Krzewy pigwy owocują w październiku. To właśnie jesienią można już cieszyć się całkiem obfitymi zbiorami. Oczywiście pod warunkiem, że roślina nie została zaatakowana przez szkodniki lub nie zachorowała.  

Czasem jednak nawet, gdy drzewo nie wykazuje oznak chorobowych ani nie widać śladów żerowania pasożytów, owoce i tak się nie pojawiają. Jakie mogą być powody takiego stanu rzeczy? Przyczyn jest wiele, więc warto rozważyć te najbardziej prawdopodobne.  

 • Działanie mrozu i brak zabezpieczenia przed przymrozkami  

Niestety, pigwa pospolita należy do tych roślin, które są wyjątkowo nieoporne na działanie niskich temperatur. Przymrozki bardzo często okazują się zabójcze dla gatunku, przy czym szczególnie niebezpieczne są nagłe zmiany temperatur i zdradliwe poranne ochłodzenia na wiosnę. Pigwa owocuje na łatwo przemarzających młodych krótkopędach, wyrastających ze starszych gałązek, a mroźne powietrze może niemal całkowicie zniszczyć zawiązki.  

Jak się przed tym chronić? Po pierwsze, już na etapie sadzenia zadbaj o to, by ulokować swoją sadzonkę przy południowej ścianie budynku. Zadbaj o odpowiednią osłonę przed wiatrem i chłodem. Dodatkowo, zastosuj odpowiednią osłonę wokół gruntu.  

Pamiętaj o tym, że pigwa lubi miejsca ciepłe i zaciszne. Im lepsze będzie miała warunki do rozwijania się, tym większe prawdopodobieństwo zawiązania się białych kwiatów i dużych żółtych owoców.  

 • Zbyt młody egzemplarz  

Jednym z powodów, dla którego pigwa pospolita nie owocuje, jest zbyt młody wiek rośliny. Pamiętaj o tym, że te drzewka pigwy rozmnożone przez szczepienie wydają owoce dopiero po 4 – 5 latach od posadzenia na właściwym stanowisku.  

Te sadzone z nasion zaowocują nawet za… dekadę. Z kolei dwuletnie „gotowce” również muszą mieć trochę czasu na adaptację. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Nie zawsze brak owocowania to powód do zmartwień.  

Zobacz więcej zdjęć
 • Nieodpowiednio przygotowane stanowisko uprawne  

Jak już zostało wspomniane, pigwa pospolita to wymagający gatunek, który dobrze czuje się na glebach: 

 • żyznych, 
 • idealnie przepuszczalnych, 
 • o kwaśnym odczynie (pH 5,9-6,5), 
 • nie za wilgotnych i nie za suchych.  

Poza tym wymaga ona odpowiednich ilości promieni słońca. Tutaj również wskazane jest wyczucie, bo zarówno zbyt duże zacienie, jak i bezpośrednie nasłonecznienie, nie będzie służyć roślinie. Oczywiście trzeba te zadbać o osłonę przed wiatrem i zimnem.  

Błąd w postaci niedostosowania stanowiska do wymogów drzewa będzie się objawiać właśnie brakiem owoców albo bardzo słabej jakości plonami.  

 • Nieprawidłowe nawożenie lub brak nawożenia  

Kolejna przyczyna również jest powiązana z zaniedbaniami uprawnymi. Musisz pamiętać o tym, że pigwa pospolita wymaga wspomagania nawozami. Na początku bardzo dobrze sprawdzają się nawozy organiczne, na przykład: 

 • biohumus, 
 • przekompostowany obornik, 
 • kompost.  

W kolejnych latach warto też zastosować nawozy mineralne. Szczególnie rekomendowane są preparaty z dużą zawartością takich pierwiastków jak fosfor i potas. Warto je stosować na jesień, co 2 – 3 lata, w dawkach: 10g P2O5 na 1 m²; 8g K2O na 1m².  To właśnie takie składniki będą sprzyjać zawiązywaniu owoców.  

Odwrotny efekt przyniosą jednak specyfiki z zawartością azotu, który sprawia, że na pigwie rozwijają się liście, ale za to kwiaty i owoce zdecydowanie na tym tracą.   

 • Niewłaściwy sposób cięcia  

Pigwa może nie owocować dlatego, że nie ma na czym. Pąki kwiatowe tworzą się na pędach jednorocznych. Zatem im więcej ich będzie, tym większa szansa na uzyskanie pożądanych plonów. To ważna zasada, o której należy pamiętać podczas całego okresu wegetacyjnego rośliny.  

Pierwsze przycinanie trzeba zaplanować tuż po posadzeniu. W przypadku gotowego egzemplarza musisz zastosować przycięcie wstępne na wysokości od 70 do 80 cm, licząc w górę od podłoża.  

Cięcie zasadnicze dotyczy natomiast dojrzałych roślin. Taki zabieg sprzyja formowaniu się korony, która dzięki temu nie jest zbyt zagęszczona. To mogłoby bowiem blokować dostęp światła. Tak zwane prześwietlanie często decyduje o jakości i ilości plonów.  

Kilkuletnich pędów spokojnie możesz się pozbywać, bo im są starsze, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ponownie zaowocują. Zresztą podobna zasada odnosi się także do wielu innych krzewów owocujących uprawianych w polskich ogrodach i sadach.  

Cięcie zawsze planuj w odpowiednim terminie. Najlepszy będzie przełom marca i kwietnia. Natomiast obserwuj warunki atmosferyczne, bo niektóre sezony są dla roślin bardzo surowe. Może się zdarzyć, że nawet podczas astronomicznej wiosny będzie się miało do czynienia z temperaturami bliżej zera. Jeden mroźny tydzień może wówczas całkowicie zniweczyć całoroczne starania.  

Przeczytaj również: Poświęć jej więcej uwagi, a nie pożałujesz. Jak uprawiać pigwę w ogrodzie?

Wiele czynników może wpływać na to, że pigwa nie owocuje. Fot. Pixabay

Pigwa – problemy z uprawą

Brak owocowania to poważny problem, który niejednokrotnie burzy plany, szczególnie gdy dana uprawa nastawiona jest na działalność zarobkową. „Puste” gałęzie mogą niektórych przytłaczać, szczególnie gdy roślina ma teoretycznie zapewnione odpowiednie warunki wzrostu. W takim przypadku warto przeanalizować każdy z czynników i na zasadzie eliminacji określić, co jest źródłem problemu.  

Pamiętaj o tym, że na wzrost i owocowanie ma wpływ nie tylko sam ogrodnik, ale także region, w jakim uprawia się pigwę pospolitą. Czasem nawet taki czynnik jak obszar regionalny Polski może zdecydować o tym, czy drzewo pokaże owoce. I o tym, jakiej jakości one będą. Innym razem jest to kwestia tego, z jakiego miejsca pozyskano sadzonkę.  

Nie załamuj się, jeśli pierwszy uprawiany przez ciebie egzemplarz nie wyda owoców. Poczekaj cierpliwie, a jeśli nawet po latach nic nie będzie się zmieniać, być może wyciągniesz już wnioski na przyszłość. Przy następnych nasadzeniach sytuacja może się odmienić.  

Przeczytaj również:

Syrop z pigwy

Nalewka z pigwy

Dlaczego warto przygotować letnie przetwory?

"Na zdrowie": Dynie pasują do wszystkiego na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.