Porady ogrodnicze

Ten ważny zabieg wykonaj w marcu. Hibiskus będzie gęsty i obsypie się kwiatami

Hibiskus to egzotyczna roślina, która coraz częściej gości w naszych ogrodach i domach. Nazywany różą chińską zachwyca swoimi okazałymi i bardzo dekoracyjnymi kwiatami. Roślina nie tylko pięknie wygląda, ale też posiada wiele właściwości zdrowotnych. Sprawdź, jakie wymagania uprawowe ma hibiskus oraz jak należy go prawidłowo przycinać.

Ten ważny zabieg wykonaj w marcu. Hibiskus będzie gęsty i obsypie się kwiatami
Niewłaściwe przycinanie hibiskusów należy do głównych przyczyn słabego kwitnienia lub jego braku. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka rośliny

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis), nazywany inaczej różą chińską lub ketmią to rodzaj krzewów i roślin zielnych z rodziny ślazowatych. Hibiskus zachwyca przede wszystkim swoimi okazałymi kwiatami, które mogą osiągać średnicę nawet 15 cm oraz błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Na świecie występuje ok.220 różnych gatunków róży chińskiej, które naturalnie porastają tereny Azji. Choć zdecydowana większość z nich nie jest przystosowana do uprawy w naszym klimacie, to na szczęście istnieje kilka ciekawych odmian, które z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie.

Hibiskus ogrodowy - gatunki i odmiany

Jedną z najpopularniejszych odmian hibiskusa ogrodowego jest ketmia syryjska (Hibiscus syriacus), pochodząca z Chin i Tajwanu. Krzew dorasta do trzech metrów wysokości, a jego głównym walorem dekoracyjnym są duże kwiaty, przypominające nieco kwiaty malwy. W zależności od odmiany mogą mieć one kolor biały, czerwony, różowy lub fioletowy. Hibiskus syberyjski dobrze sprawdza się posadzony pojedynczo jako soliter bądź w grupie z innymi kwitnącymi roślinami. Gatunek cechuje się zwartym i gęstym pokrojem, przez co często sadzony jest także w formie żywopłotu.

Do innych odmian, które można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie, zalicza się także:

 • hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos), który charakteryzuje się sztywnymi pędami, ciekawymi liśćmi o zmiennym kształcie oraz dużymi białymi lub różowymi kwiatami. Planując zakup jego sadzonek, warto wiedzieć o tym, że można spotkać się również z innymi jego nazwami np. hibiskus bylinowy lub hibiskus błotnisty.
 • Warty uwagi jest również hibiskus na pniu oraz jego liczne odmiany. Roślina ta doskonale nadaje się do sadzenia w większych donicach, stanowiąc ciekawą dekorację tarasu lub przestrzeni wokół domu. Szczególną sympatią wśród ogrodników cieszy się odmiana róży chińskiej szczepionej na pniu Tricolor. Jak sama nazwa wskazuje, drzewko posiada kwiaty w trzech różnych kolorach - białym, różowym oraz fioletowym.

Hibiskus w ogrodzie - uprawa

 • Różę chińską sadzimy wiosną, roślina preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru.
 • Hibiskus najlepiej rośnie w glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym.
 • Niezwykle istotnym elementem uprawy tej egzotycznej rośliny, jest zapewnienie jej optymalnej wilgotności powietrza. W tym przypadku niezbędne jest codzienne zraszanie róży chińskiej, uważając na to, aby nie zamoczyć zbytnio delikatnych kwiatów.
 • Hibiskus z reguły kwitnie od maja do października. Jednak przy sprzyjających warunkach pogodowych oraz odpowiedniej pielęgnacji kwiaty mogą pojawiać się przez cały rok.
 • Hibiskus to wyjątkowa roślina, która każdego roku zachwyca obfitym kwitnieniem. Dlatego też, w okresie wzmożonego wzrostu warto ją zasilać specjalistycznymi preparatami do roślin kwitnących ogrodowych.  
 • Ciekawostką dla wielu z pewnością będzie fakt, że jego okazałe kwiaty róży chińskiej żyją nie dłużej niż dobę.

hibiskus w ogrodzie Na świecie występuje ok.220 różnych gatunków róży chińskiej. Fot.123RF.com

Róża chińska ogrodowa - pielęgnacja i nawożenie

Roślinę należy systematycznie i obficie podlewać, zwłaszcza latem. Decydując się na zasadzenie róży chińskiej w przydomowym ogrodzie, warto pamiętać o tym, że roślina ta źle znosi przymrozki, w związku z czym niezbędne jest jej odpowiednie zabezpieczenie na zimę. Jeżeli chodzi o inne zabiegi pielęgnacyjne, to niezbędne jest także przycinanie.

Przycinanie hibiskusa krok po kroku

Kiedy przycinać hibiskusa? Cięcie należy wykonać wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu. Zabieg ten wykonuje się w celu nadania roślinie ładnego kształtu, ale nie tylko. Prawidłowo przeprowadzone cięcie wspomaga prawidłowy rozwój oraz kwitnienie rośliny.Cięcie przyda się roślinie także wtedy, gdy doznała przemrożeń na skutek mroźnej zimy. Zabieg powtarzamy każdego roku.

 • Podczas cięcia w pierwszej kolejności należy usunąć stare pędy, uszkodzone lub słabe gałązki.
 • Najpierw przycina się pędy, które nadmiernie zagęszczają koronę od wewnątrz i wszystkie ułożone równolegle gałęzie.
 • Następnie silnie tnie się wszystkie zbyt długie gałęzie nadając im odpowiedni kształt np. kulisty lub półkolisty.
 • Boczne gałęzie przycinany do 5 oczka, a centralny pień krzewu do pożądanej przez nas wysokości. 
 • Co 2-3 tygodnie można uszczykiwać młode pędy, które wyrastają z bocznych odrostów.

Źródło: YouTube: Zielone Pogotowie

Cięcie hibiskusa na formę pienną

W przypadku hibiskusa bylinowego bardzo często roślinę prowadzi się w formie piennej. Zanim jednak powstanie pożądany kształt, roślina może potrzebować kilku lat pielęgnacji i wzrostu.

 • Początkowo usuwamy rozgałęzienia, by pozwolić na swobodny wzrost pędu.
 • Gdy krzew ma dobrą wysokość, odcinamy wierzchołek głównego pędu, co pobudzi wzrost rozgałęzień.
 • Z czasem pojawią się trzy lub cztery pędy boczne, które stworzą konstrukcję korony. Przez 2-3 lata należy pozwolić im swobodnie się rozwijać. Po upływie wskazanego czasu, skracamy je o połowę.

Cięcie odmładzające hibiskusa

Jeżeli krzew rozwija się jednobocznie, albo słabo kwitnie z pewnością przyda się zabieg cięcia odmładzającego. Ścinamy  wszystkie pędy na różnej wysokości od 30 do 50 cm nad ziemią. W następnych miesiącach krzew wypuści nowe pędy w wielu miejscach. Te należy latem mocno prześwietlić.

Hibiskus – szkodniki i choroby

Róża chińska zazwyczaj atakowana jest przez:

 • mączliki,
 • mszyce,
 • przędziorki,
 • wełnowce.

Na szczęście zwalczanie szkodników nie jest ani trudne, ani czasochłonne. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się profesjonalne środki ochrony roślin stosowane w formie oprysku. Jeżeli hibiskus jest zbyt nadmiernie podlewany, wówczas może on zostać zaatakowany również przez pleśń. W tej sytuacji oprócz znacznego ograniczenia nawadniania podłoża, konieczne może być zastosowanie preparatów na choroby grzybowe roślin.

Hibiskus doniczkowy - uprawa i pielęgnacja

Wbrew pozorom uprawa róży chińskiej w domu nie jest trudna. Choć jej uprawa jest stosunkowo prosta i niewymagająca, to warto pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

 • Stanowisko

Podobnie, jak odmiana ogrodowa hibiskus doniczkowy najlepiej rośnie na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Niemniej jednak rośliny nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalna temperatura dla róży chińskiej wynosi 18-21st.C. Latem roślinę można z powodzeniem wystawić na balkon lub taras. W okresie spoczynku, czyli jesienią i zimą hibiskusa należy przenieść w miejsce o temp. 15 st.C.

 • Podlewanie i nawożenie

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne i prawidłowe podlewanie rośliny. Różę chińską należy podlewać obficie, co najmniej dwa razy w tygodniu, nie dopuszczając do sytuacji, w której woda będzie zalegała w podłożu lub donicy. W przeciwnym wypadku korzenie hibiskusa zaczną gnić, co doprowadzi do stopniowego zamierania rośliny. Zimą hibiskusa wystarczy podlewać raz na tydzień. Róża chińska preferuje wilgotne powietrze, dlatego też warto pamiętać o jej codziennym, delikatnym zraszaniu.

Nawożenie przeprowadza się w okresie intensywnego wzrostu. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się profesjonalne nawozy płynne do roślin kwitnących domowych.

 • Przycinanie i przesadzanie

Hibiskus doniczkowy wymaga regularnego corocznego przycinania. Cięcie należy przeprowadzać wczesną wiosną, usuwając stare pędy. Zabieg ten nie tylko wzmocni roślinę, ale dodatkowo także zapewni jej ładny, zwarty pokrój oraz obfite kwitnienie. Jeżeli chodzi o przesadzanie, to czynność tę najlepiej jest wykonać zaraz po cięciu. Wybierając ziemię odpowiednią do hibiskusa, warto zadbać o to, aby była ona żyzna, zasobna w składniki pokarmowe, lekko kwaśna o pH 5,8-6,5.

 • Róża chińska domowa i jej wpływ na zdrowie

Oprócz walorów dekoracyjnych hibiskus posiada także cenne właściwości zdrowotne. Warto wiedzieć o tym, że kwiaty róży chińskiej często wykorzystuje się do zaparzania herbaty, która nie tylko orzeźwia i dodaje energii, ale dodatkowo także wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Hibiskus wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, moczopędne, skutecznie obniża ciśnienie krwi i w naturalny sposób wzmacnia układ odpornościowy.

TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych

Zobacz więcej zdjęć

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ten ważny zabieg wykonaj w marcu. Hibiskus będzie gęsty i obsypie się kwiatami"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.