Porady ogrodnicze

Krzew cały skąpany w kwiatach. Jak uprawiać ketmię syryjską w ogrodzie i donicy?

Ketmia syryjska to ozdobny kwitnący krzew, który w sezonie letnim obficie obsypuje się okazałymi kolorowymi kwiatami. Sprawdźcie, jak uprawiać hibiskus w ogrodzie i w donicy.

Krzew cały skąpany w kwiatach. Jak uprawiać ketmię syryjską w ogrodzie i donicy?
W uprawie ketmii syryjskiej ważne jest wilgotne podłoże. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Ketmia syryjska — charakterystyka

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus), określana także jako ślazowiec syryjski, ślaz drzewny, poślubnik syryjski lub też potocznie hibiskus ogrodowy, to popularny gatunek krzewu należący do rodziny ślazowatych. Roślina od wieków uprawiana była na terenach dawnej Persji, a do Europy trafiła z Syrii w XVI stuleciu. Obecnie uprawiana jest jako roślina w wielu rejonach świata.

Krzew dorasta do dwóch, a czasem nawet trzech metrów wysokości. Jego głównym walorem dekoracyjnym są duże kwiaty, przypominające nieco kwiaty malwy. Pojawiają się one zwykle w lipcu i utrzymują nawet do października. W zależności od odmiany mogą mieć one kolor biały, czerwony, różowy lub fioletowy. Hibiskus syryjski dobrze sprawdza się posadzony pojedynczo jako soliter bądź w grupie z innymi kwitnącymi roślinami. Gatunek cechuje się zwartym i gęstym pokrojem, przez co często sadzony jest także w formie żywopłotu.

Ważną zaletą ketmii syryjskiej jest odporność na mróz, co pozwala jej przetrwać bez większych problemów sezon jesienno-zimowy w rodzimym klimacie.

Ketmia syryjska często mylona jest z różą chińską, czyli tzw. hibiskusem domowym, który uprawia się głównie w domu oraz z ketmią bagienną, która w przeciwieństwie do syryjskiej, jest rośliną bylinową, a nie krzewem.

Ketmia syryjska — odmiany

Poszczególne odmiany ketmii syryjskiej różnią się od siebie głównie kolorystyką, kształtem kwiatów i wysokością krzewu. Do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej okazałych należą:

 • 'Admiral Dewey' - o białych i pełnych kwiatach
 • 'Blue Bird' - o kwiatach niebiesko-fioletowych z burgundowym środkiem
 • 'Pink Giant' - o pojedynczych różowych kwiatach z ciemniejszym wybarwieniem u nasady
 • 'Marina' - o niebieskich pąkach, które po rozkwitnięciu przybierają fioletowy kolor
 • 'Rubis' - o pojedynczych czerwonych kwiatach

Przeczytaj również: Dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie, gubi pąki, usycha?

Istnieje wiele odmian ketmii syryjskiej różniących się kolorystyką i kształtem kwiatów. Fot. 123RF.com

Ketmia syryjska — uprawa

Ketmia syryjska nadaje się do uprawy zarówno w gruncie, jak i w donicach. Gdy spełnimy jej podstawowe wymagania, odwdzięczy się silnym wzrostem i pięknym kwitnieniem. Sprawdźcie, jak uprawiać ketmię syryjską:

 • Sadzenie

Hibiskusy ogrodowe zaleca się sadzić w gruncie wiosną lub jesienią. Wtedy istnieje największa szansa na to, że krzew się przyjmie. Latem podłoże może być zbyt suche. Chcąc posadzić ketmię w pojemniku, pamiętajmy o tym, by zapewnić jej dużą donicę umożliwiającą rozrost korzeni.

 • Ziemia

Ketmii syryjskiej należy zapewnić glebę żyzną, próchniczą, przepuszczalną, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Może być to ziemia kompostowa lub podłoże torfowe do roślin ogrodowych. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Warto mieć, na uwadze, że roślina jest bardzo wrażliwa na suszę.

 • Stanowisko

Hibiskus ogrodowy preferuje stanowisko dobrze nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatru. Posadzony w cieniu nie pokaże w pełni swojego potencjału, kwitnienie będzie słabsze, a kwiaty mniej okazałe.

 • Podlewanie

Ze względu na to, że roślina najlepiej rozwija się w wilgotnym podłożu, należy dbać o jej nawodnienie, zwłaszcza w okresach przedłużającej się suszy. Jeśli zauważymy, że młode pąki zaczynają się zwijać, żółknąć i opadać, to znak, że roślina jest przesuszona.

Przesuszenie może spowodować opadanie pąków. Fot. 123RF.com

 • Nawożenie

Nawożenie hibiskusa należy rozpocząć, gdy zauważymy, że zaczynają rozwijać się pierwsze pąki. Najlepiej w tym celu zastosować wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących, kompost lub biohumus. Nawożenie należy zakończyć najlepiej w sierpniu, by roślina miała czas przygotować się na nadejście zimy.

 • Choroby i szkodniki

Hibiskusowi najczęściej zagrażają:

 • mączliki,
 • mszyce,
 • przędziorki,
 • wełnowce.

Na szczęście ich zwalczanie nie jest ani trudne, ani czasochłonne. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się profesjonalne środki ochrony roślin stosowane w formie oprysku.

Jeżeli hibiskus jest zbyt nadmiernie podlewany lub posadzony jest w miejscu, w którym zalega woda, wówczas może zostać zaatakowany przez choroby grzybowe takie jak:

 • bakteryjna plamistość liści ketmii,
 • antraknoza ketmii,
 • szara pleśń.

W tej sytuacji oprócz znacznego ograniczenia nawadniania podłoża, konieczne może być zastosowanie preparatów na choroby grzybowe roślin.

 • Zimowanie

Ketmia syryjska jest gatunkiem najbardziej odpornym na mróz ze wszystkich innych gatunków hibiskusów, dlatego całkiem dobrze znosi zimy w naszym kraju. Okrywania wymagają jedynie młode krzewy, które na zimę warto zabezpieczyć włókniną lub stroiszem.

W przypadku hibiskusów uprawianych w donicach zaleca się ustawić pojemnik na styropianowej płycie, a doniczkę owinąć włókniną.

 • Cięcie

Hibiskus bardzo dobrze znosi cięcie. Wykonuje się je wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu. Zabieg ten wykonuje się w celu nadania roślinie ładnego kształtu, ale nie tylko. Prawidłowo przeprowadzone cięcie wspomaga prawidłowy rozwój oraz kwitnienie rośliny. Cięcie przyda się roślinie także wtedy, gdy doznała przemrożeń na skutek mroźnej zimy. Zabieg powtarzamy każdego roku.

 • Rozmnażanie

Najłatwiejszy sposób rozmnożenia hibiskusów polega na ukorzenieniu wierzchołków sadzonek. Pędy zielone najlepiej ukorzeniać wiosną, a półzdrewniałe latem.

Ketmia syryjska — zastosowanie w ogrodzie

Ketmia syryjska ze względu na długie i obfite kwitnienie stanowi wyjątkową ozdobę ogrodu. Zarówno krzewy posadzone w ogrodzie, jak i te w donicach ustawionych na balkonach czy tarasach, przyciągają wzrok i dekorują przestrzeń.

Hibiskus ogrodowy świetnie sprawdzi się jako pojedynczy soliter, ale równie dobrze wygląda w towarzystwie innych kwitnących krzewów np. budlei czy hortensji. Ze względu na możliwość formowania i cięcia często wykorzystywany jest również jako roślina na ozdobny żywopłot.

Przeczytaj również: Z jego kwiatów zrobisz pyszną i zdrową herbatę. Jak uprawiać hibiskus w ogrodzie?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Krzew cały skąpany w kwiatach. Jak uprawiać ketmię syryjską w ogrodzie i donicy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.