Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Krzaki porzeczki zaatakowały mszyce. Przygotuj wywar z popularnego wiosennego warzywa

Spośród wielu dolegliwości roślin owocujących mszyca porzeczkowo-czyściecowa jest tą, której szczególnie nie chcemy oglądać. Zniekształcone, poplamione na czerwono liście to nie tylko nieestetyczna zmiana, lecz przede wszystkim dowód na to, że nasze krzewy są poważnie zagrożone. Kolonie mikroszkodników przyczyniają się do rozprzestrzeniania poważnych chorób, które atakując rośliny, prowadzą do ich powolnego obumierania. Chcesz się pozbyć mszyc z porzeczki? Przygotuj wywar ze... szczawiu – sprawdź, on naprawdę działa.

Krzaki porzeczki zaatakowały mszyce. Przygotuj wywar z popularnego wiosennego warzywa
Jak się pozbyć mszyc z porzeczki? Przygotuj wywar ze szczawiu, to proste, tanie i ekologiczne rozwiązanie, które pomoże, gdy zauważysz pierwsze objawy problemu. Fot. AGEphotography/tingeling/CanvaPro

Spis treści:

Mszyca porzeczkowo-czyściecowa – objawy

Nie zawsze uda ci się od razu dostrzec maleńkie owady na pędach i liściach rośliny, ale czerwonych bąbli i zmarszczonej blaszki nie sposób nie zauważyć. Niekiedy kolor plam przypomina ten na owocach porzeczki, na której występują, innym razem wpada on w brunatno-brązowe tony, a jednocześnie wyraźnie zmienia się struktura tkanki liściowej.  

Mszyce odpowiedzialne za te problematyczne zmiany żerują wiosną, co oznacza, że możesz znaleźć je na zainfekowanej roślinie mniej więcej do czerwca. Następnie żarłoczne owady przenoszą się na kolejnego żywiciela, jakim jest czyściec, pięknie wznosząca się roślina wieloletnia o gęsto ściśniętych kwiatach w subtelnym liliowym kolorze. Jednak nie pozostają na niej zbyt długo, bo już jesienią wracają na porzeczki, aby złożyć jaja.

Podejmij odpowiednie kroki, mające na celu pozbycie się szkodników, jeśli tylko dostrzeżesz: 

  • zielonkawe uwypuklenia blaszek liściowych, 
  • delikatne przebarwienia w odcieniach czerwieni lub brązów, 
  • charakterystyczne marszczenia na brzegach liści, 
  • obecność owadów po wewnętrznej stronie liści oraz na miękkich, soczystych szczytach zielonych pędów.

Charakterystyczne objawy mszycy porzeczkowo-czyściecowej na krzewach porzeczki zauważysz przede wszystkim na młodych, niezdrewniałych pędach oraz młodych liściach, z których owady chętnie wysysają soki.

Przeczytaj również: Mszyce obsiadają wszystko, co się da. Wypróbuj stare metody, które zawsze działają

Jak się pozbyć mszyc z porzeczki – przygotuj wywar ze szczawiu

W wyniku aktywnego żeru krzewy porzeczek są wyraźnie osłabione, a tym samym podatne na choroby grzybowe oraz rozwój rozmaitych wirusów, przenoszonych przez lotne szkodniki. Nie chcesz stracić owoców ani całych, dotychczas zdrowo rosnących roślin. Konieczne będzie zastosowanie oprysku, ale nie martw się, nie musisz od razu sięgać po silne, chemiczne środki. Jeśli pierwsze objawy mszycy udało ci się dostrzec dostatecznie szybko, wystarczy domowy preparat... ze szczawiu. Oto prosty przepis, który podpowiedziała mi sąsiadka – robi ten wywar od lat i zawsze działał. Czas wypróbować go na twoich roślinach.

szczaw Jeśli masz w ogródku szczaw, wykorzystaj go inaczej niż zwykle. To nie tylko doskonały składnik zupy czy sałatki, lecz także sprawdzony produkt do przygotowania wywaru... na mszyce. Fot. huertinadetoni/123rf.com

Zanim przejdziesz do przygotowania domowego wywaru ze szczawiu, zajmij się ręczną eksterminacją szkodników. Konieczne jest usunięcie zainfekowanych liści, na których wciąż żerują owady. Nie warto marnować czasu na obrywanie tych, na których pozostały po mszycach tylko brunatno-brązowe plamy, ale jeśli szkodniki wciąż są aktywne, wówczas takie części rośliny koniecznie musisz obciąć. W ten sposób częściowo ograniczysz rozbudowę kolonii. Następnie przejdź do uszykowania wywaru ze świeżo zebranego szczawiu. Możesz wykorzystać ten z grządki lub zebrać go z łąki, to popularnie występująca roślina, nawet w centrach miast porasta wiele zielonych miejsc.

Do pozbycia się mszyc z porzeczki za pomocą wywaru ze szczawiu potrzebujesz:

  • około 300 gramów świeżych liści,
  • odmierzony 1 litr wrzącej wody.

Zalej gorącą wodą wszystkie zebrane wcześniej liście i odczekaj, aż wywar ostygnie. Dopiero wtedy będzie gotowy do użycia w walce z owadami.

mszyce Staraj się reagować natychmiast, jak tylko dostrzeżesz minimalne zmiany koloru i struktury liści. Im szybciej wyeliminujesz mszyce, tym lepiej. Fot. Andrey Maximenko/Nadya Tkach/CanvaPro

Pamiętaj, że gdy kolonia mszyc opanuje krzaczki i problem naprawdę się zaogni, ekologiczne rozwiązania mogą nie przynieść zamierzonych efektów. Dlatego w razie potrzeby miej pod ręką gotowe preparaty do mechanicznego zwalczania owadów, które pozwalają pozbyć się ich w naturalny sposób.

Chemiczne opryski stosuj zawsze w ostateczności, mając na uwadze fakt, że wiele środków przeznaczonych do ich przeprowadzenia jest silnie toksycznych m.in. dla pszczół. Dopóki to możliwe, staraj się samodzielnie szykować mikstury przeciwko szkodnikom, a jest z czego, bowiem jak podpowiadają starsi ogrodnicy, na mszyce potrafi podziałać nie tylko szczaw, lecz także wyciąg z aksamitki, rumianku, mniszka lekarskiego, wywar z czosnku oraz oprysk z powszechnie stosowanego nie tylko w kuchni octu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Likwiduje szkodniki i leczy rany na roślinach. Jak wykorzystać kurkumę do kwiatów w domu i ogrodzie

Co zrobić, gdy mszyce obsiadają pąki kwiatów? Zastosuj wyjątkowo skuteczną miksturę

Najlepszy sposób na zdrowe i dorodne truskawki. Podlej odżywczym płynem dwa razy w sezonie

Dlaczego na porzeczkach nie ma zawiązków owoców? Przygotuj najlepszą wiosenną odżywkę dla tych krzewów

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.