Spis treści:
Najlepsze odmiany arbuza do uprawy w Polsce
W naszym klimacie można uprawiać arbuzy zarówno w gruncie, jak i pod folią. Należą one do dyniowatych i nie są zbyt wymagające. Najlepsze odmiany arbuza do uprawy w Polsce to takie, które są odporne na chłodniejsze temperatury i na choroby grzybowe. Oto polecane odmiany, które poradzą sobie w naszych warunkach:
- ‘Rosario F1’: Jedna z najpopularniejszych odmian w uprawie amatorskiej. Owocuje szybko, a jej owoce są słodkie i soczyste. Dobrze sprawdza się w gruncie i pod osłonami.
- ‘Zorza’: Polska odmiana dostosowana do naszego klimatu. Charakteryzuje się stosunkowo krótkim okresem wegetacji i odpornością na niskie temperatury.
- ‘Janosik’: Odmiana o jasnożółtym miąższu, bardzo ceniona za nietypowy wygląd i słodki smak. Dojrzewa wcześnie, dlatego jest idealna do uprawy w Polsce.
- ‘Sugar Baby’: Klasyczna odmiana o mniejszych owocach (do 5 kg), znana z bardzo słodkiego smaku i krótkiego okresu wegetacyjnego. Nadaje się do uprawy w gruncie i pod folią.
- ‘Crimstar’: Wczesna odmiana, która nadaje się do uprawy w gruncie i pod osłonami. Daje kuliste, okrągłe owoce o wadze od sześciu do dziewięciu kilogramów.
- ‘Crispeed’: Bardzo wczesna odmiana polecana do wiosennego sadzenia. Daje duże owoce, których waga dochodzi nawet do 10 kg.
- ‘Daytona’: Późna odmiana przeznaczona do zbioru jesiennego, która coraz bardziej sprawdza się w naszym klimacie, w którym wrzesień bywa coraz cieplejszy. Daje ogromne (do 14 kg), owalne owoce.
- ‘Amaltea F1’: Bezpestkowa odmiana o intensywnie czerwonym miąższu oraz czarnej skórce. Waga owoców to od 3 do 6 kg.
- ‘Podium F1’: Bezpestkowa odmiana o regularnym kształcie i intensywnie czerwonym miąższem. Jej owoce są stosunkowo niewielkie, do 6 kilogramów, ale bardzo trwałe.
- ‘Złoto Wolicy’: Bardzo wczesna odmiana arbuza o dużych, kulistych owocach z czerwonym miąższem. Skórka owoców jest początkowo zielona, z czasem żółknie.
- ‘Bingo’: Średnio wczesna odmiana ciepłolubna, plenna i szybko rosnąca. Nie rozrasta się mocno, polecana do małych ogrodów.
Powyższe odmiany dają możliwość takiego zaplanowania upraw, by cieszyć się owocami arbuzów przez całe lato. Te dyniowate rośliny są jednoroczne i warto co roku stosować w ich przypadku płodozmian.
Sprawdzony sposób na siew arbuza
Arbuzy najlepiej uprawiać z rozsady, ponieważ bezpośredni siew do gruntu w Polsce rzadko przynosi dobre efekty. Warto wziąć pod uwagę, że okres od wysiania do wysadzenia do gruntu obejmuje około pięciu tygodni, a najlepszym terminem na przeniesienie roślin do ogrodu jest koniec maja. Dlatego siew nasion arbuza w domu najlepiej przeprowadzić pod koniec kwietnia.
Użyj żyznego, lekkiego i przepuszczalnego podłoża. Najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu z perlitem lub gotowe podłoże do rozsady warzyw. Ponieważ nasiona arbuza są duże, każde z nich zasadź w oddzielnym pojemniku, mogą być to torfowe wielodoniczki. Każde ziarnko umieść na głębokości około 2 cm, przysyp ziemią i podlej.
Zapewnij roślinom ciepło i dużo światła. Rozsadę warto trzymać na nasłonecznionym parapecie lub w szklarni. Kiedy pojawią się pierwsze liście, ogranicz podlewanie i rozpocznij hartowanie roślin. Polega to na wynoszeniu ich na zewnątrz w ciągu dnia i chowaniu do domu nocami. Dzięki temu sadzonki będą bardziej odporne i szybciej zaadaptują się w nowych warunkach.
Najlepsza będzie gleba do uprawy arbuzów to lekka, przepuszczalna i bogata w próchnicę. Fot. BigcStudio/CanvaPro
Pielęgnacja arbuza
Uprawa arbuzów we własnym ogrodzie nie nastręcza większych trudności, o ile dostosujesz się do kilku zasad. To rośliny dyniowate, które są nieco mniej odporne na niskie temperatury od samych dyń, co warto brać pod uwagę podczas ich sadzenia. Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji arbuza?
- Stanowisko
Arbuzy uwielbiają słońce. Wybierz najcieplejsze i najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie, dobrze osłonięte od wiatru.
- Gleba
Najlepsza będzie gleba lekka, przepuszczalna, bogata w próchnicę, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 6,0–6,8). Przed sadzeniem warto wzbogacić ją dobrze przekompostowanym obornikiem.
- Sadzenie
Arbuzy sadź do gruntu dopiero na koniec maja. Ich pędy się rozrosną, więc sadzonki powinny być oddalone od siebie na odległość jednego metra.
- Podlewanie
Arbuzy mają duże zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza w czasie wzrostu owoców. Podlewaj je regularnie, ale unikaj przelania. Najlepiej podlewać uprawę rano, bez moczenia liści.
- Nawożenie
Na początku wzrostu stosuj nawozy azotowe, które wesprą rozwój masy zielonej. Od momentu kwitnienia przejdź na nawozy fosforowo-potasowe, które wspierają kwitnienie i dojrzewanie owoców.
Arbuzy mają duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego trzeba je regularnie podlewać. Fot. hskoken/123RF.com
- Pielęgnacja pędów
W polskim klimacie warto ograniczyć liczbę owoców do 2-3 na roślinie. Nadmiar pędów można usuwać, aby roślina skupiła energię na dojrzewaniu owoców.
- Owocowanie i zbiory
Owoce dojrzewają zazwyczaj w sierpniu i wrześniu. O dojrzałości arbuza świadczy matowy dźwięk przy stukaniu, zżółknięty ogonek oraz żółta plama na spodzie owocu.
- Po zbiorach
Po zebraniu owoców usuń resztki owoców i przekop glebę. Warto w tym miejscu zastosować zmianowanie i przez kolejny sezon uprawiać inne rośliny (np. rośliny strączkowe), aby gleba odpoczęła.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Mrówki i mszyce na drzewach i krzewach owocowych. Nie musisz pryskać, posmaruj kawałek pieńka
Pikowanie pomidorów w kwietniu. Najlepsze podłoże do pikowania, obornik nie będzie potrzebny
Szybki wzrost, duże i zdrowe główki czosnku. Prosty zabieg, o którym nikt nie pamięta