Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Gnicie śliwek na drzewie. Dlaczego śliwki gniją, jak temu zapobiegać?

Śliwki to popularne drzewa owocowe, które są coraz chętniej uprawiane w przydomowych ogrodach i sadach. Wydają smaczne, mięsiste owoce o wielu cennych właściwościach. Zdarza się jednak, że śliwki, zamiast dojrzewać, gniją na drzewie. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Dowiedz się, dlaczego śliwki gniją na drzewie i jak temu zapobiegać.

Gnicie śliwek na drzewie. Dlaczego śliwki gniją, jak temu zapobiegać?
Przyczyn gnicia śliwek na drzewie może być kilka, Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego śliwki gniją na drzewie? Przyczyny

Śliwki są cenione ze względu na bardzo smaczne i zdrowe owoce, które świetnie nadają się zarówno na przetwory, jak i do bezpośredniego spożycia. Ich dojrzewanie przypada zazwyczaj na okres od lipca do końca sierpnia. Jednak czasem się okazuje, że zamiast dorodnych owoców znajdujemy na drzewach śliwki gnijące. Niestety jest to częsty problem, który spędza sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Dlaczego śliwki gniją na drzewie? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

Najczęstszym powodem, dla którego śliwki gniją na drzewie, jest choroba grzybowa – brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Zazwyczaj atakuje już wiosną, w okresie kwitnienia. Wtedy porażone chorobą kwiaty i liście śliwki więdną i zasychają, a pędy zamierają. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych poraża też owoce – w miarę dojrzewania pokrywają się gnijącymi plamami, na których dostrzec można zarodniki grzyba. Zgniłe śliwki nie spadają z drzewa, a tylko mumifikują się i usychają.      

gnicie śliwek na drzewie Najczęstszą przyczyną gnicia śliwek na drzewie jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Fot.123RF.com

  • Uszkodzenia mechaniczne

Śliwki mogą gnić na drzewie z powodu uszkodzeń mechanicznych. Poważne zagrożenie dla drzew stanowią ptaki i owady, które uszkadzają owoce. Ponadto przenoszą groźne patogeny wywołujące gnicie śliwek na drzewie. Najgroźniejszym szkodnikiem tych drzew owocowych jest bez wątpienia owocówka śliwkóweczka. Jej żarłoczne larwy żerują wewnątrz owocu i zanieczyszczają go swoimi odchodami. Takie śliwki są bardzo podatne na gnicie.

  • Nieodpowiednio dobrane stanowisko

Kolejnym powodem gnicia śliwek na drzewie jest niewłaściwe stanowisko. Rośliny te najlepiej rosną w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Jeśli zostaną posadzone w cieniu, mogą wystąpić pewne problemy podczas procesu uprawy. Niewystarczająca ilość światła słonecznego sprzyja m.in. rozwojowi chorób grzybowych, co może doprowadzić do gnicia śliwek na drzewie.

Przeczytaj również: Choroby i pasożyty drzew owocowych. Jak sobie radzić?

  • Nieprawidłowa pielęgnacja

Gnicie śliwek na drzewie jest też wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, a także błędów w nawożeniu. Rośliny te są bardzo wrażliwe na niedobory boru. To właśnie ten pierwiastek wpływa na stan owoców. Na skutek niedoboru boru śliwki pękają oraz zwiększa się ich podatność na choroby grzybowe powodujące ich gnicie na drzewie.        

Jak zapobiegać gniciu śliwek na drzewie?

Aby zapobiec gniciu śliwek na drzewie, należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Co roku należy przeprowadzać tzw. cięcie prześwietlające. W tym przypadku usuwa się pędy rosnące do środka, nadmiernie zagęszczające koronę oraz te, które się ze sobą krzyżują. Oprócz tego należy wycinać gałęzie uschnięte, przemarznięte oraz porażone przez choroby i szkodniki. Regularne cięcie śliwy pozwoli zapewnić wszystkim pędom dostęp do światła oraz dobrą cyrkulację powietrza. Pomoże to zlikwidować siedliska szkodników i szkodliwych patogenów.  

Równie ważne jest regularne zbieranie dojrzałych owoców, dzięki czemu nie dopuścimy do ich gnicia na drzewie. Co więcej, przejrzałe owoce przyciągają owady i ptaki, a także stanowią siedlisko chorób i szkodników. Jeśli twoje drzewa zostały zaatakowane przez chorobę grzybową, należy przede wszystkim usunąć porażone owoce, liście, a nawet fragmenty pędów. Niezwykle ważne jest też usuwanie śliwek gnijących, a także wszystkich opadłych i leżących pod drzewem.     

Czym pryskać śliwki, żeby nie gniły? Naturalne opryski

Jak uchronić śliwki przed chorobami i gniciem? Z pomocą przyjdą opryski profilaktyczne. Zamiast sięgać po specjalistyczne produkty, wypróbuj naturalne preparaty, takie jak oprysk z chrzanu, wyciąg z krwawnika pospolitego lub wywar ze skrzypu polnego. Co więcej, środki te mogą być także stosowane w początkowych fazach chorób grzybiczych.  

Czym pryskać śliwki, żeby nie gniły? Przygotuj oprysk ze skrzypu polnego, który stanowi naturalne remedium na choroby grzybicze. Jego przygotowanie jest proste i nie powinno sprawić żadnych trudności. Kilogram skrzypu polnego zalej 10 litrami wody i odstaw na dobę. Po tym czasie doprowadź mieszankę do wrzenia i gotuj przez około 30 minut. Po ostygnięciu rozcieńcz preparat z wodą w proporcji 1:3, przelej do spryskiwacza i wykonaj oprysk śliwki. Regularne stosowanie preparatu sprawi, że śliwki na drzewach nie będą gniły. Dzięki temu twoje plony będą obfite i dorodne.        

Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

"Na zdrowie": Śliwka węgierka. Źródło cennych przeciwutleniaczy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.