Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zaprawianie czosnku przed sadzeniem. Czy trzeba to robić i co daje ten zabieg?

Wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę czosnku w swoim ogrodzie. Nie jest ona wymagająca, ale niestety nie zawsze kończy się powodzeniem. Zdarza się, że warzywo choruje lub zostaje zaatakowane przez szkodniki, przez co cebule gniją, a liście żółkną i usychają. Aby tego uniknąć, niektórzy stosują zaprawianie czosnku przed sadzeniem. Czy warto to robić? Czym zaprawiać czosnek? Sprawdź, jak przygotować ząbki do sadzenia.

Zaprawianie czosnku przed sadzeniem. Czy trzeba to robić i co daje ten zabieg?
Aby zagwarantować sobie zdrowe plony, wiele osób zaprawia czosnek przed sadzeniem. Czy warto to robić? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co daje zaprawianie czosnku przed sadzeniem?

Czosnek to roślina, która ceniona jest za niezrównany smak i moc wartości odżywczych. Trudno wyobrazić sobie bez niego dania kuchni polskiej, dlatego nikogo nie dziwi, że warzywo to rośnie w większości przydomowych ogródków w naszym kraju. Uprawa czosnku uznawana jest za niekłopotliwą, jednak nie zawsze udaje się uniknąć porażenia roślin przez choroby czy zaatakowania ich przez szkodniki. Aby zagwarantować sobie zdrowe plony, wiele osób w odpowiedni sposób przygotowuje ząbki, zanim posadzi je w gruncie. Częstą praktyką jest moczenie ząbków w roztworach. Co daje zaprawianie czosnku przed sadzeniem?

Zanurzanie czosnku w zaprawach przynosi szereg korzyści. Ma przede wszystkim zapobiec rozwojowi chorób grzybowych, zwiększyć odporność roślin na ataki szkodników glebowych, a także poprawić wytrzymałość czosnku na mróz. Nie możemy jednak zakładać, że samo zaprawianie czosnku przed sadzeniem zapewni nam duże plony. Na zdrowie tych roślin ma wpływ szereg czynników. Jeśli zaniedbamy jakikolwiek z nich, zaprawianie ząbków nam nie pomoże.

Szanse na powodzenie uprawy zwiększy sadzenie dużych i nieuszkodzonych ząbków czosnku, na których nie ma objawów gnicia. Sadzenie dużych i nieuszkodzonych ząbków czosnku, na których nie ma objawów gnicia, zwiększy szanse powodzenia uprawy. Fot. CanvaPro

Szanse na powodzenie uprawy zwiększy sadzenie dużych i nieuszkodzonych ząbków, na których nie ma objawów gnicia. Ważne jest również, aby nie uprawiać go w tym samym miejscu, co rok temu ani po innych warzywach cebulowych (np. porze lub cebuli). Pamiętajmy też, że czosnek ma duże wymagania glebowe, dlatego powinien rosnąć w podłożu żyznym i bogatym w składniki odżywcze. Nie możemy zapominać także o regularnym podlewaniu główek, unikając jednak nadmiernej wilgoci. Wpływ na powodzenie uprawy ma też dobór odpowiedniej odmiany czosnku, a także głębokość, na jakiej sadzimy ząbki w glebie i nawożenie roślin.

Jeśli chcemy zbierać dorodne główki czosnku z własnej grządki, powinniśmy przede wszystkim zadbać o wymienione wyżej warunki uprawy. Zaprawianie czosnku przed sadzeniem warto potraktować jako zabieg dodatkowy.

Przeczytaj również: Rustykalna uprawa czosnku. Mało znana, ale bardzo wydajna metoda

Czym zaprawiać czosnek?

Chcąc wesprzeć uprawę czosnku zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu, przed posadzeniem w gruncie możemy go zaprawić. Mamy do wyboru wiele środków – zarówno tych, które można zakupić w sklepie, jak i przygotowywanych samodzielnie. Czym zaprawiać czosnek? Możemy użyć nadmanganianu potasu, w którym ząbki powinny być moczone przez co najmniej 12 godzin. Pomocna okaże się również sól kuchenna. Do przygotowania roztworu potrzebujemy 5 l wrzątku i 3 łyżki soli kamiennej. Po wystudzeniu zanurzamy w nim czosnek na 30 minut.

Czosnek można zaprawiać również w roztworze z dodatkiem popiołu drzewnego. Do 2 l wody dodajemy 400 g popiołu i doprowadzamy do wrzenia. W tym momencie zdejmujemy z palnika, a następnie odstawiamy do wystudzenia. Do roztworu wrzucamy ząbki czosnku i moczymy je przez 2 godziny. Aby zabezpieczyć warzywo przed rozwojem chorób grzybowych, możemy wykorzystać także gotowy fungicyd Miedzian 50 WP zgodnie z zaleceniami na etykiecie produktu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zanim posadzisz czosnek zimowy, zabezpiecz go. Główki urosną duże i nie będą gniły

Najlepsza metoda na przechowywanie czosnku. Nie wysycha, ani nie gnije

Jak przygotować ziemię pod sadzenie czosnku? Regeneracja gleby przyniesie większe plony

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.