Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czym nie wolno nawozić czosnku? Fatalny błąd ogrodników na zwiększenie plonów

Czosnek możemy sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Niezależnie od pory roku, którą wybierzemy na rozpoczęcie uprawy, rośliny warto zasilić w niezbędne składniki pokarmowe. Odpowiedni nawóz zagwarantuje, że główki wyrosną duże i zdrowe, natomiast niewłaściwie dopasowany znacznie pogorszy plonowanie. Sprawdź, czym nie wolno nawozić czosnku, a co powinno znaleźć się w dołku podczas sadzenia.

Czym nie wolno nawozić czosnku? Fatalny błąd ogrodników na zwiększenie plonów
Niektórych nawozów nie można stosować do upraw czosnku. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Sadzenie czosnku zimowego

Czosnek jest chętnie uprawiany w naszych przydomowych ogrodach. Cenimy go nie tylko za wszechstronne działanie lecznicze, ale również nieprzeciętne walory smakowe. Uprawę tego warzywa możemy założyć w dwóch terminach: wiosennym oraz jesiennym. Czosnek zimowy, czyli ozimy, dojrzewa znacznie wcześniej niż odmiany wiosenne, a także wykazuje większą odporność na choroby. Niewątpliwie największą korzyścią rozpoczynanej jesienią uprawy jest fakt, że główki czosnku zimowego osiągają naprawdę imponujące rozmiary w porównaniu z roślinami jarymi.

Decydujący wpływ na plonowanie ma jednak nie tylko termin sadzenia czosnku. Dorodne główki uzyskamy tylko na podłożach zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe, dlatego zwłaszcza w przypadku ubogich gleb nie możemy zapomnieć o odpowiednim nawożeniu. Sadzenie czosnku zimowego powinno zostać poprzedzone nawożeniem obornikiem. Zabieg ten warto przeprowadzić nawet na rok przed założeniem uprawy. Do zasilenia jej w składniki pokarmowe można wykorzystać również inne naturalne nawozy, np. dojrzały kompost czy mączkę bazaltową.

Zamiast wywaru z pokrywy do nawożenia czosnku zimowego wykorzystajmy popiół drzewny. Zamiast wywaru z pokrywy do nawożenia czosnku zimowego wykorzystajmy popiół drzewny. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Zanim posadzisz czosnek zimowy, zabezpiecz go. Główki urosną duże i nie będą gniły

Co dodać do dołka podczas sadzenia czosnku zimowego?

Dobrą praktyką podczas sadzenia czosnku zimowego jest dodawanie do każdego dołka popiołu drzewnego, który stanowi doskonałą alternatywę dla gotowych nawozów mineralnych, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Podobnie jak tego typu preparaty popiół zawiera potas, wapń, fosfor, siarkę oraz inne pierwiastki niezbędne dla zdrowego wzrostu warzywa. Dodatek naturalnego nawozu sprawia, że czosnek przeznaczony na wczesny zbiór jest dorodny, a także ma silne korzenie, dzięki czemu jest w stanie w doskonałej kondycji przetrwać zimę. Warto nadmienić, że popiół drzewny równocześnie odkwasza glebę.

Czym nie wolno nawozić czosnku?

Skoro znamy już odpowiedź na pytanie, co warto stosować podczas sadzenia czosnku zimowego, dowiedzmy się, czego za wszelką cenę musimy unikać. Nieodpowiednio dobrany nawóz sprawi, że nie uzyskamy wysokich plonów – zebrane główki będą rozczarowująco małe i słabo rozwinięte. Czym nie wolno nawozić czosnku? Nie każdy wie, że popularny wśród ogrodników napar z pokrzywy nie może być wykorzystywany przy uprawie czosnku. Dokarmianie tych warzyw naturalnymi preparatami z pokrzywy może prowadzić do przykrych konsekwencji. Czosnek wytworzy silne pędy kwiatowe, które będą odbierać znajdującym się w podłożu główkom cenne składniki odżywcze. Warto wiedzieć, że pokrzywa nie powinna być wykorzystywana jako nawóz również w przypadku upraw roślin strączkowych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak przygotować ziemię pod sadzenie czosnku? Regeneracja gleby przyniesie większe plony

Sadzenie czosnku jesienią. Co zrobić, żeby mieć duże i zdrowe plony?

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.