Porady ogrodnicze

Raz na zawsze wygoni kleszcze i ślimaki z ogrodu. W dodatku odżywi rośliny

Ziemia okrzemkowa, znana również jako diatomit to skała utworzona z pancerzyków okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów. W jej skład wchodzi m.in. krzemionka co sprawia, że jest doskonałym źródłem krzemu. Powszechnie bywa wykorzystywana przez rolników, ale warto również włączyć ją do pielęgnacji ogrodu – nie tylko bowiem odżywia rośliny, ale też pomaga zwalczyć plagę kleszczy i innych szkodników.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Ziemia okrzemkowa, ziemia diatomiczna czy po prostu diatomit to rodzaj skały osadowej, która powstała z pancerzyków okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów. Ma postać białego lub białożółtawego proszku, jest lekka, miękka i pylasta. Ma szerokie zastosowania przemysłowe – bywa stosowana jako środek filtrujący, bielący, absorbent, dodatek w nawozach sztucznych, środkach owadobójczych, kosmetykach, żywności i wielu innych. Dostępna jest do kupienia w dwóch wariantach jakościowych: przemysłowej i przeznaczonej do stosowania w przetwórstwie spożywczym - tę drugą można stosować w ogrodzie do pielęgnacji roślin. Ziemia okrzemkowa zawiera duże ilości krzemu, wapnia, sodu, magnezu oraz manganu, cyrkonu i boru.

Stosowanie ziemi okrzemkowej w ogrodzie

Uniwersalny repelent na szkodniki

Ziemia okrzemkowa jest naturalnym i uniwersalnym środkiem insektobójczym. Doskonale sprawdzi się do zwalczania różnych szkodników atakujących rośliny w ogrodzie, takie jak mrówki, mszyce, ślimaki, czy larwy chrząszczy. Ziemia okrzemkowa przylega i mechanicznie uszkadza powłoki szkodników, co nie tylko je odstrasza i ogranicza ich rozmnażanie, ale też powoduje ich szybsze obumieranie. Oblepione diatomitem owady czy mięczaki szybko wytracają wilgoć, co sprawia, że w praktyce zasuszają się na śmierć. Poznaj inne sposoby na ślimaki w ogrodzie!

 fot. 123RF/PICSEL

Wzmocnienie dla roślin

Z powodu wysokiej zawartości krzemu, ziemię diatomiczną można stosować do wzbogacania gleby w ten pierwiastek. Jest on roślinom niezbędny do wytwarzania mechanizmów obronnych przeciw niesprzyjającym czynnikom środowiskowym: okresowym suszom, przesoleniu, poparzeniach słonecznych, oddziaływaniu bardzo niskich lub wysokich temperatur czy zacienieniu. Dodatkowo wzmacnia on odporność roślin na działanie patogenów, owadów, ślimaków oraz infekcje grzybicze. Krzem wzmacnia komórki roślin, przez co stają się one twardsze i sztywniejsze, co ułatwia m.in. przenikanie tlenu do korzeni oraz polepsza zdolność do przeprowadzania fotosyntezy.

Na nawożenie krzemem doskonale reagują pomidory, ogórki, bakłażany, truskawki, poziomki, trawy i krzewy ozdobne.
Ziemię okrzemkową jako nawóz warto stosować z jeszcze jednego powodu: dzięki jej wysokiej porowatości i właściwościom absorpcyjnym spowalniają wysychanie podłoża.

Zobacz więcej zdjęć

Preparat na kleszcze

Ciepła zima i obfite deszcze stworzyły świetne warunki do rozwoju kleszczy, które coraz częściej można spotkać we własnym ogrodzie. W jaki sposób się ich pozbyć? Tutaj również z pomocą przychodzą właściwości ziemi diatomicznej.

Ziemia okrzemkowa – jak stosować w ogrodzie?

Diatomit wysypujemy na podłoże, pod roślinami lub na liście. Unikajmy obsypywania nim kwiatów, ponieważ może zaszkodzić zapylaczom. Stosujmy go rano lub wieczorem, kiedy na roślinach pojawi się rosa. Najlepiej używać go raz na miesiąc.

Z ziemi okrzemkowej przygotować można również oprysk, który zapobiegnie ponownemu pojawieniu się szkodników na roślinach – na 1 litr wody należy użyć ok. 1/3 szklanki ziemi okrzemkowej.

Cienką warstwą ziemi diatomicznej raz na jakiś czas podsypywać można również rośliny doniczkowe.

UWAGA: używając, diatomitu uważajmy, by nie dostał się on do oczu. Unikajmy również wdychania dużej ilości pyłu.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Raz na zawsze wygoni kleszcze i ślimaki z ogrodu. W dodatku odżywi rośliny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.