Porady ogrodnicze

Rustykalna uprawa czosnku. Mało znana, ale bardzo wydajna metoda

Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że czosnek sadzony w gruncie jesienią gwarantuje wcześniejszy plon. Decydując się na ten termin, możemy spodziewać się zdrowych i dużych główek o regularnym kształcie nawet na miesiąc przed odmianami jarymi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jesienną uprawę czosnku można poprowadzić na różne sposoby. Najciekawszy pomysł na nią mieli nasi przodkowie, którzy zakładali zagony niewymagające spulchniania czy pielenia. Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest rustykalna metoda uprawy czosnku.

Rustykalna uprawa czosnku. Mało znana, ale bardzo wydajna metoda
Jak sadziły czosnek nasze prababki? Fot. CanvaPro

Spis treści: 

 Jesienne sadzenie czosnku 

W naszym kraju możemy uprawiać zarówno czosnek wiosenny (jary), jak i jesienny, nazwany ozimym bądź zimowym. Wielu ogrodników decyduje się na sadzenie czosnku jesienią, ponieważ ten termin przynosi zdecydowanie najwięcej korzyści. Odmiany zimujące na zagonach wyróżniają się dobrze ukształtowanymi, imponujących rozmiarów główkami. Dodatkowym atutem czosnku ozimego jest przyspieszony termin zbioru. Główki czosnku sadzonego w gruncie jesienią są dojrzałe nawet miesiąc wcześniej niż odmian wiosennych. Ponadto odznaczają się one większą odpornością na choroby i są rzadziej atakowane przez szkodniki. 

Jesienne sadzenie czosnku najlepiej zaplanować na wrzesień lub październik. Prace warto wykonać w momencie, gdy zagony opustoszeją, a gleba nie będzie jeszcze zamarznięta. Musimy zrealizować je odpowiednio wcześnie (zanim wystąpią lokalne przymrozki), aby czosnek zimowy zdążył się odpowiednio ukorzenić. Jeśli damy mu na to odpowiednio dużo czasu, z pewnością w doskonałej kondycji przetrwa w gruncie chłodne miesiące. Właściwy termin to jednak tylko połowa sukcesu. Aby otrzymać duże i zdrowe ząbki, musimy zagwarantować, że czosnek ozimy będzie miał jak najlepsze warunki wzrostu. 

Posadź czosnek jesienią, aby latem zebrać imponujących rozmiarów główki. Posadź czosnek jesienią, aby latem zebrać imponujących rozmiarów główki. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Czym nie wolno nawozić czosnku? Fatalny błąd ogrodników na zwiększenie plonów

Rustykalna metoda uprawy czosnku 

Naszym przodkom nie trzeba było tłumaczyć, że im lepsze warunki ma czosnek zimujący w gruncie, tym większych główek można się spodziewać podczas letnich zbiorów. Zdając sobie z tego sprawę, robili wszystko, aby rośliny czuły się na zimowym zagonie jak najlepiej. Warto poznać ich sekrety i spróbować wprowadzić staroświeckie rozwiązania we własnym ogrodzie, aby podobnie jak nasze prababki i pradziadowie w prosty sposób uzyskiwać dorodne główki.  

Stosowana niegdyś rustykalna metoda uprawy czosnku miała kilka etapów. We wrześniu, na miesiąc przed jesiennym sadzeniem czosnku, grządka była czyszczona i wyrównywana, po czym rozkładano na niej ściętą trawę. W październiku główki czosnku były dzielone na ząbki, a następnie sadzone w dołkach na zagonie, na którym nadal znajdowała się trawa. Ważne było, aby zachowana została odległość 15 cm między poszczególnymi roślinami. Po posadzeniu czosnku zimowego grządkę ściółkowano grubą warstwą opadłych liści. Dzięki temu zagonów nie trzeba było spulchniać ani usuwać z nich chwastów. Uprawę należało wnikliwie obserwować – gdy tylko rośliny wypuszczały pędy, usuwano je, aby wszystkie składniki odżywcze z gleby trafiały wyłącznie do główek. W kolejnym sezonie, po zebraniu plonów, zagony ponownie ściółkowano trawą. Dzięki wszystkim tym zabiegom czosnek tworzył duże i zdrowe główki. 

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Zanim posadzisz czosnek zimowy, zabezpiecz go. Główki urosną duże i nie będą gniły

Ściółki organiczne i nieorganiczne. Wybierz odpowiednie do swojego ogrodu

Najlepsza metoda na przechowywanie czosnku. Nie wysycha, ani nie gnije

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.