Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zmienia kolor o każdej porze roku. Sadzenie głogownika na żywopłot

Poszukując nietuzinkowego krzewu do ogródka, warto rozważyć posadzenie głogownika. Roślina ta ma wiele ciekawych odmian. Jej pokrój sprawia, że doskonale nadaje się na stworzenie efektownego żywopłotu. Jakie wymagania ma głogownik i o czym trzeba pamiętać, jeśli chodzi o pielęgnację owego krzewu? Wyjaśniamy.

Zmienia kolor o każdej porze roku. Sadzenie głogownika na żywopłot
Głogownik to krzew idealny na żywopłot. Zmienia kolory według pór roku. Fot. Mike Bird/CanvaPro

Spis treści:

Głogownik – efektowny krzew na żywopłot

Głogownik (Photinia) to krzew lub drzewo, które należy do rodziny różowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej i wschodniej Azji – tam też występuje w środowisku naturalnym. Może osiągać nawet 15 m wysokości. Charakteryzuje się niezwykłymi walorami ozdobnymi, które mogą różnić się w zależności od konkretnej odmiany.

Wiele osób wykorzystuje głogownik do stworzenia efektownego żywopłotu. Wynika to z faktu, iż owa roślina jest dość rozłożysta i gęsta. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by posadzić głogownik z myślą o zaaranżowaniu na otwartej przestrzeni przyciągającego wzrok solitera.

Ciekawe odmiany głogownika

Prawdopodobnie najpopularniejszym gatunkiem głogownika w Polsce jest głogownik Frasera. Charakteryzuje się dość szybkim tempem wzrostu oraz całkiem dobrą odpornością na mróz. Osiąga około 2 m wysokości. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych odmian rzeczonej rośliny. Mowa tutaj między innymi o odmianach takich jak:

  • 'Pink Marble';
  • 'Robusta';
  • 'Birmingham';
  • 'Red Robin';
  • 'Little Red Robin'.

Warto również zwrócić uwagę na głogownika kosmatego – jest to gatunek dorastający do wysokości około 3 m, choć czasem zdarzają się wyższe okazy. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi, które w sezonie jesiennym zabarwiają się na pomarańczowo i czerwono. W przeciwieństwie do głogownika Frasera głogownik kosmaty jest dość wrażliwy na mróz.

Głogownik występuje w wielu ciekawych i barwnych odmianach. Fot.jackmack34/Michel Viard/CanvaPro

Sadzenie głogownika na żywopłot

Ze względu na swój pokrój oraz walory estetyczne, głogownik jest rośliną często wykorzystywaną do tworzenia żywopłotów. Roślinę najlepiej sadzić wiosną bądź wczesną jesienią. Choć jest to krzew dość odporny na działanie mrozów, to młodsze okazy warto okrywać na zimę.

Podczas sadzenia głogownika na żywopłot, należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy sadzonkami – od 60 cm do około 1 m. Po posadzeniu roślin dobrze jest je obficie podlać. Należy zaznaczyć, że krzewy (szczególnie młodsze okazy) źle znoszą susze, wobec czego odpowiednie nawadnianie jest kluczowe.

Przeczytaj również: Jak uprawiać głogownika? Oryginalny krzew o wyjątkowych liściach i zastosowaniu

Jakie wymagania ma głogownik?

Głogownik najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek dobrze poradzi sobie również w półcieniu. Istotne okazuje się podłoże – roślina najlepiej wzrasta w żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie o odczynie od lekko zasadowego do lekko kwaśnego. Przed umieszczeniem sadzonek głogownika w ziemi, warto wymieszać podłoże z piaskiem bądź drobnym żwirem. Taki zabieg zapewni krzewom lepszy drenaż.

Głogowniki nie wymagają przycinania. Jeśli jednak chcemy je uformować, to wówczas za cięcie powinniśmy się zabrać po zakończeniu kwitnienia. Nie należy zapominać o nawożeniu – wczesną wiosną dobrze jest zastosować wieloskładnikowe nawozy, dzięki którym pobudzimy rośliny do wzrostu.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czy klej entomologiczny niszczy korę drzew? Ogrodnik rozwiewa wątpliwości

Głogownik na żywopłot. Ciekawe odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Żywopłot liściasty czy iglasty? Najlepsze gatunki, sposób i terminy sadzenia

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.