Spis treści:
- Czy wrzosy są wieloletnie?
- Kiedy sadzi się wrzosy?
- Czy wrzosy przetrwają zimę – zabezpieczenie i pielęgnacja
Czy wrzosy są wieloletnie?
Wrzos zwyczajny, znany też jako wrzos pospolity, to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych. Oznacza to, że są w stanie przetrwać kilka lat – na naturalnych wrzosowiskach nawet 20, jednak uprawiane w ogrodach rośliny nie dotrwają raczej do tego wieku. Najlepiej wyglądają przez około 5-6 lat.
Wrzosy można uprawiać zarówno w doniczkach, jak i bezpośrednio w gruncie. Jeśli jednak chcemy, aby przetrwały zimę, musimy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed mrozem.
Przeczytaj również: Wysiewanie aksamitek jesienią. Tylko doświadczony ogrodnik wie, jakie to daje korzyści
Kiedy sadzi się wrzosy?
Wrzosy to wbrew pozorom rośliny dosyć wymagające. Trzeba wybrać dla nich w ogrodzie odpowiednie stanowisko – osłonięte od wiatru, w półcieniu i najlepiej na lekkim wzniesieniu, by zimą nie były narażone na roztopy. Idealna gleba pod uprawę wrzosów powinna być lekka, przepuszczalna i próchnicza, o odczynie pH 3,5-5, czyli kwaśnym. Rośliny te potrzebują jednak gleby o odpowiedniej wilgotności – nie może być ani zbyt mokra, ani zbyt sucha.
Wrzosy najlepiej sadzić do gruntu od połowy września do połowy października. Fot.123RF.com
Kiedy sadzić wrzosy? Jesienią najlepiej sadzić je do gruntu od połowy września do połowy października. To dobry moment zarówno na sadzenie wrzosów z odkrytym korzeniem, jak i tych, kupowanych w doniczkach. Rośliny umieszczone w doniczkach mogą być zresztą sadzone w niemal każdym terminie, w czasie sezonu wegetacyjnego rośliny. Sadzenie wrzosów do gruntu między połową września a połową października sprawi, że zdążą przyjąć się przed nadejściem zimy. Dzięki dobremu ukorzenieniu się będą odporniejsze na zimowe mrozy.
Czy wrzosy przetrwają zimę – zabezpieczenie i pielęgnacja
Sadzenie wrzosów nie jest szczególnie trudne – w przygotowanym podłożu należy wykopać dołek na tyle duży, by zmieściła się w nim bryła korzeniowa. Następnie roślinę podlewamy, zasypujemy dołek ziemią i znów podlewamy roślinę. Kluczowe jest jednak zachowanie odpowiednich odstępów – mniejsze krzewy powinny rosnąć w odległości 30 cm, a większe 50 cm od siebie.
Jeśli chcemy, by wrzosy przetrwały zimę w dobrym stanie, należy jesienią osłonić je przed mrozem. Większość odmian wrzosów nie jest bowiem odporna na niskie temperatury i może sobie nie poradzić w niesprzyjających warunkach. Wrzosy wymagają okrycia – najlepiej użyć do tego włókniny ogrodniczej, liści, gałęzi lub igliwia.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja wrzosów przed zimą? Rośliny trzeba obficie podlać, jednak nie przesadźmy, bo zbyt mokre podłoże może sprawić, że zgniją. Okrycie zdejmujemy na przedwiośniu. Dopiero po zimie przystępujemy też do zabiegu przycinania wrzosów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Jak przechowywać dalie na zimę? Najlepszy sposób, by karpy przetrwały do wiosny