Porady ogrodnicze

Te szkodniki najczęściej atakują tuje. Dowiedz się, jak je zwalczyć

Z reguły tuje są odporne na występowanie chorób czy działanie szkodników. Zdarza się jednak, że te atakują okazy i znacząco wpływają na estetykę roślin w ogrodzie czy na tarasie. Poznaj najczęstsze owady, które zadomawiają się na iglakach w ogrodzie. Dowiedz się, jak je rozpoznać i w jaki sposób podjąć z nimi skuteczną walkę.

Te szkodniki najczęściej atakują tuje. Dowiedz się, jak je zwalczyć
Z reguły tuje są odporne na występowanie chorób czy działanie szkodników Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Najczęstsze szkodniki na tujach

Problemy w uprawie tui najczęściej mają źródło w nieodpowiedniej pielęgnacji: nadmiernym nawożeniu lub zbyt skąpym podlewaniu. Zdarza się jednak, że pędy żywotnika zaczynają zmieniać barwę na żółty, a później na brązowy kolor. Ostatecznie zasychają i opadają. Wówczas żywopłot się przerzedza, a pojedyncze okazy nie wyglądają zdrowo. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być inwazja szkodników.

Jeśli w porę ją wykryjesz, uda Ci się ocalić ozdoby ogrodu. To właśnie dlatego warto regularnie przyglądać się swoim roślinom niezależnie od pory roku. To daje gwarancję, że choroby nie będą się po cichu rozwijały bez Twojej wiedzy. Dzięki temu zauważysz obecność szkodników i podejmiesz z nimi walkę, zanim wyrządzą nieodwracalne szkody.

Misecznik tujowiec — charakterystyka

Misecznik tujowiec (z łac. Parthenolecanium fletcheri) jest szkodnikiem, który najczęściej atakuje tuje. Im gęściej zostaną posadzone rośliny, tym większa jest szansa na to, że zostaną zaatakowane przez misecznika. Gęsta rozsada sprzyja także szybkiemu rozprzestrzenianiu się inwazji na okoliczne gatunki, dlatego szkodnik jest tak niebezpieczny dla kondycji i estetyki Twojego żywopłotu.

Misecznik najczęściej atakuje tuje, które mają kulisty pokrój, jednak żeruje także na innych odmianach iglaków. Aby wcześnie zauważyć pojawienie się problemu, zaleca się dokładne oglądanie roślin na przełomie maja i czerwca. Należy rozchylać pędy i wnikliwie przyglądać się zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części okazu. Wiosną dostrzeżesz samice misecznika, natomiast latem tuje są atakowane przez larwy.

Szkodniki charakteryzuje niewielki rozmiar, ponieważ mogą osiągać maksymalnie 3 mm długości. Mają okrągły kształt i czerwony lub brunatny kolor. Na pierwszy rzut oka łatwo je przeoczyć, dlatego należy zajrzeć zarówno na spodnią, jak i wierzchnią część pędów.

Obecność misecznika można poznać po odbarwianiem pędów i igieł na żółty kolor Fot. 123RF/PICSEL

Misecznik tujowiec — objawy żerowania

Obecność misecznika na początku łatwo przeoczyć, ponieważ szkodniki są niewielkie. Potrafią jednak wyrządzać znaczne szkody. Ich inwazja objawia się:

  • odbarwianiem pędów i igieł na żółty kolor,
  • obecnością wypukłych tarczek na powierzchni roślin,
  • zamieraniem pędów.

Objawem, który ostatecznie potwierdza inwazję misecznika tujowca, jest obecność na pędach rosowej spadzi, którą wytwarzają insekty. Twój niepokój powinna wzbudzić obecność dużej ilości

mrówek w okolicy tui, ponieważ te zbierają wytwarzaną spadź. Z czasem powstała maź zostaje pokryta grzybami sadzawkowymi i staje się czarna. Wówczas roślina zaczyna się prezentować wyjątkowo nieestetycznie, a jej pędy coraz szybciej zamierają.

W jaki sposób pozbyć się misecznika tujowca?

Nie istnieje naturalny sposób na pozbycie się misecznika, dlatego powinieneś nastawić się na użycie środków chemicznych. Najlepszym okresem na rozpoczęcie walki ze szkodnikami jest lipiec. To właśnie wtedy ma miejsce wylęg larw, a te, które już powstały zaczynają powoli przemieszczać się po powierzchni rośliny

Częstotliwość oprysków jest uzależniona od skali problemu — im więcej larw lub samic dostrzeżesz, tym kuracja będzie dłuższa. Pierwszy oprysk wykonuje się mniej więcej w połowie lipca. Powtarza się go po około 14 dniach. Przez ten czas można sprawdzić, czy podjęta kuracja przynosi efekt i szkodników jest mniej. Aby wzmocnić tuje na czas oprysków, warto odciąć zeschnięte pędy. Pamiętaj, że nie odzyskają już koloru i zdrowego wyglądu, a jedynie ograniczają ilość składników odżywczych, jaka dociera do zdrowych części rośliny.

Jeśli mimo dwukrotnego wykonania oprysku ilość miseczników wciąż jest duża, powtórz kurację. Leczenie warto wesprzeć, opryskując krzewy olejem parafinowym, który jest bezpieczny dla środowiska. Jego zadaniem jest utrudnienie larwom przemieszczania się po gałęziach.

Miodownica cyprysikowa — charakterystyka

Miodownica cyprysikowa (z łac. Cinara tujofilina) to kolejny często spotykany szkodnik, który żeruje na tujach. Jest gatunkiem mszycy. Owady mogą występować zarówno w uskrzydlonej, jak i bezskrzydłej formie. Ich żerowanie objawia się:

  • pokryciem pędów tui lepką wydzieliną,
  • rozwojem grzybów sadzakowych na pędach, które przybierają czarną barwę.

Żerowanie miodownicy utrudnia roślinie procesy asymilacyjne oraz oddychanie, przez co tuja jest znacznie osłabiona. Owady wysysają soki z igieł, więc rozwój zostaje zahamowany, a pojedyncze pędy usychają i opadają. Pojawienie się problemu wyraźnie odbija się na kondycji i estetyce okazów, które znajdują się w Twoim ogrodzie.

W jaki sposób zwalczać miodownicę cyprysikową?

Zwalczanie miodownicy cyprysikowej można zacząć od zastosowania naturalnych środków pozbywania się owadów. Jednym z nich jest mydło potasowe o zapachu czosnku, który jest źle tolerowany przez owady. Mydło należy rozpuścić w letniej wodzie, a następnie spryskać nim zainfekowane części rośliny.

Dla pewności warto zaaplikować środek także okazom, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie zarażonej tui. Wówczas szanse na to, że i na nich z czasem rozwinie się infekcja, zostaną znacznie zmniejszone. Naturalnymi wrogami miodownicy cyprysikowej są także polskie biedronki. Jeśli więc dostrzeżesz je w okolicy krzewów, to dobry znak.

Jeśli naturalne sposoby nie zadziałają na miodownicę, to konieczne będzie sięgnięcie po opryski chemiczne. Ze względu na dobroczynne działanie biedronek powinieneś wybrać oprysk selektywny. Jego właściwości sprawią, że zostaną zniszczone jedynie szkodniki, a pozostałe owady przetrwają. Środek należy stosować zgodnie z poradami, jakich udziela producent. Warto także połączyć działanie mieszanki z opryskiem z oleju parafinowego, który zahamuje dalszy rozwój insektów.

Problemy w uprawie tui najczęściej mają źródło w nieodpowiedniej pielęgnacji Fot. 123RF/PICSEL

W jaki sposób chronić tuje przed szkodnikami?

Często nie ma się wpływu na to, że szkodliwe insekty pojawiają się w ogrodzie i atakuje poszczególne rośliny. Aby ochronić swoje okazy, powinieneś przede wszystkim zadbać o to, by były silne i zdrowe. Dzięki właściwej pielęgnacji, podlewaniu i nawożeniu dostosowanym do potrzeb rośliny wzmocnisz krzew i sprawisz, że ten, mimo ataku szkodników, wciąż będzie walczył o przetrwanie.

Pamiętaj także, by regularnie doglądać swojego ogrodu. Każdą roślinę należy wnikliwie przeglądać — zarówno w sezonie wiosenno-letnim, jak i jesienno-zimowym. Oględzinom powinny zostać poddane zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne fragmenty okazu. Zajrzyj pod igły czy liście, aby upewnić się, czy tam nie kryją się szkodniki. Dzięki temu w porę dostrzeżesz niebezpieczeństwo i zwiększysz swoje szanse na wygraną w tej nierównej walce.

Misecznik tujowiec i miodownica cyprysikowa to szkodniki, które najczęściej atakują tuje. Powoli pozbawiają je życia i doprowadzają do rozwoju choroby grzybowej. Warto podjąć z nimi walkę, by uratować rośliny.

Przeczytaj również:

Czy storczyki lubią słońce? Jak wybrać najlepsze stanowisko?

Kiedy przycinać bukszpany?

Pomysły na domowe ogródki na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.