Porady ogrodnicze

Jak kupić zdrową hortensję - tych pułapek się wystrzegaj. Poradnik jesiennego sadzenia hortensji

Hortensja jest jednym z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, który można mieć w ogrodzie. Kupując sadzonkę trzeba zwrócić szczególną uwagę na liście, kwiaty czy korzenie rośliny. Wybranie nieodpowiedniego krzewu może mieć duży wpływ na wsadzanie go do gruntu. Jakie hortensje wybrać do ogrodu? Tak je wsadzisz na początku jesieni.

Jak kupić zdrową hortensję - tych pułapek się wystrzegaj. Poradnik jesiennego sadzenia hortensji
Na co zwrócić uwagę podczas kupowania hortensji do jesiennego sadzenia? Fot.123RF/Piscel
REKLAMA

Spis treści:

Jakie hortensje można posadzić w ogrodzie?

Wybierając hortensje do ogrodu, kierujemy się nie tylko między poszczególnymi odmianami, ale też gatunkami. Możemy posadzić takie gatunki jak hortensja ogrodowa, bukietowa czy krzewiasta. Każda z nich różni się wyglądem, warunkami uprawy czy kwitnieniem. Każdy więc może wybrać taką, która najbardziej będzie odpowiadać jego indywidualnym preferencjom.

Hortensja ogrodowa to najbardziej popularny gatunek tej rośliny. Wyróżnia się kulistymi kwiatostanami, które występują w różnych barwach. Mogą przybierać odcienie niebieskości, fioletów, róży czy bieli. Zazwyczaj osiąga do około 150 cm wysokości. Jej kwitnienie trwa od czerwca do sierpnia, jednak kwiaty można podziwiać nawet przez całą jesień.

Hortensja bukietowa charakteryzuje się kwiatostanami o kształcie stożkowatym wydłużonym. Ich barwa jest najczęściej biała, żółta czy różowa, ale może się zmieniać podczas kwitnienia. Proces ten zaczyna się wcześniej od poprzedniego gatunku, bo już na początku lipca. Roślina cieszy oko kwiatami do jesieni. Krzewy zazwyczaj rosną do 2,5 m, jednak niektóre urastają nawet do 4 m.

Przeczytaj również: Jak sadzić hortensje bukietowe do gruntu? Najważniejsze zasady i pielęgnacja

Hortensje krzewiaste inaczej nazywane są hortensjami drzewiastymi. Ich kwiatostany są duże, kuliste i składają się z malutkich kwiatów. Gdy zaczynają kwitnąć, przybierają kolor zielony, następnie biały, a po przekwitnięciu powracają do zieleni. Jej kwiaty pojawiają się od lipca do września. Gatunek krzewu urastają do 2 m wysokości.

Jak wygląda zdrowa hortensja?

Zdrowa hortensja to taka, po której nie widać oznak żerowania szkodników czy chorób. Odróżnimy ją więc po intensywnie zielonych liściach, bez pogryzień czy plam. Dodatkowo powinny być one jędrne i lśniące.

Pędy zdrowej hortensji są proste i jednolite, bez pęknięć czy plam. Korzenie za to mają barwę białą lub jasnobrązową. Warto zwrócić uwagę na to, żeby były dobrze rozwinięte. Powinny być też pozbawione jakichkolwiek guzów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hortensji?

Zakup hortensji nie może być przypadkowy. Liczy się nie tylko gatunek, ale także dokładne zbadanie rośliny. Kupienie chorej czy uszkodzonej rośliny jest często niemożliwe do odratowania. Należy więc zwrócić uwagę na poszczególne kwestie, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze i nerwy.

  • Liście hortensji

Stan liści może wiele powiedzieć o tym, czy krzew jest w dobrej kondycji. Przy zakupie hortensji, zwracamy uwagę na jędrność liści. Te, które są opadnięte, zwiędnięte czy miękkie nie powinny być naszym wyborem. Najlepiej unikać sadzonek, na których liściach występują przebarwienia lub plamy. Nie kupujmy też hortensji mających liście pozwijane w nietypowy sposób.

Przy zakupie hortensji, zwracamy uwagę na jędrność liści. Fot.123RF/Pilscel

  • Pędy hortensji

Pędy hortensji nie powinny być zdrewniałe. Nie mogą występować na nich otwarte pęknięcia. Posadzenie takiego krzewu może sprawić, że szybko dojdzie do zaatakowania jej przez chorobę czy szkodniki. Najlepiej wybrać rośliny o pędach gładkich i zielonych.

  • Kwiatostany hortensji

Kupując hortensje zwracamy uwagę na dużą ilość pąków kwiatowych. Lepszym wyborem będzie krzew, który jeszcze nie kwitnie, gdyż łatwiej się przyjmują i dłużej utrzymują kwiaty. Jeśli nam jednak bardzo zależy na roślinie z kwiatostanami, to mimo wszystko należy unikać tych o kwiatach zwiędniętych.

  • Korzenie hortensji

Oglądając krzewy, zwróćmy uwagę na korzenie hortensji. Zdrowe będą mieć kolor biały lub jasnobrązowy. Ważna jest także ilość korzeni. Zbyt duża ich ilość, którą poznamy po tym, że wychodzą z doniczki i zawijają się u jej spodu, sprawi, że krzew będzie osłabiony. Za mały system może wskazywać, że roślina nie jest przygotowana na wsadzenie do gruntu.

Przeczytaj również: Rozmnażanie hortensji. 5 sposobów na więcej zjawiskowych kwiatów w ogrodzie

Badając korzenie, zwracamy uwagę na to, czy na hortensji nie żerują szkodniki. Obserwujemy wówczas glebę, w której mogą znajdować się owady.

  • Pokrój hortensji

Kupując hortensję, zwróćmy uwagę na jej wysokość. Zbyt wysoki krzew może wskazywać na to, że roślina była trzymana w warunkach, które doprowadziły do stresu. W przyszłości po wsadzeniu może słabiej rosnąć i kwitnąć.

Jesienne sadzenie hortensji - najważniejsze zasady

Najlepszym czasem na sadzenie hortensji jest jesień. Wówczas temperatura jest niższa, a gleba wilgotna. Warto więc wybrać termin na koniec września i początek października. Należy ją wsadzać w odpowiedni sposób.

Sadząc hortensję jesienią, wybieramy stanowisko słoneczne, ale takie, aby roślina nie znajdowała się w pełnym słońcu. Najlepiej, jeśli krzew będzie miał dostęp do światła rano i wieczorem. Miejsce powinno być też osłonione od wiatru.

Podłoże powinno być kwaśne. Odczyn pH musi się wahać między 4,5 a 5,5. Hortensja lubi glebę żyzną, przepuszczalną i bogatą w składniki.

Hortensje sadzimy niemalże równo z gruntem. Młoda roślina nie może mieć zbyt głęboko korzeni, gdyż może dojść do uschnięcia. Po wsadzeniu obficie podlewamy ją wodą. Należy ją również okryć liśćmi lub trocinami w celu ochronienia przed zbliżającymi się niskimi temperaturami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak uratować zasuszoną hortensję? Wykonaj cztery ważne czynności i znów będzie kwitła

Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Nie popełniaj tego błędu, co większość

Jak przedłużyć kwitnienie hortensji? Skorzystaj z porad doświadczonej ogrodniczki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak kupić zdrową hortensję - tych pułapek się wystrzegaj. Poradnik jesiennego sadzenia hortensji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.