Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się chwastów bez chemii? Wypróbuj 3 naturalne sposoby

Chwasty stale próbują wedrzeć się niemal do każdego ogrodu. Walka z nimi zdaje nigdy się nie kończyć, choć większość skutecznych czynności to tak naprawdę profilaktyka. Jeśli ogród jest już zachwaszczony, prawdopodobnie trzeba będzie zastosować herbicydy. Warto jednak potraktować je jako ostateczność i wypróbować naturalne, mniej szkodliwe środki. 

Jak pozbyć się chwastów bez chemii? Wypróbuj 3 naturalne sposoby
Naturalne opryski na bazie alkoholu czy octu pomogą usunąć chwasty z ogrodu. Fot. Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Zasady odchwaszczania

Podstawowa zasada odchwaszczania brzmi: im wcześniej, tym lepiej. Chwasty to niezwykle ekspansywne rośliny, które w zastraszającym tempie zdobywają kolejne obszary. Bardzo łatwo przenoszą się z posesji sąsiada i jeszcze lepiej radzą sobie, gdy teren nie jest regularnie nawożony, podlewany oraz koszony. Dobrze jest wychwycić problem już na samym początku. Początek ich wzrostu przypada najczęściej na marzec i to właśnie wtedy można je zauważyć. 

Zasady stosowania pestycydów do usuwania chwastów

Herbicydy to pestycydy, które służą do zwalczania chwastów. Mogą one niszczyć chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Zwykle skierowane są przeciwko konkretnemu gatunkowi rośliny. Co istotne, muszą być stosowane zgodnie z kilkoma zasadami. 

 • Pierwszą z nich jest ilość chwastów. Nie powinno się ich używać do zaledwie kilku sztuk, kiedy to z powodzeniem wystarczy np. ich mechaniczne usunięcie. 
 • Drugą jest dobór preparatu do konkretnego gatunku chwastu, który na pewno zadziała. 
 • Trzecią zasadą jest z kolei odpowiednie dawkowanie, zgodne z zaleceniami producenta. 
 • Czwartą - określony czas stosowania. Użycie herbicydu w okresie np. kwitnienia może spowodować szkody nie tylko dla rośliny (powodując np. uszkodzenie herbicydowe), ale również owadów zapylających. 
 • Piąta to odpowiednie warunki atmosferyczne. Nie wolno używać tych środków w dni wietrzne, oraz po opadach, ponieważ zamiast zaszkodzić chwastom, staną się przyczyną zanieczyszczenia gleby. Ponadto istotna jest temperatura powietrza. Zastosowanie herbicydu w zbyt wysokiej temperaturze C może spowodować zniszczenie roślin, a w niższej od minimalnej - obniży skuteczność preparatu. 

Jak widać, stosowanie gotowych, chemicznych środków na chwasty wymaga sporej wiedzy i wyczucia. Nieumiejętne używanie w otoczeniu kwiatów, ziół i warzyw może być nieco ryzykowne. Chociaż dostępny jest już na rynku naturalny i nieselektywny herbicyd, to działa on niestety na wszystkie opryskane rośliny. Trudno byłoby więc polecić go do przydomowego ogrodu, w którym nadal mile widziane są stokrotki czy mniszek, ale nie inne chwasty. Co można wykorzystać zamiast gotowych środków? Z pomocą przychodzą naturalne sposoby i ekologiczne preparaty, do których składniki znajdziesz w swoim domu. 

Przeczytaj również: Przygotujesz z niego i oprysk na szkodniki, i nawóz. Zadbaj o ogród bez nadmiaru chemii

Chwasty bardzo szybko się rozrastają. Fot. 123RF/PICSEL

Domowe sposoby na chwasty 

Wątpliwe bezpieczeństwo i koszty chemicznych herbicydów skłaniają coraz częściej do poszukiwania alternatywnych preparatów, wspomagających walkę z wszędobylskimi chwastami. Naturalne, domowe metody mogą być skuteczne, jednak warto pamiętać, że stosowanie ich musi być regularnie powtarzane. Poniżej przedstawiamy 3 naturalne i domowe sposoby na chwasty, które warto wypróbować. 

 • 1. Mechaniczne usuwanie chwastów i ściółkowanie 

Najbardziej skutecznym sposobem jest usunięcie chwastów wraz z korzeniami. Mechaniczna likwidacja nieproszonych roślin jest w zasadzie najłatwiejszą metodą ze wszystkich. Najlepiej wyrywa się chwasty niewielkie i młode. Ważne jest, aby nie robić tego w okresie ich kwitnienia, gdyż może to spowodować jeszcze większy rozrost ich populacji. Optymalną porą roku dla chwastów rozmnażających się z nasion będzie więc wiosna. 

Chwasty można wyrywać: 

 • ręcznie, 
 • nożem, 
 • motyką 
 • ręcznym kultywatorem, 
 • specjalnym narzędziem do odchwaszczania. 

Wybór metody dobrze jest dostosować do rodzaju chwasta, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. Przykładowo, perz właściwy najlepiej jest usuwać przy pomocy wideł amerykańskich. 

Ściółkowanie to dobre uzupełnienie mechanicznego usuwania chwastów. Brak światła skutecznie pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się niepożądanych gości. Do ściółkowania świetnie sprawdzą się m.in.: 

 • kora sosnowa (zwłaszcza pod drzewa i krzewy), 
 • igliwie, 
 • ziele pokrzywy, żywokostu, gorczycy jasnej lub krwawnika (np. do warzywniaka), 
 • kompost (np. na rabaty bylinowe), 
 • siano i słoma, 
 • agrowłóknina, 
 • chipsy i maty np. bambusowe (np. do rabat kwiatowych). 

Niektórzy zalecają także wykorzystanie kawałków starego dywanu, gazet czy tektury, które po miesiącu należy usunąć, wraz z pozostałościami chwastów. 

Jest jednak pewne “ale”. Ściółkowanie musi być przemyślane, gdyż w zależności od użytego materiału, może być (lub nie) źródłem azotu dla organizmów glebowych. Jeśli wybierzemy materiał o niskiej zawartości azotu, np. słomę czy korę, trzeba będzie prawdopodobnie wzbogacać glebę azotem. 

Mechaniczne usuwanie chwastów to prosta, ale czasochłonna metoda. Fot. Pexels

 • 2. Dobrana para: sól kuchenna i ocet 

Ocet spirytusowy to nie tylko ekologiczny środek używany do czyszczenia przeróżnych powierzchni w domu. Jak się okazuje, może być również skuteczny w walce z chwastami. Trzeba jednak pamiętać, że nie działa on selektywnie. Z tego też względu nie powinno się go stosować w bliskości roślin uprawnych, którym niestety mógłby zaszkodzić. Aby mógł odpowiednio zadziałać, potrzebne są suche rośliny i piękna pogoda przez kilka dni. Jeśli chwasty są młode, być może wystarczy jednorazowy oprysk. Przy starszych i wieloletnich okazach konieczne będzie powtórzenie zabiegu, nawet kilkukrotne. Ocet można stosować w formie rozcieńczonej lub nierozcieńczonej. Najlepszym momentem na jego użycie jest wiosna, gdy chwasty jeszcze nie kwitną. 

Sól kuchenna także może służyć samodzielnie jako naturalny herbicyd, którym posypuje się liście niechcianych rośliny, a następnie podlewa. Dobrze sprawdza się tam, gdzie trudno usunąć je mechanicznie. 

Co więcej, dodatek soli do octu spirytusowego wzmacnia jego odchwaszczające działanie. Jak przyrządzić taki roztwór? Wystarczy zmieszać: 

 • litr wody, 
 • szklankę octu spirytusowego, 
 • pół szklanki soli, 
 • łyżeczkę płynu do mycia naczyń 

Podobnie jak sam ocet spirytusowy, mieszanką spryskuje się suche chwasty w pogodny dzień. Niektórzy do roztworu używają zagotowanej, gorącej wody, co jeszcze bardziej ma zwiększyć jego skuteczność. Mimo dobrego działania, metody tej warto używać roztropnie. Należy zachować ostrożność, aby roztwór nie uszkodził rosnących wokół roślin i nie wpłynął na właściwości fizyko-chemiczne gleby. 

Domowe opryski skutecznie zlikwidują chwasty w ogrodzie. Fot. Pexels

 • 3. Spirytus lub wódka 

Alkohol (a dokładniej wódka lub spirytus) to nie tylko wysokoprocentowa używka, ale także składnik skutecznego oprysku na chwasty. Mikstura powstała z jego udziałem działa destrukcyjnie na powłokę woskową liści i zwiększa ich wrażliwość na promienie słoneczne. Takie naraża chwasty na poparzenie skutkujące ich obumieraniem. Warunkiem koniecznym jest więc słoneczna aura. 

Aby wykonać roztwór alkoholowy do oprysku, należy połączyć ze sobą:

 • 30 ml wódki lub spirytusu, 
 • 2 szklanki wody, 
 • kilka kropli płynu do mycia naczyń. 

Naturalne środki ochrony roślin pomimo tego, że są bezpieczniejsze niż gotowe herbicydy, nie są rozwiązaniem idealnym. Trzeba mieć świadomość, że mogą nie sprawdzić się w sytuacji, gdy ogród jest już bardzo, bardzo zachwaszczony. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku pojedynczych ognisk lub na samym początku rozwoju chwastów. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.