Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najlepsze krzewy iglaste i liściaste do małego ogrodu

Jeśli twój ogród nie jest duży, warto dobrze przemyśleć wybór kwiatów, które się w nim znajdą. Każda z roślin będzie bardzo dobrze widoczna. Małe krzewy liściaste, a także iglaste można ułożyć w piękne rabaty i klomby. Jakie krzewy do małego ogrodu wybrać? Dowiedz się, które rośliny zasadzić, by stworzyć spójne i barwne kompozycje ogrodowe. 

Najlepsze krzewy iglaste i liściaste do małego ogrodu
Mały ogród może robić równie duże wrażenie co jego pokaźniejsi „koledzy”. Fot.123RF.com

Spis treści:

Nawet jeśli twój ogród jest bardzo mały, nie musisz ograniczać się do wyboru wyłącznie bylin i niewielkich kwiatów. Możesz zasadzić także piękne krzewy. Do małego ogrodu doskonale sprawdzą się niewielkie odmiany zarówno iglastych, jak i liściastych krzewów. 

Niskie krzewy iglaste 

Niskie iglaki to specjalnie pozyskiwane i rozmnażane przez szkółkarzy karłowate formy znanych roślin. Rosną dużo wolniej od swoich dużych odpowiedników, wymagają mniej pielęgnacji, a także dużo mniej przestrzeni. Wspaniale sprawdzą się więc w mniejszych ogrodach 

  • Żywotnik zachodni (tuja) 

Żywotnik zachodni, potocznie zwany tują, wymaga żyznej gleby i słonecznego lub półcienistego stanowiska. 

Jego niska odmiana Tiny Tim jest rośliną o bardzo interesującym kształcie spłaszczonej kuli. Nie trzeba jej przycinać, by zachowała ten interesujący pokrój. Zielona latem, zimą zmienia kolor na lekko miedziany. Jest odporna na mróz, jednak należy uważać, by w zimie nadmiar śniegu jej nie wykrzywił. Osiąga maksymalnie 50 centymetrów wysokości. Odmiana Miky ma już standardowy, stożkowaty kształt. Rośnie do 70 centymetrów wysokości i utrzymuje zielony kolor przez cały rok. 

Wysokie odmiany żywotnika również sprawdzą się w małym ogrodzie, jednak w takim wypadku należy je bardzo często przycinać. 

  • Jałowiec 

Różnorodnym pod względem wielkości i formy, a także bardzo wytrzymałym krzewem jest jałowiec. Do małego ogrodu będzie pasował idealnie. Pozostanie pięknym akcentem zieleni przez cały rok. Dzięki wielości jego odmian z łatwością dobierzesz roślinę o rozmiarach dopasowanych do warunków terenu. Na niewielkiej przestrzeni najlepszym rozwiązaniem będą jałowce karłowate i płożące (horizontalis). Odmiany Blue Chip czy Neumann wyrastają jedynie na wysokość kilkunastu centymetrów, są więc wspaniałym wyborem do małych ogródków skalnych.  

Jałowce ze względu na bardzo silnie rozbudowany system korzeniowy źle znoszą przesadzanie. Dobrze przemyśl, w którym miejscu je umieścisz. Wybierz stanowisko przede wszystkim słoneczne. 

Przeczytaj również: Radzą sobie z mrozem, suszą i zanieczyszczonym powietrzem. Nadają się do każdego ogrodu

Jałowce to najliczniej występujące rośliny iglaste Fot.123RF/PICSEL

  • Cis 

Cis polecany jest na stanowiska dość mocno zacienione i osłonięte od wiatrów. Nie znosi susz, więc w lecie należy pamiętać o podlewaniu go co jakiś czas. Ten niski iglak nie lubi także zbyt dużej wilgoci terenów podmokłych. Cis to krzew rosnący bardzo wolno. Nawet duże odmiany dobrze sprawdzą się w małych ogrodach, będą jednak wymagały przycinania raz na kilka lat.  

Jeśli jednak zależy ci na bardzo małej roślinie, wybierz odmianę Fastigata aurea. Ta dorasta jedynie do 1,2 metra. Odmiana ta najpiękniej prezentuje się z innymi roślinami iglastymi np. na rabatach lub wrzosowiskach. 

Przeczytaj również: Idealne drzewko do małego ogrodu. Piękne, trwałe i proste w uprawie

cis Cis pospolity to wspaniała roślina, która sprawi, że ogród nabierze eleganckiego charakteru Fot. 123RF/PICSEL

  • Sosna kosodrzewina (sosna górska lub kosówka właściwa) 

Sosna kosodrzewina nie ma specjalnych wymagań dotyczących gleby. Dobrze rośnie na stanowiskach nasłonecznionych. Jest całkowicie odporna na mróz. Jej naturalnym środowiskiem są zbocza i torfowiska wysokie, ale bardzo dobrze poradzi sobie w roli żywopłotu i na rabatach. 

Kosówka z podgatunku Mughus osiąga zazwyczaj do 2,5 metrów wysokości. By była niższa i bardziej zwarta, odcinaj połowę jej młodych przyrostów. Sosna kosodrzewina występuje także w mniejszych rozmiarach. Najbardziej popularna odmiana to Mops. Sięga 1,5 metra wysokości i utrzymuje zwarty, kulisty pokrój. Niższa odmiana – Pumilo – jest bardziej rozłożysta, osiąga nawet 3 metry szerokości. Humpy to najmniejsza odmiana, która z ciągu 10 lat nie przekroczy 30 centymetrów wysokości. 

Małe krzewy liściaste 

Jeśli w małym ogrodzie chcesz hodować również krzewy liściaste – nie ma problemu. Istnieje wiele małych gatunków i odmian, które pomimo małych rozmiarów, dadzą naprawdę imponujący efekt estetyczny.  

  • Tawuła 

Tawuła japońska to bardzo popularny niski krzew. Jest bardzo wytrzymała, dobrze poradzi sobie w większości gleb ogrodowych. Lubi słoneczne stanowiska, ale poradzi sobie także w półcieniu. Dobrze znosi również zimowe temperatury. Zaszkodzić może jej jednak susza, dlatego w okresie letnim regularnie ją podlewaj. 

Ma zwarty pokrój, a jej wysokość nie przekracza 1,5 metra. Ponadto bardzo dobrze znosi cięcie, więc jej rozmiar możesz precyzyjnie kontrolować. Sprawdzi się jako wyższa roślina w rabacie lub samodzielnie np. w formie żywopłotu. Pięknymi odmianami tawuły są Albiflora, Golden Princess, czy Crispa.  

Przeczytaj również: Najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Wyglądają spektakularnie!

tawuła Tawuły zachwycają swoim wyglądem. Fot. 123RF/PICSEL

  • Berberys Thunberga 

Berberysy to piękne krzewy do małego ogrodu, które występują w wielu rosnących nisko odmianach. Nie są zbyt wymagające, dobrze znoszą zimę (niektóre odmiany trochę gorzej, jednak dość szybko się regenerują). Aby ich barwne liście właściwie się wybarwiły, potrzebują stanowiska słonecznego lub półcienistego. 

Chociaż rośliny liściaste nie wymagają zazwyczaj przycinania, jest ono w przypadku berberysów bardzo wskazane. Przytnij je po roku od zasadzenia o ¼ wysokości, aby bardzo mocno pobudzić je do wzrostu. Berberys dorasta do 2 metrów, ale karłowate odmiany mierzą max. metr. Niskie odmiany tej rośliny to: Goldalita, Kobold, Atropurpurea Nana, Admiration. 

Przeczytaj również: Ten krzew ceniony jest na całym świecie. Pięknie wygląda o każdej porze roku

berberys  Czerwony berberys to ceniona na całym świecie ozdoba ogrodu. Fot. 123RF/PICSEL Fot. 123RF/PICSEL

  • Pięciornik krzewiasty 

Pięknie kwitnący pięciornik krzewiasty również posiada wiele odmian, które nie przekraczają metra wysokości. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca. Potrzebuje jedynie corocznego przycinania, by utrzymać zwarty pokrój. Istotne jest właściwe ulokowanie pięciornika – w miejscu słonecznym, ale niezbyt suchym (młode okazy są bardzo wrażliwe na suszę, należy więc je podlewać).  

Niskich odmian pięciornika krzewiastego jest bardzo dużo. Te o ciekawych kwiatach i kolorach to m.in.: Chilo, Res Ace, Pink Beauty, Uman i Daydawn. 

Przeczytaj również: Jak uprawiać pięciornik krzewiasty?

Pięciornik jest rośliną niemal niezniszczalną Fot. 123RF/PICSEL

  • Jaśminowiec 

Pięknie kwitnący, rozłożysty krzew jaśminowiec może osiągać nawet 3 metry wysokości. Istnieją jednak mniejsze odmiany, które idealnie sprawdzą się do niewielkich ogrodów. Przykładowo Lemoine’a wyrasta na maksymalnie 2 metry, a kwitnie równie okazale jak jaśminowiec wonny. Polska odmiana Biały Karzeł osiąga 1,2 metra wysokości. Kwitnie bardzo obficie delikatnie pachnącymi białymi kwiatami. 

Najlepszym stanowiskiem dla jaśminowca jest słoneczne lub półcieniste miejsce. Dobrze będzie prezentował się samodzielnie, jak również w grupie. Jest odporny na mróz, ale w czasie suszy należy go dodatkowo podlewać. Po przekwitnięciu kwiatów warto wykonywać cięcie, pozbywając się głównie starszych pędów, co wzmocni roślinę. 

Przeczytaj również: Jaśmin. Uprawa i pielęgnacja

jasmin Fot. 123RF/PICSEL/Philadelphus coronarius/Jasminowiec wonny

  • Magnolia 

Magnolia to krzew o przepięknych tulipanowych kwiatach. Wspaniale prezentuje się samodzielnie. Będzie dobrze komponować się w ogrodzie lub na tarasie. Magnolia jest odporna na mróz. Najlepiej czuje się w próchniczej, przepuszczalnej glebie w słonecznym lub półcienistym miejscu.  

Magnolie mogą być ogromne. Rosną nawet do 20 metrów wysokości. Chociaż niektóre mniejsze odmiany jak np. odmiana Genie czy Susan wciąż są stosunkowo duże, dobrze sprawdzą się w małych ogrodach. Wyrastają nawet do 4 metrów, ale ze względu na swój smukły pokrój nie wymagają dużej powierzchni.  

Dobrym rozwiązaniem do niewielkiej przestrzeni będą także odmiany zupełnie karłowate. Wśród nich warto wyróżnić kwitnącą na różowo Mighty Mouse, która dorasta jedynie do 1,5 metra wysokości oraz podobnej wysokości odmianę Satisfaction o przepięknych kwiatach łączących biel i różowo-czerwone barwy. 

Mały ogród może robić równie duże wrażenie co jego pokaźniejsi „koledzy”. Wystarczy tylko zadbać o odpowiedni projekt i roślinność. Na pewno stworzysz wyjątkową przestrzeń do odpoczynku i spędzania wolnego czasu na łonie natury. Trzymamy kciuki! 

Przeczytaj również: 6 najbardziej oryginalnych odmian magnolii do ogrodu. Ich kwiaty są zjawiskowe

Poszczególne odmiany magnolii różnią się od siebie kształtem kwiatów. Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również: Miniaturowe krzewy ozdobne – idealne rozwiązanie do małego ogrodu

Oto 10 najpiękniejszych krzewów miniaturowych do ogrodu Fot. 123RF/PICSEL

Zobacz Top 10 najpiękniejszych bylin

kwiaty w ogrodzie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.