Porady ogrodnicze

Wysiew warzyw i roślin ozdobnych

Luty to najwyższy czas, żeby obudzić się z zimowego letargu i przygotować do wiosennych nasadzeń. Kiedy wysiewać rośliny ozdobne? Jak sadzić warzywa? Jak o nie dbać i cieszyć się obfitymi planami cały rok? Sprawdź nasz poradnik. 

Wysiew warzyw i roślin ozdobnych
fot. 123RF/PICSEL

Jakie warzywa  wysiać w lutym?

Warzyw, które wysiewa się w lutym, jest całkiem sporo! Pamiętajmy jednak, że dzień jest nadal krótki i niekiedy warto poczekać z przygotowaniem rozsad do marca. Na rozsady wysiewać można takie warzywa jak: seler, por, wczesne odmiany sałaty, wczesną kapustę, kalarepę, kalafiora i brokuła, pomidory doniczkowe i szklarniowe, paprykę doniczkową i szklarniową, oberżynę, a także szklarniowe ogórki oraz takie warzywa jak fenkuł i koper włoski.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Wysiew warzyw na rozsady

Seler

Seler to jedyne warzywo korzeniowe, jakie uprawiamy z rozsady. Wszystko dlatego, że charakteryzuje się długim okresem wschodów nasion i powolnym rozwojem siewek. Podobnie jest w przypadku selera naciowego, więc jeżeli tę roślinę także chcemy uprawiać w naszym warzywniku, to o rozsadę musimy zadbać dość wcześnie. Od momentu wysiewu nasion selera, do uzyskania gotowej rozsady o kilku liściach mija zazwyczaj 8-10 tygodni. Wybór odmian z sezonu na sezon jest coraz większy, ale podstawy uprawy pozostają bez zmian.

fot. 123RF/PICSEL

Wysiew selera przeprowadzamy najczęściej w lutym lub na początku marca. Skrzynkę, lub pojemnik wypełniamy podłożem do siewu i pikowania, które dokładnie zwilżamy. Pojemnik może być stosunkowo płytki, bo potem i tak siewki zazwyczaj wymagają pikowania. Nasiona selera są bardzo drobne, staramy się je rozprowadzić równomiernie. Nie przykrywamy ich podłożem, jedynie delikatnie ugniatamy, przez co cały czas mają dostęp do światła. Przykrywamy całość szybą lub folią i stawiamy w ciepłym i jasnym miejscu o temperaturze 18 – 22 stopni Celsjusza. Dbamy o to, by podłoże było zawsze wilgotne aż do pojawienia się wschodów. Okres kiełkowania to 10 – 20 dni. Jeżeli nasze wysiewy przykryliśmy folią, pamiętajmy o codziennym wietrzeniu. Jeżeli zauważymy, że podłoże nieco przeschło, podlewamy je delikatnie za pomocą opryskiwacza. Przeczytaj więcej o wysiewie, odpowiednich warunkach i prawidłowej uprawie selera przez cały rok »

REKLAMA

Por

Por możemy uprawiać z rozsady lub z bezpośredniego wysiewu do gruntu. Rozsady można przygotowywać od połowy stycznia do połowy kwietnia. W kwietniu możemy też siać por bezpośrednio na grządki w ogrodzie. Do wyboru mamy odmiany wczesne i średniowczesne, które przeznaczone są na zbiór letni i jesienny oraz odmiany średnio późne i późne, które przeznaczone są na zbiór zimą lub wiosną kolejnego roku. 

fot. 123RF/PICSEL

Przygotowując rozsadę, napełniamy tacę lub pojemnik podłożem do siewu i pikowania, które obficie zraszamy. Wysiewamy nasiona pora i delikatnie przysypujemy ziemią. Ustawiamy w cieple, optymalna temperatura to 18 stopni Celsjusza. Dużą wilgotność podłoża utrzymujemy aż do pojawienia się wschodów mniej więcej 3 tygodnie później. Wówczas przenosimy rozsadę bliżej światła i możemy nieco obniżyć temperaturę otoczenia. Przeczytaj więcej o całorocznej uprawie porów, wysiewie, pikowaniu, wymaganiach oraz uprawie współrzędnej »

fot. 123RF/PICSEL

Kalarepa

Kalarepa zaliczana jest do warzyw kapustnych. Jej częścią, którą spożywamy najczęściej jest zgrubienie łodygi, ale możemy jeść także liście kalarepy, o czym często zapominamy. Jest ona stosunkowo łatwa w uprawie, warto ją zatem zaprosić do naszego ogrodowego warzywnika. Tym bardziej że okres od jej wysiewu do zbioru jest stosunkowo krótki i w zależności od odmiany trwa 40-80 dni. Do wyboru mamy odmiany wczesne, średnio wczesne i późne, w których zgrubienia łodygi mogą być w tradycyjnym, zielonym kolorze lub w kolorze fioletowym, mogą też różnić się nieco jego kształtem, który może być spłaszczony, kulisty lub owalny. Kalarepa - całoroczna uprawa - wysiew, zmianowanie, wymagania, choroby i uprawa współrzędna »

REKLAMA

Sałata 

W lutym możemy wysiewać też wczesne odmiany sałaty, zarówno liściowej, jak również masłowej, lodowej i rzymskiej. W związku z tym, że te rośliny także później dobrze jest rozsadzić do większych pojemników, nasiona rozmieszczamy niezbyt gęsto. 

Warzywa kapustne

Wysiewamy też wybrane odmiany warzyw kapustnych, do których zaliczamy m.in. wczesną kapustę, kalafiora, brokuła i kalarepę. Rośliny te mają dość dużą tendencję do wybiegania, czyli wyciągania się łodygi, dlatego zapewnienie im dostatecznej ilości światła jest kluczowe. Optymalna temperatura do produkcji rozsad to 16-18 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Jakie rośliny ozdobne wysiewać i kiedy?

W lutym możemy wysiewać na rozsady m.in. takie rośliny kwitnące jak: pelargonia, petunia, aksamitka, lobelia, werbena, dalia, żeniszek, goździk ogrodowy, kobea pnąca, czy tytoń ozdobny.

Pelargonie

W lutym wysiewamy te, które mają długi okres wegetacji lub te gatunki, których kwiaty chcemy podziwiać już w maju, a nawet wcześniej. A zaliczamy tu m.in. pelargonie. Najczęściej kupujemy ich gotowe, kwitnące sadzonki w momencie, gdy minie ryzyko przymrozków. Nie są one stosunkowo drogie, a wybór ich odmian jest przeogromny. Pelargonie można wysiewać od grudnia do lutego i obserwować, jak rozwijają się te wspaniałe rośliny od ziarenka. Uprawa pelargoni krok po kroku »

Petunie

Do roślin kwitnących wysiewanych na rozsady w lutym zaliczamy też petunie. W tym przypadku również możemy kupić nasiona lub wysiać te, które zebraliśmy samodzielnie w zeszłym roku. Jak pielęgnować i przedłużyć kwitnienie petunii? »  

Zobacz więcej zdjęć

Werbeny i dalie

Werbena to kolejny gatunek wysiewany w lutym. Ma już ona nieco większe nasiona, łatwiej je rozprowadzić w pojemniku do wysiewu. Problemu nie ma także z dalią - dotyczy to zwłaszcza odmian niskich o drobnych kwiatach. Wysokie dalie ogrodowe oferowane są zazwyczaj w sklepach w postaci kłączy. Ale nasiona najmniejszych gatunków możemy też wysiewać i potraktować potem te rośliny jako wieloletnie. Werbeny - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić? »

REKLAMA

Lobelia

Lobelia to niewielka roślina jednoroczna, należąca do rodziny dzwonkowatych. Kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni i osiąga 10-25 cm wysokości. Ze względu na bogate kwiatostany jest coraz częściej uprawiana na balkonie. Nasiona lobelii trzeba wysiać już na przełomie lutego i marca do doniczek lub w kwietniu i maju prosto do gruntu. Ze względu na to, że nasiona lobelii są bardzo drobne, można ułatwić sobie wysiew, mieszając je z drobnym piaskiem. Lobelie na balkon i taras. Jak sadzić? »

Aksamitka

Aksamitka to niezwykła roślina. Wytrzymała na okresowe przesuszenia, kwitnąca bardzo obficie. Ma jadalne kwiaty i pozytywnie wpływa na rozwój wielu roślin, w tym warzyw. Do wyboru mamy szereg odmian, karłowe i wysokie, o kwiatach pojedynczych lub pełnych w kolorach żółtym, pomarańczowym, brązowym lub białym, a także wielobarwnym. Można ją siać także bezpośrednio do gruntu, ale dopiero w drugiej połowie maja. Rozsady aksamitek możemy przygotowywać od lutego do końca kwietnia. Aksamitki - przyjaciółki ogrodu. Dlaczego warto je mieć w ogrodzie? »

REKLAMA

Tytoń ozdobny

To roślina jednoroczna. Ma niezwykle ozdobne i pięknie pachnące kwiaty. Płatki kwiatów są zrośnięte w długą rurkę, a ich niezrośnięte części odginają się pod kątem prostym – tworząc kształt gwiazdy. Dorasta do ok. 80 cm wysokości.

fot. 123RF/PICSEL

Kwitnie od czerwca do września/października. Kwiaty w zależności od odmiany mają różne kolory: biały, fioletowy, różowy i czerwony. Roślina najintensywniej pachnie wieczorem i jest skutecznym wabikiem na motyle. Tytoń ozdobny lubi słoneczne stanowiska, żyzną, próchniczą, piaszczysto-gliniastą, zasadową i przepuszczalną glebę. Nasiona tej rośliny wysiewamy do inspektu na przełomie lutego i marca. 

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.