Porady ogrodnicze

Lobelie i werbeny - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić?

Wysiew lobelii przeprowadza się w lutym lub w marcu. Nasiona rozprowadzamy na wilgotnym podłożu w płytkim pojemniku. Są one bardzo drobne, pozostawiamy je więc ułożone płytko w glebie i lekko przygniatamy. Całość przykrywamy folią, która utrzyma stałą wilgotność podczas kiełkowania. Pamiętamy o regularnym wietrzeniu.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Od końca lipca lobelia może zarzucić kwitnienie, zwłaszcza przy dużym upale lub gdy jest podlewana zbyt intensywnie. Jeśli szybko ją przytniemy, zacznie kwitnąć na nowo. Rośliny o delikatnych kwiatach mogą samodzielnie zdobić w donicach nasze balkony i tarasy. Możemy je sadzić w wysokich pojemnikach, skrzynkach balkonowych lub wiszących koszach, ponieważ zazwyczaj pięknie się przewieszają. Za względu na swój pokrój mogą być też roślinami uzupełniającymi większe kompozycje.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Lobelia to roślina o niezliczonych cieniutkich pędach i niewielkich lancetowatych liściach. Delikatne kwiaty pojawiają się na końcówkach pędów oraz w ich kątach. Kolorem dominującym kwiatów lobelii jest niebieski w różnych odcieniach, dostępne są również odmiany kwitnące na czerwono, fioletowo i biało. Lubią stanowiska jasne, ale nie w prażącym słońcu południa. Często łączy się je z pelargoniami, lantanami czy petuniami, również sadzimy je w donicach po 15 maja.

Kolorowe kwiaty lobelii są ozdobą naszych balkonów i tarasów od maja do późnej jesieni. Możemy je kupić prawie w każdym sklepie ogrodniczym, rozmnożyć przez sadzonki lub przez wysiew nasion.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Lobelie i werbeny - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.