Porady ogrodnicze

Lobelie i werbeny - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić?

Wysiew lobelii przeprowadza się w lutym lub w marcu. Nasiona rozprowadzamy na wilgotnym podłożu w płytkim pojemniku. Są one bardzo drobne, pozostawiamy je więc ułożone płytko w glebie i lekko przygniatamy. Całość przykrywamy folią, która utrzyma stałą wilgotność podczas kiełkowania. Pamiętamy o regularnym wietrzeniu.

Lobelie i werbeny - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić?

Fot.123RF.com

Od końca lipca lobelia może zarzucić kwitnienie, zwłaszcza przy dużym upale lub gdy jest podlewana zbyt intensywnie. Jeśli szybko ją przytniemy, zacznie kwitnąć na nowo. Rośliny o delikatnych kwiatach mogą samodzielnie zdobić w donicach nasze balkony i tarasy. Możemy je sadzić w wysokich pojemnikach, skrzynkach balkonowych lub wiszących koszach, ponieważ zazwyczaj pięknie się przewieszają. Za względu na swój pokrój mogą być też roślinami uzupełniającymi większe kompozycje.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Lobelia to roślina o niezliczonych cieniutkich pędach i niewielkich lancetowatych liściach. Delikatne kwiaty pojawiają się na końcówkach pędów oraz w ich kątach. Kolorem dominującym kwiatów lobelii jest niebieski w różnych odcieniach, dostępne są również odmiany kwitnące na czerwono, fioletowo i biało. Lubią stanowiska jasne, ale nie w prażącym słońcu południa. Często łączy się je z pelargoniami, lantanami czy petuniami, również sadzimy je w donicach po 15 maja.

Kolorowe kwiaty lobelii są ozdobą naszych balkonów i tarasów od maja do późnej jesieni. Możemy je kupić prawie w każdym sklepie ogrodniczym, rozmnożyć przez sadzonki lub przez wysiew nasion.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Werbena

U werbeny kwiaty również pojawiają się na końcówkach pędów, ale mają zupełnie inny kształt. U tych roślin wybór kolorów jest ogromny. Poza żółtym pojawiają się praktycznie wszystkie kolory kwiatów, w tym ciekawe formy biało nakrapiane. Rośliny te lubią miejsca przewiewne, słoneczne lub w lekkim półcieniu, źle się czują, gdy jest wysoka wilgotność powietrza. Werbeny mają zwisający i rozłożysty pokrój, w zależności od odmiany może być on zwarty lub luźniejszy.


Fot.123RF.com

Zawsze warto obcinać przekwitnięte kwiatostany, bo wtedy rośliny obficiej kwitną. Efektownie wygląda połączenie w doniczce różnych odmian werbeny w kontrastujących kolorach. Werbeny sadzimy w przepuszczalnym, próchnicznym podłożu. Wymagają one regularnego podlewania i dość częstego nawożenia. Tak samo, jak lobelie są wrażliwe na mróz. Jesienią można rośliny krótko przyciąć i przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu. Wiosną przesadza się je do świeżego podłoża i ustawia w jasnym miejscu.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.